Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti izjavio je u nedelju da je optimističn po pitanju postizanja pravno obavezujućeg sporazuma sa Srbijom, odnosno da se nada da će on biti postignut u narednih nekoliko meseci.
Kurti je na seminaru Rose-Roth Parlamentarne skupštine NATO-a, koji se ovoga puta održava u Prištini, ocenio da postoji novi pristup dijalogu sa Srbijom, te napomenuo da se pominje i opšti okvir sporazuma.
Prema njegovim rečima, "dijalog ne treba da služi samo za upravljanje krizama", već da on treba da se vodi u cilju postizanja dogovora.
"Ušli u novu fazu (dijaloga), od 18. avgusta ove godine. To je nova faza jer je prva tema u kancelariji (visokog predstavika EU Žozepa) Borelja u Briselu bila opšti okvir sporazuma", rekao je Kurti i dodao da je sada mnogo optimističniji jer veruje da pitanje međusobnog priznavanja nije više na kraju, već u središtu procesa.
Kurti nije isključio mogućnost razgovora i o drugim temama ali je ponovio da fokus ipak treba da bude na "međusobnom priznanju".
Kosovo i Srbija od 2011. godine vode dijalog o normalizaciji odnosa, uz posredovanje Evropske unije.
Za Kosovo je potpuna normalizacija sporazum koji treba da obuhvati međusobno priznanje, dok Srbija odbija to i insistira na "kompromisnom rešenju".
'Zapadni Balkan, region sa mnogo nerešenih problema'
Kurti je u govoru na temu "Evroatlantske integracije Zapadnog Balkana", ocenio da su zemlje u regionu i dalje "ranjive" kada je u pitanju stabilnost i bezbednost.
Međutim, on je podvukao da Kosovo vodi jasnu politiku, odnosno da je opredeljeno ka evroatlanskim integracjama, te da je Vlada Kosova svoju politiku uskladila sa NATO-om i Evropskom unijom.
Kosovske vlasti već neko vreme najavljuju da će podneti zahtev za učlanjenje u Partnerstvo za mir, program praktične bilateralne saradnje između pojedinih evroatlantskih partnerskih zemalja i NATO-a.
Ovaj program omogućava partnerima da izgrade individualne odnose sa NATO-om, birajući sopstvene prioritete za saradnju.
Sjedinjene Američke Države podržavaju članstvo Kosova u taj program, ali isto tako podsećaju da je za prijem neophodna saglasnost svih 30 zemalja članica Alijanse.
Četiri zemlje članice NATO-a ne priznaju nezavisnost Kosova, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija.