Dostupni linkovi

Kurti: Ne radi se o tablicama, nego o odbijanju francusko-nemačkog plana


Institucije nastavljanju svoja angažovanja na preregistraciji tablica: Aljbin Kurti
Institucije nastavljanju svoja angažovanja na preregistraciji tablica: Aljbin Kurti

Bez obzira na dešavanja tokom vikenda, rad institucija na severu se nastavlja, izjavio je na konferenciji za medije 7. novembra premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti.

Njegov komentar dolazi nakon odluke predstavnika srpske zajednice na Kosovu da se povuku iz rada institucija na Kosovu zbog odluke Vlade da krene sa promenom registarskih tablica na severu zemlje.

“Institucije nastavljanju svoja angažovanja na preregistraciji tablica”, kazao je Kurti.

Naglasio je da su poslednjih dana povećane pretnje i napori Srbije i predsednika Aleksandra Vučića da destabilizuje situaciju na Kosovu.

“Te pretnje su uperene pre svega ka građanima naše zemlje kroz sejanje straha i panike”, rekao je i dodao da se Vučić u subotu sastao sa ambasadorima Rusije i Kine.

„Ono što se sada dešava najbolje objašnjava napore Beograda da se suprotstavi francusko-nemačkom planu. Ne radi se ni o tablicama, ni o zajednici, ni o suspenziji Nenada Đurića. Radi se samo o odbijanju Srbije da prizna predlog Pariza i Berlina“ , kazao je Kurti.

„Beograd je odbacio francusko-nemački plan i sada pravi dramu da maskira odbijanje“, naglasio je kosovski premijer.

Optužio je Srbiju da sabotira dijalog i bilo kakav sporazum.

"Ovo nije put mira, saradnje niti izgradnje dobrosusedskih odnosa. Takvi napori biće neuspešni jer je naša država jaka i demokratska", rekao je Kurti i dodao da su pripadnici srpske zajednice u opasnosti od „Beograda koji im pali vozila i kuće“.

Upitan o formiranju Zajednice opštine sa srpskom većinom, Kurti je rekao da na ovo pitanje odgovara već devet godina i da nema novog odgovora „na stara pitanja“. Kurti je inače protiv formiranja, kako je to nazivao, monoetničke zajednice na Kosovu.

Prema rečima kosovskog ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Sveče, Kosovo je do 7. novembra prihvatilo ostavke 461 srpskog službenika za sprovođenje zakona, 107 graničnih policajaca i deset policijskih istražitelja.

Dodao je da mu je žao što su srpski policajci dali ostavku.

"Posebno mi je žao zbog jednog broja njih koji su bili lojalni institucijama Kosova, ali su to učinili zbog pritiska", kazao je i naglasio da je Policija Kosova sposobna da upravlja različitim situacijama.

Detalji francusko-nemačkog predloga nisu objavljeni, ali je Srbija saopštila da su Berlin i Pariz izneli predlog da Srbija dopusti ulazak Kosova u međunarodne institucije i organizacije, uključujući Ujedinjene nacije (UN) u zamenu za brzo članstvo Srbije u EU.

Mediji na Kosovu su takođe preneli da predlog za sad ne predviđa da Srbija prizna Kosovo, ali predviđa da kosovsku državu prizna preostalih pet članica EU koje to nisu uradile: Španija, Rumunija, Kipar, Grčka i Slovačka.

Predstavnici EU su pre nekoliko dana potvrdili da je predlog Francuske i Nemačke integrisan u proces dijaloga Beograda i Prištine.

Predstavnici Srba su 5. novembra podneli ostavke u lokalnim samoupravama na severu Kosova, u pravosuđu, policiji, te Vladi i Skupštini.

Odluku su doneli nakon što su vlasti Kosova počele da sprovode plan o preregistraciji vozila sa tablicama koje izdaju organi Srbije.

XS
SM
MD
LG