Premijer Kosova u ostavci, Albin Kurti, rekao je da su pozivi stranaka koje su u prethodnom mandatu bile u opoziciji, da članovi izvršne vlasti koji su izabrani za poslanike formalno podnesu ostavke iz Vlade, "nepromišljeni" i da bi ugrozili institucionalni vakuum.
Na sastanku izvršne vlasti, Kurti je rekao da su Demokratska partija Kosova(PDK), Demokratski savez Kosova(LDK), Alijansa za budućnost Kosova(AAK) i Srpska lista, svojim glasom protiv izveštaja Komisije za verifikaciju mandata, onemogućili nastavak konstitutivne sednice u utorak.
"U suštini, oni koji formalno nisu prihvatili mandat poslanika, traže od mene da formalno ne budem premijer", rekao je.
Kurti je ponovio stav da su on i vladin kabinet na dužnosti od 23. marta, kada je izvršna vlast završila svoj redovni četvorogodišnji mandat.
Rekao je da zakoni i Ustav kažu da izvršna vlast od tog dana do dana formiranja nove Vlade ostaje na dužnosti, u privremenoj ulozi i s ograničenim ovlastima, dodajući da je o statusu svoje izvršne vlasti obavestio Skupštinu u pismu koje je poslao 15. aprila, na dan konstitutivne sednice.
"Više od ovoga nije moguće podneti ostavku, više od ovoga bi bilo napuštanje institucije, bio bi to institucionalni vakuum, politička neodgovornost i ugrožavanje nacionalne bezbednosti. To je zahtev i insistiranje –najblaže rečeno – nepromišljeno da se kuća ostavi bez domaćina", rekao je Kurti.
Prema Kurtiju, i današnji sastanak je obaveza prema zakonu, jer, kako je rekao, "država ne može imati vakuum u upravljanju, Vlada ne može prestati sa radom".
PDK, LDK i AAK su saopštile da su Kurti i članovi Vlade, koji su izabrani za poslanike na izborima 9. februara, trebali ranije podneti ostavke, uz obrazloženje da ne mogu položiti zakletvu kao poslanici kada su istovremeno premijeri, odnosno ministri.
Prema riječima vršioca dužnosti premijera Kurtija, i ranije je bilo slučajeva kada je država bila vođena od strane Vlade u ostavci do izbora nove izvršne vlasti.
Pokret Samoopredeljenje Albin Kurtija osvojio je 48 mandata u devetom sazivu. Albanske stranke koje su osvojile mandate na izborima 9. februara optužile su Pokret Samoopredeljenje da odugovlači proces formiranja institucija, uz obrazloženje da Kurtijeva stranka nema dovoljno glasova za izbor novog predsednika Skupštine niti za novu Vladu.
"Kao nesporni pobednici izbora, veoma smo zainteresovani da idemo napred ka formiranju institucija devetog saziva, i to što pre, odmah", rekao je Kurti tokom sastanka Vlade.
Pokret Samoopredeljenje se ranije izjasnio protiv saradnje sa bilo kojom albanskom strankom, ali je nedavno priznala da ne može formirati Vladu samo sa nesrpskim manjinama.
Velike albanske stranke su se izjasnile protiv saradnje sa Pokretom Samoopredeljenje, ali Socijaldemokratska inicijativa – koja je osvojila tri poslanika – nije postavila barijere ni za jednu stranku, iako je rekla da još nema dogovor sa Kurtijevom strankom.