Dostupni linkovi

Filmskoj adaptaciji 'Majstora i Margarite' prijeti zabrana zbog antiratnog stava režisera


Scena iz filmske adaptacije knjige "Majstor i Margarita"
Scena iz filmske adaptacije knjige "Majstor i Margarita"

Piše: Jimsher Rekhviashvili

U književnom klasiku "Majstor i Margarita" sovjetskog pisca Mihaila Bulgakova, koji je prvi put objavljen 1966. godine, đavo po imenu Voland govori piscu Ivanu Bezdomnom da "rukopisi ne gore". Ta nit je protkana kroz cijelo djelo: koliko god se vlasti trudile da zabrane i uništite umjetnička i književna djela, ideje imaju sopstveni život.

Bulgakovljevo djelo je u to vrijeme bilo kontroverzno zbog svoje alegorijske antisovjetske retorike, a prijem njegovog romana dugo je bio vrhunski primjer autorove poente. Ekranizacija Majstora i Margarite, prvi put prikazana u ruskim bioskopima 25. januara, izaziva bijes blogera bliskih Kremlju, poznatijih kao Z-blogeri, koji negoduju zbog režiserovog antiratnog stava ali i zbog kritičkog jezgra djela.

Gnijev je bio toliki da su neki filmski kritičari upozorili da će film vjerovatno biti zabranjen i pozvali su ljude da ga pogledaju sada, dok još mogu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Reditelj filma Mihail Lokšin živi u Los Anđelesu. Zbog izjava u kojima je kritikovao rat u Ukrajini i rusku vladu, Z-blogeri su tražili da se privede pravdi i kazni. Sam film je, kako tvrde, antisovjetski, a time i antiruski.

Bioskopske karte u Rusiji brzo su rasprodate nakon premijere filma, koji je donio 428 miliona rubalja (4,35 miliona eura) tokom prvog vikenda. Jedna za drugom, nizale su se pozitivne kritike na društvenim mrežama.

Sve se promijenilo kada su ruski provladini Z-blogeri otkrili da je anti-ratno nastrojeni Lokšin dobio djelimično finansiranje za film iz ruskog Državnog filmskog fonda.

Državni filmski fond finansirao je dvije trećine budžeta filma, u vrijednosti od oko 9,19 miliona eura. Snimanje je počelo godinu prije ruske invazije na Ukrajinu, koja se dogodila u februaru 2022.

Telegram kanali sa oznakom Z pokušavaju da objave snimke Lokšinovih stavova na društvenim mrežama, uključujući onaj u kojem govori o odšteti koju Rusija duguje Ukrajini i drugi u kojem daje detalje istrage o masakru ruskih snaga nad ukrajinskim civilima u Buči.

U jednoj takvoj objavi od 24. februara 2023, na godišnjicu invazije, raspravljao je o istoriji suđenja za ratne zločine, rekavši: "Pokušavao sam da shvatim može li zapravo biti pravde i promjene nakon poraza Rusije. Godinu kasnije, nade su iste: da će rat završiti pobjedom Ukrajine, da će se svima koji su odgovorni za invaziju suditi kao ratnim zločincima i da će se platiti odšteta. To će dovesti do poraza ruskog imperijalizma, nacionalističkih ideja i militarističke propagande".

Kritičari sa Telegrama odmah su Lokšina označili "ološem", "bijesnim rusofobom" i "stvorom koji želi da porazi sopstvenu zemlju", uz druge, ponekad opscene epitete. Bilo je poziva da se uključi u ruski spisak "ekstremista" i "terorista", što je svojevrsno žigosanje za svakoga ko javno ne prati zvanični stav.

'Finansiranje rusofoba'

Lokšin je rođen u Sjedinjenim Američkim Državama, ali su njegovi roditelji sredinom 1980-ih zatražili azil u Sovjetskom Savezu, tvrdeći da ih progone zbog njihovih socijalističkih stavova. Iako živi u Los Anđelesu, prethodni dugometražni film snimio je u Rusiji.

Poznati propagandista Vladimir Solovjov, rekao je u tolk šou "Sunday Evening" na TV Russia-1 da je neophodno saznati zašto je film dobio rusko finansiranje i kako je dospio na ruska bioskopska platna.

"Sada svi raspravljaju o režiseru koji je snimio film dijelom američkim, dijelom ruskim novcem. Nekako mu je država dala novac i s njim je napravio oštar antisovjetski i antiruski komad. Sve to, zajedno sa novcem, pomaže oružanim snagama Ukrajine", rekao je Solovjev.

Vladimir Solovljev
Vladimir Solovljev

Osim Lokšina, zbog svojih javnih kritika rata u Ukrajini, na tapetu su i dvoje glavnih glumaca u Majstoru i Margariti, muž i žena Jevgenij Ciganov i Julija Snigr.

Muziku za film napisala je Ana Drubič, koja godinama živi u Sjedinjenim Američkim Državama, a ulogu Hele tumači Polina Aug, čija je majka Julija Aug, takođe glumica, pobjegla je iz Rusije zbog svojih aktivnih građanskih stavova.

Z-blogeri su se takođe okomili na Ministarstvo kulture, rekavši da finansira rusofobe u zemlji, dok "prave patriote" pate i traže donacije za svoju umjetnost.

Propagandisti su sa žaljenjem primijetili da su u vrijeme Josifa Staljina, a radnja romana smještena je za vrijeme Staljinove vladavine, ljudi rutinski premlaćivani zbog kritikovanja države, dok sada mogu biti izvedeni pred sud samo zbog širenja "lažnih vijesti" o ruskim oružanim snagama.

Mihail Loškin
Mihail Loškin

Predstavnici pokreta Glas naroda obratili su se, između ostalih, i direktoru ruske Federalne bezbjednosne službe (FSB) za pravni odgovor. Prethodno je FSB zatražio hapšenje ruske pjevačice Ale Pugačeve zbog "vrijeđanja ruskog naroda" i napisao zvanične prijave protiv repera Ligalajza, koji je zbog glasne kritike predsjednika Vladimira Putina i rata proglašen "stranim agentom".

'Internet sve pamti'

Lokšinove kontroverzne objave na društvenim mrežama u međuvremenu su uklonjene. Zahar Prilepin, ruski pisac i aktivni pobornik ruske invazije, tvrdi da je režiser izbrisao svoje objave kako bi izbjegao bijes javnosti.

"Anti-ukrajinski Mihail Lokšin, nakon objava koje su pokazivale njegovu mržnju prema ruskom svijetu, odlučio je 'da nestane'. Nakon što je došao k sebi, izbrisao je sve objave sa Fejsbuka i potpuno zatvorio svoj Instagram profil. Međutim, reditelj koji se bojao da kritikuje ljude ne može da izbjegne posljedice takvih izjava: internet pamti sve njegove riječi da Rusi moraju da plate odštetu ukrajinskim nacistima."

Kako bi opravdao svoju invaziju na Ukrajinu, Kremlj je lažno tvrdio da vladu u Kijevu kontrolišu nacistički simpatizeri, iako je predsjednik Volodimir Zelenski, koji je Jevrejin, izgubio rodbinu u holokaustu.

U svjetlu gnijeva ruskih mejnstrim medija zbog filma i bijesa Z-blogera na reditelja, ruski filmski kritičari upozorili su da bi Majstor i Margarita vrlo lako mogao da bude zabranjen. Ipak, oni podstiču ljude da odu i pogledaju film dok je to još moguće.

"Nisam mislila da ću ovo reći, ali (filmska adaptacija) Majstor i Margarita bolji je od knjige", rekla je Jekaterina Visgalova, filmska kritičarka i zamjenica glavnog urednika stranice Kino-teatr.ru. "Gledajte sad prije nego što ga zabrane. Stvarno bi ga mogli zabraniti."

Novinar Igor Dimitrijev takođe savjetuje gledaoce da požure, jer postoji "velika vjerovatnoća" da će uskoro biti uklonjen iz ruskih bioskopa.

"Pokazalo se da režiser Lokšin čeka pobjedu Ukrajine i slom moskovskog imperijalizma. Sam film sadrži mnogo podrugljivih referenci na rusku stvarnost", rekao je Dimitrijev. On je međutim upozorio da bi gledanje filma samo po sebi moglo biti shvaćeno od vlasti kao nepoželjan oblik protesta, napominjući da "u bioskopskim salama već postoje video kamere sa softverom za prepoznavanje lica".

Scena iz filma Majstor i margarita iz 2010. koji je režirao Juri Kara
Scena iz filma Majstor i margarita iz 2010. koji je režirao Juri Kara

Još jedan ruski filmski kritičar Anton Dolin, pohvalio je adaptaciju Bulgakovljeve knjige. U recenziji za internet izdanje Meduza napisao je da Lokšinov film uspijeva da zadrži oštrinu izvornog izvora, ismijavajući sovjetski režim, a istovremeno publici nudi savremeno razumijevanje klasičnog teksta.

"Vjerovali ili ne, konačno je roman koji je toliko dugo čekao ekranizaciju da se počelo govoriti o prokletstvu, naišao ne samo na dostojno nego i na uspješno i potpuno neočekivano filmsko čitanje", napisao je Dolin. "Majstora i Margaritu gleda cijela Rusija. Zle sile su, očekivano, ogorčene i prijete tražeći zabranu filma i kažnjavanje reditelja Mihaila Lokšina koji se, uprkos svemu, usudio da otvoreno izrazi svoje mišljenje protiv rata."

XS
SM
MD
LG