Uloga kriptovaluta u finansiranju terorizma i militantnih grupa ponovo je pod lupom nakon napada palestinske militantne grupe Hamas na Izrael 7. oktobra u kom je ubijeno više od 1.400 Izraelaca.
Izrael je zaplenio kripto naloge za koje kaže da su povezani sa Hamasom.
Američki zakonodavci pozvali su vladu da suzbije upotrebu kriptovaluta od strane Hamasa i njegovih filijala.
Ali kriptovalute su samo jedan od načina na koji nasilne militantne grupe i grupe označene kao terorističke organizacije dobijaju i koriste novac.
Zašto se kriptovalute koriste u nezakonitim finansijama?
Svako može da podesi adresu novčanika za kriptovalute, a da ne mora uvek da se podvrgava proverama poput onih od strane banke.
Adrese su pseudonimi – označene su samo nizom slova i brojeva – što znači da ljudi mogu slati i primati kriptovalute bez otkrivanja svog identiteta.
Tehnologija blokčejna (blockchain) koja podržava kriptovalute funkcioniše digitalno, preko granica, što znači da može da deluje kao sistem trenutnog plaćanja.
Kriptovalute su globalno podložne manje specifičnim propisima od tradicionalnih finansija, iako se u nekim regionima uvode nova pravila.
Radna grupa za finansijsku akciju (FATF), globalno telo odgovorno za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, upozorilo je da kripto imovina "rizikuje da postane sigurno utočište za finansijske transakcije kriminalaca i terorista".
Mogu li kriptovalute da se ne prate?
Da. Ali ne uvek.
Blokčejni kao što su Bitcoin i Ethereum stvaraju trajnu javnu evidenciju transakcija. To znači da je moguće videti koja su sredstva tekla u i sa adrese novčanika i sa kojim novčanicima je bila u interakciji.
Za autsajdera je teško da identifikuje transakcije na blokčejnu, ali kompanije za analizu blokova imaju alate za praćenje sredstava.
Ipak, da bi povezali ove tokove sa osobom ili grupom, istraživači se oslanjaju na informacije koje blokčejn ne beleži.
Kripto berze mogu da zabeleže koje adrese pripadaju kom klijentu i policija može da otkrije one iza novčanika.
Korisnici kriptovaluta mogu dodatno zamagliti svoje tragove upotrebom kripto "miksera" ili premestiti sredstva na berze ili druge firme gde ih je teško razlikovati od imovine drugih klijenata.
Koliko se kriptovaluta koristi u finansiranju terorista?
Niko sa sigurnošću ne zna.
Militantne grupe koriste različite metode za premeštanje novca, uključujući gotovinu, banke, lažne kompanije i dobrotvorne organizacije, i neformalne finansijske mreže. Kriptovalute su mali deo, kažu stručnjaci.
Zvaničnik Ujedinjenih nacija (UN) rekao je 2022. da se pre nekoliko godina smatralo da je 5 posto terorističkih napada finansirano kriptovalutama, ali da bi to moglo da poraste i do 20 posto, preneo je Blumberg.
FATF je ove godine saopštio da kriptovalute predstavljaju "povećane rizike finansiranja terorizma", ali da "ogromna većina" finansiranja terorizma i dalje koristi običan novac.
Kada se identifikuju nezakoniti finansijski tokovi u kripto firmi, to ne mora da znači da su svi tokovi te firme uprljani, rekli su istraživači kriptovaluta Chainalysis na blogu.
Chainalysis kaže da finansiranje terorizma "predstavlja mali deo od manje od 1% celokupnog tržišta kriptovaluta okupiranog nezakonitom aktivnošću".
Šta sa drugim oblicima nezakonitog finansiranja?
Finansiranje terorizma je mali deo nezakonite upotrebe kriptovaluta, što uključuje prevare, rensomver (ucenjivački softver) i krađu.
Kripto zločin je dostigao rekordnih 20,1 milijardu dolara 2022. godine, rekao je Chainalysis, nazvavši ovo procenom donje granice. Ta cifra isključuje slučajeve kada su kriptovalute prihod od krivičnih dela koji nisu kripto, kao što je plaćanje droge.
Krađa kriptovaluta putem sajber napada takođe je značajan izvor finansiranja za Severnu Koreju, prema izveštajima UN.
Neke banke u Velikoj Britaniji su ograničile pristup klijenata kriptovalutama zbog porasta kripto prevara.