Dostupni linkovi

Biden zabranio kineski bitkoin rudnik blizu američke nuklearne baze


Bijela kuća je rekla da je kompanija MineOne kupila zemljište 2022. godine te da nije informisala Vijeće za strane investicije u Sjedinjenim Državama (CFIUS). Foto: Predsjednik Joe Biden 12. april 2024.
Bijela kuća je rekla da je kompanija MineOne kupila zemljište 2022. godine te da nije informisala Vijeće za strane investicije u Sjedinjenim Državama (CFIUS). Foto: Predsjednik Joe Biden 12. april 2024.

Američki predsjednik Joe Biden je u ponedeljak, 13. maja izdao naređenje da rudnik kriptovaluta u kineskom vlasništvu zajedno sa partnerima proda zemljište u blizini baze za nuklearne rakete, navodeći kao razlog zabrinutost zbog špijunaže.

MineOne Partners, za koji Bijela kuća kaže da je u većinskom vlasništvu kineskih državljana, dobio je 120 dana da proda imovinu na lokaciji sa koje vodi operaciju kripto rudarenja.

Zemljište je manje od 1,6 kilometara udaljeno od baze vazdušnih snaga u Wyomingu, gdje su raspoređene interkontinentalne balističke rakete, pišu svjetski mediji.

Rizik po nacionalnu bezbjednost

Bijela kuća je rekla da je kompanija MineOne kupila zemljište 2022. godine te da nije informisala Vijeće za strane investicije u Sjedinjenim Državama (CFIUS), agenciju koja procjenjuje dogovore koji mogu da nose potencijalne rizike po nacionalnu sigurnost.

CFIUS tijelo je počelo sa istragom sporazuma o kupovini zemljišta nakon dojave javnosti, napisao je Financial Times. Biden je naredio da se zemljište proda nakon što je Vijeće zaključilo da nije moguće sklopiti sporazum kojim bi se ublažile posljedice operacija postrojenja i riješili bezbjednosti problemi.

CFIUS ima moć da primora kompanije da promijene vlasničke strukture ili da potpuno odustanu od imovine u SAD.

Američka vojska raspoređuje nuklearne interkontinentalne balističke rakete Minuteman III u bazi Warren na jugoistoku Wyominga. U nalogu o prodaji izdatom u ponedeljak, 13. maja, Biden je rekao da je MineOne koristio specijalizovanu opremu za rudarenje kriptovaluta koja je uključivala tehnologiju stranog izvora, što je predstavljalo rizik za nacionalnu bezbjednost.

"Blizina nekretnina u stranom vlasništvu strateškoj raketnoj bazi i ključnom elementu američke nuklearne trijade, kao i prisustvo specijalizovane opreme i opreme stranih izvora potencijalno sposobne da olakša aktivnosti nadzora i špijunaže, predstavlja rizik za nacionalnu bezbjednost SAD", naveo je Biden u naredbi.

Ovaj potez dolazi pošto Kongres postaje sve zabrinutiji zbog kineskih grupa koje kupuju poljoprivredno i drugo zemljište širom SAD, posebno u blizini vojnih objekata.

Takođe dolazi godinu dana nakon što je američki borbeni avion kod istočne obale SAD oborio leteći objekat za koji se sumnja da je kineski špijunski balon. Balon je lebdio iznad nuklearnog raketnog postrojenja u Montani tokom više od nedelju dana leta iznad Sjeverne Amerike.

"Ovo je decenijama dug sukob između kineskih investitora i bezbjednosne zajednice", rekao je Ivan Schlager, stručnjak za zakon o nacionalnoj bezbjednosti, dodajući da je sličnih slučajeva bilo širom SAD.

Kineska ambasada u Washingtonu saopštila je da nije upoznata sa slučajem, ali je portparol Liu Pengiu rekao da je "preuveličavanje koncepta nacionalne bezbjednosti i politizacija ekonomskih, trgovinskih i investicionih pitanja u suprotnosti sa principima tržišne ekonomije i pravilima međunarodne trgovine, pored potkopavanja međunarodnog povjerenja u tržišno okruženje SAD".

Stroži stav SAD prema Kini

Naredba o zatvaranju postrojenja oduzima imovinu koja je funkcionisala kao objekat za rudarenje kriptovaluta u blizini vazduhoplovne baze Francis E. Warren. KOmpanija MineOne Partners Ltd. koja je u djelimičnom vlasništvu kineskih državljana, i njene filijale takođe su obavezni da uklone određenu opremu sa lokacije.

Naredba je došla u trenutku kada su SAD planirale da u utorak, 14. maja izdaju nove velike tarife na električna vozila, poluprovodnike, solarnu opremu i medicinske potrepštine uvezene iz Kine, prenosi Associated Press navode službenog lica koje je upoznato sa planom vlade.

S obzirom da je izborna sezona u punom jeku, Biden i njegov republikanski protivkandidat, bivši predsjednik Donald Trump, rekli su biračima da će biti oštri prema Kini, drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji poslije Sjedinjenih Država i geopolitičkom rivalu, napisao je AP.

Procvat kriptorudnika u SAD

New York Times je prošlog oktobra izvijestio da je Microsoft, koji upravlja obližnjim centrom podataka koji podržava Pentagon, prijavio rudnik kriptovaluta povezan sa Kinom saveznom Vijeću za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama, upozoravajući da bi to moglo da omogući Kinezima da "nastave operacije prikupljanja obaveštajnih podataka širokog spektra".

Istraga koju je sprovela komisija identifikovala je rizike po nacionalnu bezbjednost, kako se navodi u ukazu predsjednika Sjedinjenih Država o zatvaranju kriptorudnika.

Naredba nije detaljno opisala bezbjednosne rizike. Ali u Microsoftovom izvještaju saveznom komitetu, u koji je prošle godine magazin The Times imao uvid, kaže se: "Predlažemo mogućnost da računarska snaga operacije kriptorudarenja na industrijskom nivou, zajedno sa prisustvom neidentifikovanog broja kineskih državljana u neposrednoj blizini Microsoftovog data centra i jedne od tri strateške raketne baze u SAD, pružaju značajne predikcije prijetnje."

Rudnik kriprovaluta mora odmah da prestane sa radom, a vlasnici moraju da uklone svu svoju opremu u roku od 90 dana i da prodaju ili prenesu imovinu u roku od 120 dana, prema nalogu u kojem se navode rizici rudarske opreme koja se nalazi u objektu "stranih izvora". Ogromnu većinu mašina koje pokreću operacije kriptorudarenja širom Sjedinjenih Država proizvode kineske kompanije.

Operacije su smještene u velikim skladištima ili kontejnerima za opremu prepunih specijalizovanim računarima koji obično danonoćno rade, izvodeći milijarde računskih operacija u sekundi, tražeći niz brojeva koji će ih nagraditi novom kriptovalutom.

Najčešća ot tih kriptovaluka je Bitcoin, koji trenutno vrijedi više od 60.000 dolara po komadu.

Kripto rudnici troše ogromnu količinu električne energije, pri punom kapacitetu, onaj u Cheyenneu, glavnom gradu savezne države Wyomingu bi trošio energiju kao 55.000 domaćinstava.

Rudnici kriptovaluta u kineskom vlasništvu doživjeli su procvat u Sjedinjenim Državama otkako su objekti 2021. efektivno zabranjeni u Kini. Od tada je dio kripto rudnika ponovo pokrenut u Kini, kineske kripto preduzetnike privlače Sjedinjene Države zbog relativno jeftine struje i dobro razvijenih pravnih sistema.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG