Dostupni linkovi

Pušten bivši poslanik Kurtijeve stranke kojeg su srpske vlasti pritvorile u Merdaru


Granični prelaz Merdare
Granični prelaz Merdare

Nekoliko sati nakon objave da su srpske vlasti pritvorile bivšeg poslanika Skupštine Kosova Gramosa Agušolija, kosovsko Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore (MSP) saopštilo je da je on sada pušten na slobodu.

Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je Agušoli, koji je u ponedeljak ujutru priveden na graničnom prelazu u Merdaru, pušten na slobodu i da je nastavio put ka Sloveniji.

Nijedno od saopštenja Ministarstva spoljnih poslova ne pokazuje jasno kako su srpske vlasti opravdale pritvaranje Agušolija - koji nije uspeo da bude reizabran za poslanika na parlamentarnim izborima 9. februara, kada se ponovo kandidovao na listi Pokreta Samoopredeljenje.

Bivši poslanik Pokreta Samoopredeljenje Gramos Agusholli
Bivši poslanik Pokreta Samoopredeljenje Gramos Agusholli

Slučaj je prvobitno prijavljen preko Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji, koja je obavestila diplomatske misije zemalja KVINT-a i Kancelariju Evropske unije u Beogradu.

"Ministarstvo spoljnih poslova preduzelo je neophodne korake kako bi pružilo potpune i zvanične informacije u vezi sa slučajem", navodi se u početnom odgovoru Ministarstva, koje je takođe oštro osudilo "ovaj proizvoljni postupak srpskih vlasti".

U vezi sa tim, Radio Slobodna Evropa je takođe zatražio više informacija od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Ministarstvo je pozvalo međunarodnu zajednicu da hitno reaguje i zahteva trenutno oslobađanje Agušolija, opisujući pritvor kao represivnu praksu koja je u suprotnosti sa međunarodnim pravom i konvencijama o ljudskim pravima.

Saopštenja Ministarstva spoljnih poslova dolaze dva dana nakon što su srpske vlasti izdale nalog za hapšenje pripadnika Kosovske policije, u vezi sa incidentom sa maturantima koji se dogodio dan ranije u severnom delu Kosova, gde žive većinski Srbi.

Srbija nema jurisdikciju na Kosovu koje je proglasilo nezavisnost 2008. godine i priznalo ga je preko 100 zemalja širom sveta.

Incident u Severnoj Mitrovici 23. maja izazvao je široke reakcije, uglavnom zbog načina na koji je na njega reagovao pripadnik Kosovske policije koji se nalazio u blizini.

Policajac je kritikovan zbog "selektivnog" delovanja i upotrebe "prekomerne sile" kada je zaustavio kosovskog Srbina, maturanta srednje škole, tokom maturske zabave u Severnoj Mitrovici, jer je, kako se navodi, provocirao ljude u obližnjem kafiću.

Na snimcima koji kruže društvenim mrežama, vidi se maturant srednje škole tokom parade kako pokazuje srednji prst prema kafiću, dok se navodi da mušterija odatle rukama pravi simbol dvoglavog orla - što je simbol na albanskoj nacionalnoj zastavi.

Šef misije EU za vladavinu prava (EULEKS), Đovani Pjetro Barbano, reagovao je na incident rekavši da se oseća "šokirano" i osudio "prekomernu upotrebu sile kosovske policije protiv mladića u Severnoj Mitrovici".

S druge strane, vršilac dužnosti ministra unutrašnjih poslova Kosova, Dželal Svečala, naglasio je da je policija postupila "profesionalno" i da je intervencija imala za cilj da zaustavi eskalaciju nakon provokacija nekih maturanata srednjih škola, koji su, prema njegovim rečima, koristili nacionalističke simbole i šovinističke skandiranja poput "Kosovo je srce Srbije".

XS
SM
MD
LG