Dostupni linkovi

Delegacija Srbije napustila sastanak u Sarajevu zbog pominjanja 'članstva Kosova u Vijeću Europe'


Godišnj sastanak predstavnika parlamentarnih komisija za odbranu i sigurnost zemalja Jugoistočne Evrope, 12. juni 2024.
Godišnj sastanak predstavnika parlamentarnih komisija za odbranu i sigurnost zemalja Jugoistočne Evrope, 12. juni 2024.

Tokom prvog dana redovnog godišnjeg sastanka predstavnika komisija za odbranu i sigurnost parlamenata zemalja Jugoistočne Europe u Sarajevu, 12. juna, delegacija Srbije i zamjenik predsjedavajućeg Komisije za odbranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Radovan Kovačević, napustili su konferenciju i prekidali govore predstavnika Kosova.

Ovo je objavio član delegacije Kosova Arber A. Rexhaj na svom Facebook nalogu.

On je napisao da se delegacija njegove zemlje "suočila sa srpskim nasilnicima".

"Zajedno s poslanikom Erdžanom Galušijem sudjelujemo na ovom forumu. Srbija je ponovo pokušala da prekine naše govore lupajući šakama po stolovima, isključujući nam mikrofone, kao pravi nasilnici. Ali ipak, nisu mogli i nikada neće", napisao je Rexhaj.

Zahvalio je "zastupnicima Albanije i Hrvatske koji su im se suprotstavili".

"Ja sam rekao da je Kosovo međunarodno priznata država, što je dokazao Međunarodni sud pravde. Također, napad na Banjsku na Kosovu dokazuje da se Srbija nije promijenila, da je kao Miloševićeva (Slobodan)", napisao je.

Novinska agencija entiteta Republika Srpska SRNA javila je da je delegacija Srbije s Kovačevićem, inače članom Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika (SNSD), napustila konferenciju jer je "članica delegacije Hrvatske Zdravka Bušić rekla da će Kosovo biti primljeno u Vijeće Europe".

Srbija i lideri entiteta Republika Srpska ne priznaju neovisnost Kosova. Zbog neslaganja predstavnika RS-a, BiH nije priznala Kosovo.

Sastanak je redovno dvodnevno godišnje okupljanje predstavnika komisija za odbranu i sigurnost parlamenata Jugoistočne Europe koji organizira Komisija za odbranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH, Regionalni centar za sigurnosnu suradnju i Misija OSCE-a u BiH uz podršku Ženevskog centra za kontrolu oružanih snaga.

Nezavisnost Kosova

Kosovo je nezavisnost od Srbije proglasilo 17. februara 2008. godine, skoro deceniju nakon završetka rata i povlačenja srpskih snaga.

Međunarodni sud pravde je 2010. godine zaključio da nezavisnost Kosova "nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom".

Više od 100 zemalja koje su priznale Kosovo, tu odluku su donele u godini proglašenja nezavisnosti, 2008.

Od zemalja na Zapadnom Balkanu, pored Srbije, Kosovo ne priznaje još Bosna i Hercegovina.

Od zemalja Evropske unije, Kosovo ne priznaju Grčka, Rumunija, Španija, Slovačka i Kipar.

[Video objavljen 16. februara 2018.]

Decenija radosti, patnje i ponosa
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:14:00 0:00

Poslednje priznanje Kosovo je dobilo od Izraela, u februaru 2021. godine.

Međutim, to priznanje je bilo deo Vašingtonskog sporazuma između Kosova i Srbije o normalizaciji ekonomskih odnosa, koji je potpisan 4. septembra 2020. godine u prisustvu tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trumpa.

Kosovo od 2011. godine, pod pokroviteljstvom Evropske unije, vodi dijalog sa Srbijom o normalizaciji odnosa. Taj proces podržavaju i Sjedinjene Države.

XS
SM
MD
LG