Rakić: Želimo mir i tražimo razum, pre svega za Prištinu
Goran Rakić, predsednik Srpske liste, partije koja je učestvovala u radu kosovskih institucija uz podršku Beograda, izjavio je da u "mestu Rudare Opština Zvečan i u ime Kriznog štaba želim da obavestim javnost da je noć protekla mirno, a mirno je protekla zahvaljujući ovom hrabrom narodu, koji je istrajan da opstane na ovim prostorima da sačuva svoje domove i mir".
"Mi želimo samo jedno, želimo samo mir, ne želimo ništa tuđe. Želimo samo da sačuvamo svoje porodice. Ovo nisu akcije srpskog naroda, ovo su reakcije na jednostrane poteze Prištine. Ono što tražimo to je da tražimo mir, tražimo razum, razum za sve strane, pre svega za Prištinu, i tražimo da se puste na slobodu neosnovano uhapšeni naši građani i da Albin Kurti [premijer Kosova] povuče sve jedinice koje je poslao na sever [Kosova], da prestane sa maltretiranjem naše dece i da prestane lov na Srbe", reči su Rakića.
Ranije je portparol Vlade Kosova Prparim Krueziu (Perparim Kryeziu) demantovao Rakićeve navode da je premijer Kurti odlučio da pošalje specijalne jedinice na sever.
"Apsolutna neistina. Ovakve izmišljotine, poput Rakićevih, imaju za cilj da opravdaju i održe barikade na severu zemlje, koje se moraju odmah ukloniti", naveo je Krueziu.
Krueziu je pozvao građane na severu Kosova da prate saopštenja i veruju kosovskim institucijama kako ne bi bili "žrtve dezinformacija kriminalnih grupa".
Rakić je ranije saopštio i kako je planiran "progon Srba na severu Kosova", te pozvao pripadnike KFOR-a da spreče tako nešto.
Chollet otkazao posetu Kosovu
Viši savetnik američkog Stejt departmenta Derek Chollet otkazao je posetu Kosovu iz "porodičnih razloga", saznaje Radio Slobodna Evropa.
Bilo je planirano da se Chollet i američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar danas popodne sastanu sa najvišim čelnicima države Kosovo, a već sutra i sa predstavnici političkih partija.
U saopštenju Vlade Kosova najavljeno je da će se premijer Aljbin Kurti popodne sastati samo sa Escobarom.
Šta piše u Rezoluciji 1244?
Rezoluciju 1244 usvojio je 10. juna 1999. Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN).
Njome je odobreno međunarodno, vojno i civilno prisustvo u tadašnjoj Saveznoj Republici (SR) Jugoslaviji, uspostavljanje Privremene administrativne Misije UN-a na Kosovu (UNMIK), a Kosovo stavljeno pod mandat UN.
U Rezoluciji 1244, na koju se Beograd poziva u vezi sa zahtevom za slanjem trupa na Kosovo, navodi se da će biti dozvoljeno dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog osoblja da se vrati i obavlja određene funkcije.
Zatim se taksativno navodi koje su to funkcije - veza sa međunarodnom civilnom misijom i međunarodnim bezbednosnim prisustvom, čišćenje minskih polja, održavanje prisustva na mestima srpske kulturne baštine i na glavnim graničnim prelazima.
Srpska policija i jugoslovenska vojska povukle su se sa Kosova u leto 1999. nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma čime je okončano NATO bombardovanje SR Jugoslavije.
Od tada je KFOR, mirovna vojna Misija NATO, raspoređen na Kosovu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je 12. decembra da će Vlada Srbije nakon sednice 15. decembra uputiti zahtev komandantu KFOR za povratak do 1.000 pripadnika bezbednosnih snaga na Kosovo.
Mirno u selu Zupče
Na barikadama u selu Zupče, opština Zubin Potok, situacija je mirna i gotovo da nema ljudi, javili su novinari Radija Slobodna Evropa.
Put blokiraju tri velika kamiona.
Facebook Forum