Dostupni linkovi

'Totalni je haos': Privrednici očekuju ukidanje zabrane uvoza robe iz Srbije na Kosovo


Protest privrednika sa severa Kosova zbog zabrane uvoza robe iz Srbije, 25. decembar 2023.
Protest privrednika sa severa Kosova zbog zabrane uvoza robe iz Srbije, 25. decembar 2023.

"Idu nam praznici, ljudi obilaze poluprazne markete. To je psihička tortura".

Ovako Dušan Gašić, jedan od privrednika sa severa Kosova, objašnjava zašto je pokrenuta peticija na protestu 25. decembra u Severnoj Mitrovici, kojom se traži ukidanje odluke Vlade Kosova o zabrani uvoza robe iz Srbije.

Vlada Kosova je ovakvu odluku donela sredinom jula iz "bezbednosnih" razloga, kada je trojicu kosovskih policajaca uhapsila srpska policija.

Policajci su u međuvremenu pušteni da se brane sa slobode, ali je odluka o zabrani uvoza srpske robe ostala na snazi.

"Vreme je da se ukine uredba Vlade Kosova", smatra Dušan Gašić i dodaje da će se potpisi privrednika i građana sakupljati do petka, kada će peticiju predati kosovskim nadležnim institucijama, ali i međunarodnoj zajednici.

Privredenik Dušan Gašić, 25. decembar 2023.
Privredenik Dušan Gašić, 25. decembar 2023.

"Dovedeni smo u situaciju da ne možemo da funkcionišemo, robe nema, rafovi su prazni. Jako je teško živeti pod ovakvim uslovima", napominje ovaj privrednik.

Vlada Kosova bez odgovora

RSE se obratio Vladi Kosova sa upitom da li će razmotriti zahteve srpskih privrednika oko ukidanja odluke za uvoz robe iz Srbije, ali do objave ovog teksta odgovor nije stigao.

Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić je u avgustu za RSE rekao da bi ova mera prema Srbiji "trebalo da se ukine", ali da očekuje i da Evropska unija ukine kaznene mere prema Prištini.

Na ponovni upit RSE u decembru, Rašić je samo kratko prokomentarisao "ništa se nije promenilo".

EU je krajem juna uvela kaznene mere Kosovu jer Vlada premijera Aljbina Kurtija (Albin) nije odmah odgovorila na zahteve oko deeskalacije situacije na severu Kosova.

Tenzije na severu Kosova su podignute krajem maja kada su albanski gradonačelnici došli na vlast u opštinama na severu jer su pripadnici srpske zajednice bojkotovali aprilske izbore.

Diplomatski izvori RSE-a u EU su potom naveli da će ukidanje ovih mera zavisiti od implementacije dogovora i obaveza koje je Priština preuzela.

'Uvoz robe na crno'

Privrednik Dušan Gašić za RSE kaže i kako se vlasnici marketa "na sve moguće načine snalaze" da uvezu određenu količinu robe iz Srbije, te da su "primorani" da to rade "na crno".

"Nikome to ne odgovara. Ta roba se oduzima, vlada totalni haos. Zbog čega? Zbog toga jer je jedna odluka na snazi već sedam meseci", navodi on.

Prema njegovoj oceni, "nije normalno" da se potrošačima zabrani mogućnost da kupuju proizvode na koje su navikli i koje kupuju decenijama unazad.

"Plazma na primer. To je jedan običan keks, ne može nikome da nanese zlo. Jeste da se proizvodi u Srbiji ali kome se ne sviđa ne mora da ga kupi", smatra Gašić.

Policija Kosova je u poslednje vreme sprovela nekoliko akcija zaplene srpske robe u magacinima na severu Kosova.

Poslednja takva akcija se desila 26. decembra, potvrdio je za RSE zamenik direktora za region sever Veton Eljšani (Elshani).

S druge strane, privrednik Gašić kaže kako policija "samo radi svoj posao" i da je Vlada Kosova ta koja mora da ukine odluku o zabrani uvoza srpske robe.

Veruje i da ova zabrana ne doprinosi smirivanju tenzija na severu Kosova, niti normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.

Potpisivanje peticije na severu za ukidanje zabrane uvoza robe iz Srbije koju je uvela Vlada Kosova, 25. decembar 2023.
Potpisivanje peticije na severu za ukidanje zabrane uvoza robe iz Srbije koju je uvela Vlada Kosova, 25. decembar 2023.

Šta kažu iz EU?

Portparol Evropske unije Peter Stano je u pisanom odgovoru za RSE poručio da je EU svesna činjenice da je i dalje na snazi zabrana uvoza robe iz Srbije na Kosovo, te podvukao da je takva odluka u suprotnosti sa sporazumom CEFTA (Centralnoevropski ugovor o slobodnoj trgovini).

"Mera je takođe protiv duha Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (Kosova sa EU) i sporazumima iz dijaloga (o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda)", naveo je on.

I u izveštaju Evropske komisije o napretku Kosova za 2023. godinu se ukazuje da odluka Vlade Kosova o zabrani uvoza robe iz Srbije nije u skladu sa obavezama koje proizilaze CEFTA-e.

Ranije su i iz ambasade SAD na Kosovu za RSE naveli da Kosovo i Srbija treba da preduzmu korake ka promociji slobodnog prekograničnog protoka robe, a ne da preduzimaju akcije koje bi ga ometale.

Šta kažu Privredne komore?

Predsednik Privredne komore Kosova, Ljuljzim Rafuna (Lulzim), nije želeo da komentariše pitanje zabrane uvoza robe iz Srbije uz obrazloženje da se radi o "političkoj odluci".

S druge strane, iz Privredne komora Srbije za Radio Slobodna Evropa ukazuju da ova odluka Vlade Kosova nanosi štetu i srpskim i kosovskim kompanijama, te pozivaju međunarodnu zajednicu da reaguje kako bi se otklonile "štetne blokade".

"Procenjena šteta za srpske kompanije do 1. novembra ove godine iznosi preko 120 miliona evra, zbog čega je manji plasman srpskih proizvoda za 54% u odnosu na isti period 2022. Gubici su mereni samo neostvarenim izvozom, bez troškova koji su proizvođači imali usled preusmeravanja robe na druga tržišta u regionu ili svetu", navodi se u pisanom odgovoru Aleksandra Radovanovića, rukovodioca Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije.

Tvrdi i da je saradnja srpskih i kosovskih kompanija omogućila kosovskoj privredi "veću proizvodnju finalnih proizvoda koja se bazira na kupovini repromaterijala, mašina i tehnologije".

"Stoga se može zaklјučiti da uvedene zabrana nanosi štetu i našim i kosovskim privrednicima koji se bave proizvodnom delatnošću, ali i građanima jer su uticale na rast maloprodajnih cena na Kosovu", ocenjuje Radovanović i zaključuje da se merom zabrane uvoza robe iz Srbije stvorila "atmosfera da saradnja srpskih i kosovskih privrednika nije poželјna".

Na osnovu podataka Centralne banke Kosova, Srbija je u periodu od januara do septembra ove godine na Kosovo izvezla robu u vrednosti od 165 miliona evra. Tokom prošle godine, ukupna vrednost izvoza robe iz Srbije na Kosovo bila je 372 miliona evra, a 2021. godine 306 miliona evra.

XS
SM
MD
LG