Dostupni linkovi

SAD zabrinute tretmanom manjina na Kosovu, traže od čelnika da slušaju svoje partnere


Zvaničnica Stejt Departmenta Nicole Chulick i američki ambasador na Kosovu Jeffrey Hovenier tokom susreta sa novinarima 21. maja 2024. u Prištini
Zvaničnica Stejt Departmenta Nicole Chulick i američki ambasador na Kosovu Jeffrey Hovenier tokom susreta sa novinarima 21. maja 2024. u Prištini

Zvaničnica Stejt Departmenta Nicole Chulick kazala je da je važno da Kosovo sarađuje sa svojim partnerima kako bi ojačalo svoju kandidaturu za članstvo u svim evroatlantskim institucijama, kao i u Savjetu Evrope.

Ona je u utorak, na sastanku sa novinarima u ambasadi SAD-a u Prištini, ponovila da je američka vizija Kosova da ono bude dio evroatlantskih institucija.

"Pozivamo Kosovo da posluša savjete svojih najbližih partnera kako bi zagarantovali pozitivan rezultat kada dođe do glasanja [za prijem Kosova u Savjetu Evrope]", rekla je Chulick.

Ona se tokom posjete Kosovu sastala sa predsjednicom te države Vjosom Osmani i premijerom Albinom Kurtijem.

Kazala je da je izrazila zabrinutost evropskih partnera u vezi sa Zajednicom opština sa srpskom većinom i uredbom Centralne banke Kosova koja zabranjuje korištenje srpskog dinara.

Šta je Zajednica opština sa srpskom većinom?

Formiranje zajednice opština sa srpskom većinom je dogovoreno još 2013. u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa koji se vodi uz posredovanje Evropske unije.

Potom su 2015. dogovoreni i principi, za koje je Ustavni sud Kosova iste godine utvrdio da nisu u potpunosti usklađeni sa zakonima Kosova, te da se tako nešto može uraditi statutom ili podzakonskim aktom Vlade.

Zbog toga je Kosovo odbijalo da formira zajednicu uz obrazloženje da može biti štetna po unutrašnje funkcionisanje zemlje.

Međutim, zapadne zemlje insistiraju da se ova zajednica – koja bi pripadnicima srpske zajednice na Kosovu trebala da pruži određeni nivo samomenadžiranja – formira.

Tako su u oktobru 2023. zapadne diplomate predale nacrt statuta za formiranje te zajednice Kosovu i Srbiji.

Dve strane su najpre ovaj statut prihvatile u načelu, ali je premijer Albin Kurti u intervjuu za Radio Slobodna Evropa 19. marta rekao da ga ipak ne prihvata.

"Kosovo mora nastaviti da radi na tim pitanjima, da ih riješi i da ponovno krene naprijed", rekla je američka zvaničnica.

SAD su, prema njenim riječima stalno izražavale zabrinutost oko načina sprovođenja uredbe Centralne banke, prema kojoj je od 1. februara euro jedina valuta za obavljanje gotovinskih i platnih transakcija.

"Nismo osjetili da je uzela u obzir kako će to uticati na zajednice, posebno na srpsku zajednicu. Posmatramo situaciju i zabrinuti smo", dodala je.

Kosovo je pod pritiskom međunarodnih partnera da uspostavi Zajednicu opština sa srpskom većinom, što je dogovoreno sa Srbijom još 2013. kao i da suspenduje uredbu Centralne banke.

Međunarodna zajednica traži više vremena dok se srpska zajednica ne prilagodi novoj praksi, jer već godinama prima razna plaćanja u dinarima iz Srbije.

Vlada Kosova bi trebalo više da se angažuje sa zajednicama

Američki ambasador na Kosovu Jeffrey Hovenier, koji je takođe prisustvovao susretu sa novinarima, izrazio je razočaranje akcijom kosovske policije na sjeveru Kosova tokom koje je zatvoreno nekoliko srpskih finansijskih institucija.

Zatvaranje poslovnica Banke Poštanske štedionice na severu Kosova zbog 'reda i zakona'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

Hovenier je rekao da ta akcija nije bila usklađena sa međunarodnim partnerima i da povećava napetosti.

Zatražio je od Vlade Kosova konstruktivan angažman u dijalogu koji vodi Evropska unija, ocjenjujući da je to pravi kanal za rješavanje pitanja vezanih za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije.

Chulick je rekao da je važno da se Vlada aktivnije angažuje sa pripadnicima manjinskih zajednica i uključi ih u proces kreiranja politika.

"Kosovo je dom mnogim etničkim Srbima i oni zaslužuju da zadrže svoje poslove i da sa svojim porodicama ostanu ovdje", rekla je Chulick.

Prema njenim riječima, Vlada Kosova treba da radi za sve građane Kosova bez obzira na njihovu etničku pripadnost ili razlike.

Chulick je takođe rekla da SAD žali što Srpska lista, najveća stranka Srba na Kosovu, nije učestvovala u glasanju 21. aprila za opoziv albanskih gradonačelnika u opštinama na sjeveru države.

"Željeli bismo da iskoriste demokratske alate koji su im dostupni", rekla je.

Istakla je da su SAD i dalje zabrinute zbog tretmana manjina na Kosovu i rekla da će nastaviti da rade na tom pitanju.

Prema njenim riječima, jedna od prednosti članstva u Savjetu Evrope bila bi veće poštovanje prema građanima manjina, kao i pristup međunarodnim procesima.

"Kroz koje Kosovo može da riješi pitanja kao što su uključivanje manjina i puno učestvovanje u vladi njihove zemlje i demokratije, na primjer kroz Evropski sud za ljudska prava", dodala je zvaničnica SAD-a.

Prošle sedmice Kosovo nije bilo na dnevnom redu Odbora ministara Sajveta Evrope, koje bi trebalo da donese konačnu odluku o prijemu u tu međunarodnu organizaciju, jer nije preduzelo korake da unaprijedi pitanje pridruživanja.

Politički oportunisti mogu pokušati da iskoriste međunarodne okolnosti

Na pitanje da li strahuje da će nacionalistički čelnici na Balkanu iskoristiti međunarodni politički vakum koji je proizašao iz izbora u EU i SAD-u kako bi dodatno zakomplikovali situaciju na terenu, zvaničnica američkog Stejt Departmenta odgovorila je da politički oportunisti mogu pokušati da iskoriste međunarodne okolnosti za njihovu prednost u svakom trenutku.

Ipak, kako je dodala, SAD su oprezne povodom njihovih pokušaja ne samo na Kosovu, već i širom svijeta.

Ona je rekla da će SAD nastaviti da doprinose stabilnijem, sigurnijem i prosperitetnijem Zapadom Balkanu.

XS
SM
MD
LG