Dostupni linkovi

Niko nije kažnjen zbog djece koja napuštaju školu na Kosovu


Djeca ispred Osnovne škole u Lipljanu, arhivska fotografija iz 2022. godine
Djeca ispred Osnovne škole u Lipljanu, arhivska fotografija iz 2022. godine

U ponedjeljak oko 11 sati, dok su ostali učenici sjedili u školskim klupama, u školsko dvorište ušla su dva dječaka na biciklu i roleru.

Ovo dvoje djece iz zajednice Aškalija u selu Gadime u Lipljanu, centralnom dijelu Kosova, kažu da ne pohađaju redovnu školu, iako je ona obavezna.

"Zašto da idem?! Ovde je bolje sa prijateljima", odgovara jedan od njih na naše pitanje.

Službenik za obrazovanje u organizaciji Glas Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu (VORAE) Bajram Iljazi (Bajram Ilazi) kaže da je ove godine sve veći broj učenika koji napuštaju školovanje.

Ne postoje javni podaci o broju takvih slučajeva. Međutim, Iljazi pojašnjava da je tokom ove godine zabrinjavajući prijavljeni broj slučajeva u centrima za dodatno učenje koje finansira VORAE, iako ne precizira koliko.

"Prošle godine smo održali sastanak sa opštinskom direkcijom za obrazovanje, Centrom za socijalni rad, lokalnom samoupravom i iznijeli smo tu ta svoju zabrinutost", kaže Ilazi.

Međutim, prema njegovim riječima, mnoge škole ne prijavljuju slučajeve napuštanja obrazovanja jer "žele da se predstave kao najuspješnije škole".

Odjeljenje za obrazovanje u opštini Lipljan nije odgovorilo na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE) u vezi sa ovakvim slučajevima.

Većinom djeca iz manjinskih zajednica

Od mladih koji napuštaju školovanje, prema podacima objavljenim u izvještaju Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OEBS) u februaru ove godine, samo oko jedan odsto pripada albanskoj zajednici, oko 13 odsto romskoj, dok je oko 43 odsto iz zajednica Egipćana i Aškalija.

Zakonom o preduniverzitetskom obrazovanju na Kosovu propisano je da je nastavak školovanja od prvog do devetog razreda obavezan, a glavna odgovornost je na roditeljima djeteta.

"Ako se učenik bez ikakvog razloga ne prijavi, ne nastavi školovanje ili prekine obavezno školovanje, prekršajno se kažnjavaju njegovi roditelji, ako je izostanak rezultat smišljene radnje ili nepažnje roditelja", navodi se u ovom zakonu.

Na Kosovu nikada nije zabilježen slučaj da su roditelji kažnjeni zbog toga što njihovo dijete ne pohađa obavezno školovanje.

Čak su i iz uprava za obrazovanje u raznim opštinama na Kosovu za RSE rekli da nikada nisu preduzete nikakve kaznene mjere.

Neki od njih su rekli da su slučajevi napuštanja škole u njihovim opštinama uzrokovani imigracijom, dok su neki rekli da su te slučajeve pokušavali riješiti na različite načine, poput stvaranja timova za prevenciju i reagovanje na napuštanje škole ili neupisivanja u školu (EPRBM).

Djeca iz romske zajednice u selu kod Uroševca, fotografija iz 2023. godine
Djeca iz romske zajednice u selu kod Uroševca, fotografija iz 2023. godine

Službenik za obrazovanje u opštini Uroševac Baškim Bitići (Bashkim Bytyçi) ukazuje da je prošle godine bilo nekoliko slučajeva napuštanja obaveznog školovanja – više među etničkim manjinama.

"Imali smo slučajeva da smo roditelje upozoravali da će im, ako se ova djeca ne vrate u školske banke, biti ukinuta socijalna pomoć... To je više urađeno u smislu svijesti, jer nikada nismo preduzimali takve radnje", kaže on za RSE.

Institucija Narodnog advokata ocjenjuje da, iako je učešće u obrazovanju generalno visoko, kada je riječ o djeci romske, aškalijske i egipćanske zajednice, "situacija nije dobra".

Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija Kosova nije odgovorilo na pitanje RSE zašto se u zemlji ne primjenjuje Zakon o preduniverzitetskom obrazovanju.

Institucija Narodnog advokata ocjenjuje da, iako je učešće u obrazovanju generalno visoko, kada je riječ o djeci romske, aškalijske i egipćanske zajednice, "situacija nije dobra".

"Državne institucije moraju poduzeti sve administrativne i pravne mjere, uvijek vodeći računa o najboljem interesu djeteta, kako djeci ne bi bilo uskraćeno pravo na obrazovanje", kaže za RSE Petrit Čolaku (Petrit Collaku), službenik za komunikacije u ovoj instituciji.

Iljazi kaže i da bi trebalo početi sa primjenom kazni, ali ne bez preliminarne procene šta je izazvalo osipanje broja djece.

U slučajevima kada djeca napuštaju školu zbog teških materijalnih uslova, kaže da se mora naći način da opština pomogne porodici.

"Ako vidimo da ga i nakon pomoći roditelj ne šalje u školu, onda smo za druge mjere, kao što su novčane kazne", kaže Iljazi.

On upozorava da će, ukoliko se ne preduzmu neke mjere, biti još više slučajeva napuštanja školovanja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG