Dostupni linkovi

Kosovski Srbi mere kosovske tablice


Mišljenja Srba na Kosovu su podeljena - neki su za, a neki protiv da registruju automobile sa kosovskim tablicama, iako je Vlada Kosova oslobodila poreza za registrovanje vlasnike automobila koji žele preregistrovati svoje automobile na kosovske tablice.

Vlada je oslobodila poreza one vlasnike koji poseduju registarske tablice bivše Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) - 'KM' - Kosovska Mitrovica, 'PR' - Priština, 'UR' - Uroševac i dr. - izdate nakon 10. juna 1999. i do 14. septembra 2016. godine. Vozila sa takvim registracijama uglavnom ima na severu, gde živi većinsko srpsko stanovništvo, i ona se ne mogu kretati južno od Ibra, jer se te tablice smatraju ilegalnim, dok vozila na Kosovu nose 'RKS' ili 'KS' tablice.

Bivši ministar unutrašnjih poslova Kosova Fljamur Sefaj u martu je doneo odluku o preregistraciji vozila sa srpskih registarskih oznaka gradova na Kosovu, na 'KS', odnosno 'RKS' registarsku tablicu, koja je na snazi godinu dana. U odluci se navodi da su vlasnici koji poseduju registarske tablice bivše SRJ oslobođeni poreza za registrovanje vozila sa 'KS' i 'RKS' tablicama.

Zamenik kosovskog ministra unutrašnjih poslova Milan Radojević izjavio je ranije za lokalne medije da je jedan od uslova da je vozilo registrovano do 14. septembra 2016. godine, što je datum postizanja dogovora u Briselu o slobodi kretanja. Drugi uslov da vozači imaju kosovska dokumenta. To znači da vozila koja su registrovana nakon 14. septembra 2016. godine ne mogu biti preregistrovana.

Radojević je takođe izjavio da visina preregistracije zavisi od vozila i da je registracija na Kosovu skuplja nego u Srbiji, navodeći da su takse Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) ukinute, ali da su ostale na snazi takse drugih ministarstava.

Vlada Denić iz Severne Mitrovice kaže da još uvek ne bi ušao u proceduru preregistracije zato što to podrazumeva, kako navodi, i nemogućnost otuđenja vozila i prebacivanje na drugog vlasnika kasnije.

"Nadam se da Srbija neće ništa da menja. Ako je Beograd potpisao mi nemamo drugi izbor nego da to ispoštujemo i ako hoćemo da živimo ovde, onda moramo to i da uradimo, da preregistrujemo", kaže on.

Ipak, kaže da bi to omogućilo slobodu kretanja po Kosovu i onima za koje to nije moguće zbog tablica koje Priština ne priznaje.

"Na kraju krajeva, možda je to bolja varijanta i da znamo na čemu smo. Šta da očekujemo dalje, sem da prihvatimo realnost", kaže Denić.

Briselski dogovor iz 2011. godine predviđa da svi vlasnici automobila sa prebivalištem na Kosovu moraju da koriste registarske tablice 'KS' ili 'RKS' (Foto: Severna Mitrovica)
Briselski dogovor iz 2011. godine predviđa da svi vlasnici automobila sa prebivalištem na Kosovu moraju da koriste registarske tablice 'KS' ili 'RKS' (Foto: Severna Mitrovica)

Stefan Aritonović je preregistrovao svoj auto, jer je kako kaže, njemu je to bilo neophodno s obzirom da živi u Prilužju, mestu južno od Mitrovice. On smatra da ova odluka olakšava život mnogima koji žive na Kosovu, jer u dosadašnjoj situaciji mnogi plaćaju duple registracije, tako što registruju i na 'KM' i 'KS' tablice, kako bi bili u mogućnosti da se kreću i po Srbiji i Kosovu.

"Sa 'KS' registracijom dobijali bi potvrdu sa kojom bi lagano mogli da putuju za Srbiju bez ikakvih dodatnih troškova", kaže.

On smatra da je to značajno prvenstveno zbog slobode kretanja po Kosovu.

"Kada bih imao auto na 'PR' ili 'KM' tablice ne bih bio u mogućnosti da putujem do Prištine, Gračanice, jer je trenutno zakonom zabranjeno i kažnjivo, što registracija sa 'KS' tablicama olakšava", pojašnjava Stefan.

Olivera Milošević iz Severne Mitrovice kaže da nema potrebu da preregistruje auto.

"Naše potrebe sa severa Kosova su okrenute ka Srbiji, ne ka centralnom Kosovu. Ja ne bih ulazila u tu avanturu menjanja tablica i registraciju na kosovske tablice", navodi ona.

Milorad Radović kaže da, ako do toga i dođe, pitanje je da li će ta vozila imati posebnu oznaku, što, smatra, ne bi bilo dobro.

"Bez obzira na sve to zavisi kakve bi oznake nosile, da ne bi mi sa severa bili obeleženi koje tablice imamo", konstatuje.

Briselski dogovor iz 2011. godine predviđa da svi vlasnici automobila sa prebivalištem na Kosovu moraju da koriste registarske tablice 'KS' (Kosovo) ili 'RKS' (Republika Kosovo) i da se tako izbace iz upotrebe tablice MUP-a Srbije izdate Srbima na Kosovu, kao što su 'KM' (Kosovska Mitrovica), 'PR' (Priština), 'UR' (Uroševac), 'PZ' (Prizren), 'GL' (Gnjilane), koje zvanična Priština smatra ilegalnim.

One se inače izdaju u izmeštenim kosovskim opštinama u gradovima Srbije. Sa takvim tablicama se vlasnici tih vozila kreću samo na severu Kosova, ili po centralnoj Srbiji, ali ne i preko prelaza između Kosova i Srbije, izuzimajući integrisani prelaz Brnjak i Jarinje na severu Kosova.

Novi dogovor o registarskim tablicama iz 2016, pored ukidanja srpskih tablica, predviđa i ukidanje 'probnih tablica' koje Srbija izdaje za vozila sa 'RKS' tablicama.

Kosovo i Srbija su postigle dogovor na osnovu modela Makedonije i Grčke, koji na registarskim tablicama predviđa belu nalepnicu na mestima gde se nalaze državni simboli. Taj deo sporazuma se još uvek ne sprovodi. Tokom pregovora 2016. i novog dogovora, Priština je prihvatila i da se rok važenja 'KS' tablica, produži na pet godina.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG