Dostupni linkovi

SAD za okončanje misije UN, UNMIK za istrage, Srbija i Kosovo razmenjuju optužbe


Sa jedne od sednica Saveta bezbednosti UN
Sa jedne od sednica Saveta bezbednosti UN

Šefovi diplomatija Kosova i Srbije razmenili su međusobne optužbe na sastanku Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN), gde je kasno u utorak diskutovano o šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara Svetske organizacije Antonija Gutereša, o misiji UN-a na Kosovu.

Vršilac dužnosti kosovskog ministra spoljnih poslova Donika Gervala (Gervalla), rekla je da se Srbija "nije promenila" i da nastavlja pokušaje destabilizacije Kosova "ne samo kroz retoriku, već kroz konkretne i nasilne akcije".

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić požalio se da se situacija Srba na Kosovu "pogoršava" i da "Srbi plaćaju cenu".

Predstavnici Kosova i SAD, složili su se da je potrebno privesti kraju mirovnu misiju UN-a (UNMIK) na Kosovu, dok je predstavnica UNMIK-a iznela očekivanje da će buduća kosovska vlada biti posvećena dijalogu sa Srbijom, pod pokroviteljstvom Evropske unije (EU).

Poziv za okončanje mandata UNMIK-a

Gervala i predstavnik Sjedinjenih Američkih Država u UN-u ponovili su zalagnje za okončanje mandata misije UNMIK-a.

Gervala je pozvala UNMIK da tretira stvarnost na terenu bez pogrešnih tumačenja.

"Jezik je bitan, dame i gospodo. Način na koji opisujemo ove akte će odrediti da li će prevladati kazna ili nekažnjivost, da li će agresija biti ohrabrena ili suočena."

Američki predstavnik je rekao da SAD prepoznaju prethodne napore UNMIK-a na Kosovu u podsticanju dijaloga i pravnim reformama, ali je dodao da je došlo vreme za smanjenje prisustva UNMIK-a.

Preporučio je da UNMIK počne sa prenosom svojih funkcija na druge agencije UN-a na terenu koje su prikladnije za ovaj posao, kako bi proces ka konačnom zatvaranju misije bio planiran i postepen, a ne iznenadan.

UNMIK, rekao je on, je mirovna misija bez mirovnjaka, sa 81 odsto svog budžeta koji ide na plate osoblja.

"Sjedinjene Američke Države su posvećene eliminisanju nepotrebnih troškova u međunarodnim organizacijama", rekao je on.

Misija UNMIK-a deluje prema rezoluciji 1244 Ujedinjenih nacija, koja je bila kompromis između zapadnih zemalja i Rusije kako bi se okončao sukob na Kosovu.

Ova misija je neutralna prema statusu Kosova. UNMIK je, nakon proglašenja nezavisnosti Kosova u februaru 2008. godine, preneo sve nadležnosti na lokalne institucije.

Institucije Kosova su ranije tražile da se misija UNMIK-a reformiše i ostane samo kao predstavnička kancelarija UN-a na Kosovu.

Tvrdnje Kosova

Gervala podsetila da je "u septembru 2023. Kosovo bilo meta oružanog upada paravojne grupe koju podržava Srbija, a predvodi Milan Radoičić".

"Banjska je bila paravojni čin iz jedne države u drugu, Ibar-Lepenac je bio napad na vojnom nivou jedne države na kritičnu infrastrukturu druge države", rekla je Gervala.

Jedan policajac je ubijen, u septembru 2023. kada je kosovsku policiju napala grupa naoružanih Srba na severu Kosova. U akciji policije stradala su i trojica napadača. Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste, stranke kosovskih Srba koja ima podršku Beograda.

Kosovo optužuje Srbiju da stoji iza napada u Banjskoj i eksplozije koja je oštetila vodovodni kanal na severu krajem 2024. godine. Srbija je negirala optužbe.

Gervala je ponovo zatražila da Srbija izruči Radoičića, protiv koga su kosovske vlasti podigle optužnicu.

Tvrdnje Srbije

Đurić je, pak, rekao da nije u stanju da "nabroji sve jednostrane akcije Vlade premijera Albina Kurtija".

"U poslednjih nekoliko meseci Priština je pojačala kampanju za sistematsko razbijanje srpskih institucija širom Kosova i Metohije. Ovo nisu simbolični gestovi, oni imaju direktne posledice po ljude. Ukinute su plate, penzije i socijalna pomoć hiljadama srpskih porodica. Sredstva za opstanak mnogih naših sunarodnika su ugrožena", rekao je Đurić.

Kosovske vlasti su tokom prošle godine zatvorile većinu institucija koje funkcionišu u okviru srpskog sistema, uz obrazloženje da je njihov rad nezakonit, ali zvanični Beograd je nastavio da im isplaćuje plate.

Pripadnici srpske zajednice na Kosovu primaju različite prihode iz budžeta Srbije, kao što su plate, penzije, socijalna pomoć, dodatak za decu, roditelje i slično.

Đurić je izneo tvrdnje da Srbi beže sa Kosova i da su napadi na njih u porastu, bez pružanja dokaza.

"Od kada je Kurti došao na vlast, 20 odsto Srba je napustilo Kosovo. Napadi na Srbe su porasli za 15 odsto. Ne zaboravimo da je više od 200.000 Srba raseljeno od 1999. godine i da se samo 2 odsto vratilo", rekao je on.

Šef diplomatije Srbije je takođe zatražio da Kosovo osnuje Zajednicu opština sa srpskom većinom, kao rešenje za probleme Srba na Kosovu.

"Kada će biti osnovana Zajednica opština sa srpskom većinom? Kurtijeve akcije jasno pokazuju da nema volje za to", rekao je on.

Dodao je da "dijalog ostaje jedini održiv put napred, ali mora biti izgrađen na poverenju".

UNMIK poziva na istrage za Ibar-Lepenac i Banjsku

Tokom predstavljanja šestomesečnog izveštaja, koji pokriva period od septembra 2024. do marta 2025. godine, administratorka UNMIK-a, Caroline Ziadeh, rekla je da je Kosovo održalo mirne i inkluzivne izbore 9. februara i da se raduje pravovremenom formiranju nove vlade, priznajući da to može zahtevati složene pregovore.

"Jednom kada bude formirana, ključno je da se preduzmu konkretni koraci kako bi se prioritet stavio na dobrobit građana Kosova, kao i na sprovođenje obaveza preuzetih u okviru dijaloga pod pokroviteljstvom EU i napredovanje u procesu normalizacije odnosa", rekla je Ziadeh.

Dodala je da je u martu posetila sever Kosova, gde su predstavnici civilnog društva, politički lideri i drugi istakli stalni nedostatak poverenja, posebno prema institucijama, deleći takođe zabrinutost za budućnost, imajući u vidu trenutni politički kontekst i dešavanja u regionu i šire.

"Međutim, oni nisu videli nikakvu alternativu osim dijaloga pod pokroviteljstvom EU i naglasili su potrebu da kosovski Srbi vrate osećaj zastupljenosti kroz sistem samoupravljanja unutar Zajednice opština sa srpskom većinom", naglasila je ona.

Ona je ponovila svoj poziv za sveobuhvatnu i transparentnu istragu o napadu na Ibar-Lepenac kako bi se identifikovali i priveli pravdi odgovorni.

"Pozivam sve lidere da deluju odgovorno, izbegnu eskalaciju i sarađuju kako bi priveli pravdi počinioce", naglasila je ona.

Ziadeh je takođe ponovila važnost obezbeđivanja odgovornosti za "ozbiljan bezbednosni incident" u Banjskoj, kroz pravične i nezavisne sudske postupke.

"Ovaj slučaj, zajedno sa napadom na Ibar-Lepenac, naglašava potrebu za efikasnim angažovanjem kroz mehanizme međusobne pravne pomoći kako bi se podržale tekuće istrage i krivična gonjenja", zaključila je ona.

Poruke SAD, Rusije, EU, Velike Britanije i Kine

Predstavnik SAD, Džon Keli (John Kelley), rekao je da Kosovo i Srbija treba da rade na smanjenju tenzija i da se uzdrže od mera koje podižu tenzije.

"Konačni cilj treba da bude međusobno priznanje", naveo je Kelley.

"Amerika i međunarodna zajednica su sigurnije kada zemlje rešavaju konflikte mirnim putem i prosperitetnije kada stvaraju klimu za širenje trgovine i međunarodnih investicija", naglasio je on.

Predstavnik Rusije optužio je Kosovo za "nastavak politike usmerene ka proterivanju srpskih stanovnika" nakon što je Kosovo, između ostalog, zabranilo upotrebu srpskog dinara.

Naglašeno je i da je Moskva posebno zabrinuta zbog sporazuma o odbrani između Kosova, Hrvatske i Albanije, potpisanog pre oko mesec dana.

Dodao je da Evropska unija nije u stanju da utiče na Prištinu, naglašavajući da je posredovanje EU potpuno propalo u dijalogu.

Kina je takođe izrazila zabrinutost zbog zatvaranja srpskih institucija od strane kosovskih vlasti i tenzija na severu.

Pozvala je Prištinu da zaustavi jednostrane akcije, uključujući zabranu dinara i zahteve za dokumentima i tablicama, te da se vrati konstruktivnom dijalogu.

Predstavnik Evropske unije ponovo je pozvao Kosovo i Srbiju da započnu sprovođenje Sporazuma iz 2023. godine o putu ka normalizaciji odnosa.

"EU pozdravlja činjenicu da su Kosovo i Srbija ponovo potvrdili svoju posvećenost dijalogu pod pokroviteljstvom EU i procesu normalizacije odnosa, te svoju obavezu za konstruktivno angažovanje u procesu kako bi se brzo napredovalo", rekao je on.

Dodao je da se od Kosova očekuje osnivanje Zajednice, dok se od Srbije očekuje priznavanje dokumenata i simbola Kosova.

Predstavnik Velike Britanije rekao je da njegova zemlja ostaje posvećen prijatelj Kosova i podržava njene evroatlantske aspiracije i izgradnju multietničke demokratije.

Zvanični London je takođe pozdravio priznanje Kosova od strane Kenije i ohrabrio države koje to još nisu učinile da priznaju njenu nezavisnost.

U svom govoru, britanski predstavnik je pohvalio napore za uključivanje manjina u policiju, ali je izrazio žaljenje što nije bilo zahteva za reintegraciju od strane srpskih sudija ili tužilaca.

Izrazio je očekivanje da će kosovski Srbi aktivno učestvovati na predstojećim lokalnim izborima krajem ove godine.

Velika Britanija je pozvala na konstruktivno angažovanje Kosova i Srbije u dijalogu pod pokroviteljstvom EU i zatražilo da Srbija privede pravdi počinioce napada na KFOR trupe i u Banjskoj.

XS
SM
MD
LG