Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
18:46 13.3.2020.

SZO za RSE: Srbija pažljivo analizira stanje, odluka o škola bi se mogla promeniti

Svetska zdravstvena organizacija (SZO), odeljenje za Evropu, ocenilo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su vlasti u Srbiji “nakon razmatranja trenutnih epidemioloških podataka” procenili da nije vreme za zatvaranje škola u toj zemlji.

„U ovoj fazi, nakon razmatranja trenutnih epidemioloških podataka, vlasti su zaključile da još nije došlo vreme za zatvaranje škola. To se, međutim, može promeniti kako se bude menjala epidemiološka situacija“, stoji u odgovoru portarola Svetske zdravstvene organizacije, koji je RSE prosledila putem mejla savetnica za komunikacije Stefani Brikmans (Stephanie Brickmans).

„Koliko nam je poznato vlasti u Srbiji pažljivo analiziraju niz mera u vezi sa COVID-19, a zatvaranje škola je jedna od njih. Zastvaranje škola je agresivna mera koja onemogućava obrazovanje dece, što je njihovo osnovno pravo. Zbog tog razloga moraju postojati čvrsti razlozi za zatvaranje“, navodi se odgovoru Svetkse zdravstvene organizacije koja je pre dva dana, 11. marta proglasila globalnu pandemiju korona virusa.

Prethodno, premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da obrazovne institucije u Srbiji ostaju otvorene jer je to „stav struke“.

"Ja sam iznela predlog da se obustavi nastava i mislim da to treba da uradimo, ali je stav struke uniforman - da nema nikakvog stručnog opravdanja i stručne osnove da još uvek zatvaramo škole, vrtiće i fakultete", rekla je Brnabić na današnjo (13. mart) konferenciji za novinare u Vladi Srbije u Beogradu.

U Srbiji je do ovog trenutka evidentirana 31 osoba zaražena korona virusom, od kog je od njegovog pojavljivanja širom sveta umrlo više od četiri i po hiljade ljudi.

19:03 13.3.2020.

U Italija za 24 sata preminulo 250 ljudi

Više od 2.100 novih slučajeva zaraze koronavirusom zabilježile su italijanske vlasti u proteklom danu. Time se ukupan broj zaraženih u ovoj zemlji, uključujući žrtve i one koji su se oporavili, povećao na 17.660.

Uz 250 novih smrtnih slučajeva, broj žrtava koronavirusa u Italiji popeo se na 1.266. Kako je kazao Angelo Borrelli, šef Odjela civilne zaštite Italije, prosjek godina umrlih je 80,3, a pretežno su umirali muški pacijenti.

Iako je zabilježen rekordan broj smrtnih slučajeva u Italiji u jednom danu, također se bilježi i porast oporavljenih od koronavirusa.

19:20 13.3.2020.

Vlada Srbije formirala dva krizna štaba

Vlada Srbije je na sednici u petak, 13. marta formirala dva krizna štaba, zabranila okupljanje na sportskim manifestacijama na otvorenom i odobrila povećanje plata zdravstvenim radnicima i jednokratnu finansijsku pomoć penzionerima, saopšteno je iz kabineta Vlade.

Obrazovan je i Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti COVID-19 i Krizni štab za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posledica zarazne bolesti COVID-19 po privredu.

Vlada je dala i saglasnost da se svim zaposlenim u zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenim ustanovama poveća zarada za 10 odsto počev od 1. aprila 2020. godine. Članovi Vlade doneli su odluku da se svim penzionerima isplati jednokratna novčana pomoć u visini od 4.000 dinara. Isplata za penzionere počeće od 15. aprila 2020. godine.

U saopštenju se navodi da se javnim okupljanjem u zatvorenom prostoru ne smatra održavanje nastave u osnovnim i srednjim školama i visokoškolskim ustanovama, koja je organizovana u skladu sa preporukom koju je dalo Ministarstvo prosvete - da obezbedi da u jednoj prostoriji bude optimalan broj učenika u odnosu na veličinu prostorije.

20:02 13.3.2020.

BiH: Svi građani koji dolaze u zemlju od 16. marta će biti izolovani

Svi građani Bosne i Hercegovine koji dolaze iz inostranstva od 16. marta ići će u izolaciju na 14 dana, odlučeno je nakon sastanka predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Zorana Tegeltije s entitetskim premijerima Fadilom Novalićem i Radovanom Viškovićem u Doboju.

Odlučeno je i da se redukuje broj graničnih prelaza na kojima će se odvijati promet roba i građana kako bi se na svim prelazima moglo obezbijediti prisustvo sanitarnih inspektora 24 sata.

Zaključeno je da je Bosna i Hercegovina na početku krize izazvane virusom korona, te da su institucije u Bosni i Hercegovini preduzele adekvatne mjere na suzbijanju ovog virusa. Građani su još jednom pozvani da se pridržavaju svih mjera i odluka nadležnih institucija.

"Zbog potrebne koordinacija na svim nivoima odlučili smo i da formiramo dva štaba. Jedan će se baviti pitanjem zdravstva, a drugi će tražiti rješenja sa poslovnom zajednicom kako nam se ne bi desilo da posljedice koje će doći nakon svega ovoga budu mnogo teže nego ove zdravstvene", istakao je Tegeltija.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG