Virus, najveća pojedinačna pretnja opstanku čoveka
"Historijski gledano, zarazne bolesti su pobile više ljudi nego svi ratovi i gladi zajedno", kaže beogradski epidemiolog Zoran Radovanović u Post Scriptumu, podcastu Radija Slobodna Evropa.
Radovanović takođe navodi da trenutno nije moguće predvideti putanju kretanja virusa.
O dosadašnjem razvoju širenja korona virusa ali i historiji pandemija slušajte u našem podcastu.
WHO proglasio pandemiju
Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je pandemiju korona virusa.
"Pandemija nije riječ koju koristimo olako ili bezbrižno. Ova riječ, ukoliko se zloupotrijebi može izazvati nerazuman strah ili neopravdano prihvatanje da je borba gotova, što vodi do nepotrebne patnje i smrti", rekao je tokom novinske konferencije generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
"Opisivanje situacije kao pandemija ne mijenja procjenu Svjetske zdravstvene organizacije o prijetnji koju predstavlja korona virus. Ne mijenja ono što radi WHO i ono što bi države trebale uraditi", rekao je Tedros i dodao da je do sada 57 zemalja prijavilo manje od deset slučajeva dok 81 zemlja nema zaraženih korona virusom. On je ponovo pozvao države da poduzmu agresivne radnje u pokušaju suzbijanja širenja korona virusa.
"Ovo nije kriza javnog zdravstva, ovo je kriza koja će doprijeti do svakog sektora, tako da svaki sektor i svaka osoba moraju biti uključeni", rekao je generalni direktor WHO-a.
Ekonomske mere u borbi protiv korona virusa
Države širom sveta su zauzele različite pozicije u suočavanju sa ekonomskim posledicama širenja korona virusa: od vanrednog smanjenja kamatnih stopa i obezbeđivanja paketa pomoći u cilju podsticanja potrošnje, do najave mera ukoliko to bude neophodno.
SAD: Pomoć od 8,3 milijardi dolara
Predsednik SAD Donald Tramp je odobrio 8,3 milijardi dolara u cilju suzbijanja korona virusa i razvijanja vakcina protiv zaraznih bolesti.
Istovremeno, Federalne rezerve su smanjile kamatnu stopu za 0,5 odsto, što je prvi vanredni rez od globalne finansijske krize 2008. Investitori očekuje dodatna umanjenja u narednih sedmicama.
Kina: Pomoć od 15,9 milijardi dolara
Kina je odvojila 15,9 milijardi dolara za borbu protiv ove epidemije. Peking je povećao pomoć ugroženim regionima, dok je Centralna banka smanjila ključne kamatne stope zatraživši od komercijalnih banaka da obezbede jeftinije kredite i odlože naplatu dugovanja ugroženim kompanijama.
Istovremeno, kineske vlasti će modifikovati ekološki nadzor kompanija kako bi im pomogle da obnove proizvodnju poremećenu epidemijom korona virusa. Ta preduzeća će dobiti dodatno vreme da prilagode standarde u zaštiti životne okoline.
ECB: Bez smanjenja kamatnih stopa
Evropska centralna banka (ECB) do sada je odlagala smanjenje kamatne stope. Ona je zatražila od centralnih banaka država članica da razmotre mere za sprečavanje negativnih ekonomskih posledica epidemije.
EU: U pripremi paket od 25 milijardi evra
Lideri Evropske Unije (EU) do sada nisu uspeli da se dogovore o radikalnim merama za suočavanje sa krizom. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je rekla da će ovo telo ustanoviti investicioni fond od 25 milijardi evra iz postojećih sredstava kako bi se ublažili negativni efekti širenja virusa na najranjivije sektore evropske ekonomije.
Nemačka: Investicije od 12,4 milijardi evra
Nemačka koaliciona vlada se saglasila da poveća javne investicije za 12,4 milijardi evra do 2024. što će olakštati kompanijama da dobiju subvencije za podršku zaposlenima angažovanim na skraćeno radno vreme. Konzervativci kancelarke Angele Merkel su podeljeni da li treba obezbediti stimulativni fiskalni paket u cilju suzbijanja efekata širenja virusa na najveću evropsku ekonomiju.
Eksperti za budžetska pitanja procenjuju da vlada ima prostor za dodatne mere u iznosu od najmanje 17 milijardi evra. Pojedini zvaničnici smatraju da Berlin može da obezbedi stimulativni paket do 50 milijardi evra, a da pri tom ne ugrozi vladinu politiku da nema dodatnog zaduživanja.
Francuska: Odlaganje naplate poreza
Francuski ministar finansija Bruno Le Mer je izjavio da EU treba da koristi stimulativni paket u suočavanju sa posledicama epidemije. Vlada je omogućila kompanijama da odlože plaćanje poreza i drugih obaveza, a aktivirala je i program državnog subvencionisanja kratkoročnog zapošljavanja.
Vlasti su naložile državnog investicionoj banci “Bpifrance” da garantuje zajmove neophodne za prevladavanje problema u kratkoročnom protoku novca.
Zvanični Pariz je istovremeno dozvolio kompanijama da proglase stanje “više sile”, ukoliko ne mogu da ispoštuju ugovore sa javnim sektorom, pritiskajući i velike kompanije da pokažu slično razumevanje prema svojim kooperantima.
Italija: Odlaganje naplate dugova
Italija je udvostručila sredstva za suočavanje sa korona virusom na 7,5 milijardi evra i podigla prag za budžetski deficit na 2,5 odsto u odnosu na planiranih 2,2 procenta.
Otplata kredita je odložena u celoj zemlji a bankarska grupacija ABI je saopštila da će biti ponuđen moratorijum na otplatu dugova malim preduzećima i domaćinstvima koja se nađu u ekonomskim teškoćama.
Južna Koreja: Kontrola poremećaja na berzama
Vlada Južne Koreje je najavila paket pomoći od 9,8 milijardi dolara. Preko dodatnog budžeta biće prosleđena sredstva za zdravstvo i brigu o deci.
Istovremeno, od 11. marta u slučaju iznenadnih i prevelikih povećanja vrednosti u kratkoročnim transakcijama na berzi, biće suspendovana dalja kupoprodaja na 10 dana.