Akcije na svjetskim berzama u velikom minusu
Vrijednosti akcija na svjetskim berzama su 9. marta u velikom minusu zbog strahovanja od posljedica novog korona virusa, dok su cijene nafte u jednom trenutku potonule više od 20 posto.
Na njujorškom Vol stritu (Wall Street) indeks Standard end Pur 500 (Standard & Poor's 500) izgubio je sedam posto u prvih nekoliko minuta, zbog čega je trgovanje nakratko automatski obustavljeno.
Indeks Dau Džons (Dow Jones) u minusu je 6,1 posto na početku trgovanja, Standard end Pur 500 je 5,9 posto u crvenom, a Nasdak (Nasdaq) 5,5 posto.
Potonule su akcije i na najvećim evropskim berzama. Njemački DAX je u minusu 6,7 posto, francuski CAC 40 pao je 6,6 posto, dok je britanski FTSE 100 u crvenom 7,3 posto.
Prema podacima Blumberga (Bloomberg), referentna američka nafta pojeftinila je 18,8 posto na 33,53 dolara po barelu, dok je cijena nafte Brent pala 19,5 posto, na 36,43 dolara po barelu.
Dok se svijetom širi bolest Covid-19, koju izaziva korona virus, mnogi investitori osjećaju se bespomoćno jer ne mogu procijeniti koliko štete će zaraza nanijeti ekonomiji i profitima korporacija, navodi AP.
Italija: Šest zatvorenika umrlo u pobunama nakon uskraćivanja posjeta
Nakon što je globalno tržište nastavilo da pada i u ponedjeljak, a u Italiji, koja je zatvorila veći dio industrijskog sjevera, ubijeno šest zatvorenika u pobuni zbog uskraćivanja posjeta, lideri Evropske unije tražit će koordinirani odgovor na sprječavanje širenja korona virusa.
Čelnici Evropske unije će održati telefonsku konferenciju kako bi raspravljali o sljedećim potezima, izjavio je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
"Moramo sarađivati kako bismo zaštitili zdravlje naših ljudi", napisao je Michel na Twitteru.
U nešto više od dvije sedmice broj zabilježenih slučajeva korona virusa u Italiji porastao je na 7.375 i 366 smrtnih slučajeva, što je drugi po redu broj smrtnih slučajeva poslije Kine.
Šest zatvorenika umrlo je tokom nemira koji su se proširili prepunim zatvorima širom Italije zbog mjera za suzbijanje korona virusa.
Zatvorenici, ljuti zbog ograničenja na obiteljske posjete, krenuli su sa paljenjem vatre u zatvorima. Do ponedjeljka popodne, nasilje koje je krenulo u srcu epidemije korona virusa na sjeveru Italije proširilo se na jug, čime je zahvaćeno više od 25 zatvora širom svijeta.
Ministar pravosuđa Alfonso Bonafede rekao je da je vlada otvorena za raspravu o zatvorskim uslovima ali da pobune moraju prestati.
Lider desno orijentirane Lige Sjevera Matteo Salvini pozvao je na reakciju "željeznom pesnicom".
Najveća pobuna desila se u nedelju u zatvoru u gradu Modena na sjeveru. Tri zatvorenika su tamo preminula, a još troje u zatvorima u koje su premješteni nakon što je izbila pobuna.
Talijanski zatvori su među najnatrpanijim u Evropi. "Širenje virusa je stvarna briga", rekao je Andrea Oleandri iz grupe za zaštitu zatvorskih prava Antigone.
Četvrti potvrđeni slučaj korona virusa u BiH
U Bosni i Hercegovini potvrđen je i četvrti slučaj zaraze korona virusom, a radi se o učenice srednje škole iz Čelinca.
"Radi se o osobi iz prvog klastera, koja je bila u bliskom kontataktu sa osobom iz Čelinca, koja je oboljela od ovog virusa", rekao je ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, prenosi Fena.
Budući da je u pitanju učenica, bit će, kaže, preduzete i određene aktivnosti prema učenicima iz razreda u koji ona ide.
"Prvi nalaz kod ove djevojčice je bio negativan, ali se u ponovljenom pokazao kao pozitivan", rekao je Šeranić.
Pod zdravstvenim nadzorom u Republici Srpskoj je 240 osoba, dok je 55 pušteno iz nadzora.
WHO: Nismo u milosti virusa
Korona virus je sve bliže izazivanju pandemije, ali širenje u zemljama se i dalje može kontrolisati kombinacijom mjera za ublažavanjem i umirenjem, saopštila je u ponedjeljak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
"Sada kada virus ima uporište u toliko zemalja, prijetnja od pandemije postala je stvarna", izjavio je na konferenciji za novinare Tedros Adhanon Ghebreyesus, generalni direktor WHO. "Ali to bi bila prva pandemija koja bi se mogla kontrolisati. Suština je da nismo u milosti virusa".
Četiri zemlje čine ukupno 93 posto od 110.000 slučajeva širom svijeta, rekao je Tedros.
"Ohrabreni smo agresivnim mjerama koje Italija poduzima kako bi suzbila epidemiju COVID-19. i nadamo se da će se te mjere pokazati efektnim u narednim danima", rekao je tokom obraćanja generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije.
Moramo zapamtiti da sa odlučnim, blagovremenim aktivnostima, možemo usporiti virus i spriječiti infekcije. Većina zaraženih osoba će se oporaviti", rekao je Tedros.
Prema prikupljenim podacima američkog Johns Hopkins univerziteta do sada je od COVID-19 uspješno oporavljeno 62.392 osoba.
"Od 80.000 prijavljenih slučajeva u Kini, više od 70 posto je oporavljeno i pušteno iz bolnice.
Iz WHO-a su također naveli da su do sada poslali zaštitnu opremu u 57 zemalja, te da planiraju poslati u još 28, kao i to da su poslali labaratorijsku opremu u 120 zemalja.