Centralna izborna komisija Kosova (CIK) potvrdila je u četvrtak rezultate parlamentarnih izbora održanih 9. februara, čime je otvoren put za formiranje novih institucija.
CIK je na sednici održanoj u četvrtak sa 9 glasova za i 2 protiv potvrdio konačne rezultate izbora.
Dva člana CIK-a ispred Pokreta Samoopredeljenja, Sami Kurteši i Aljban Krasnići, usprotivili su se potvrđivanju rezultata iako je Vrhovni sud odbio njihovu žalbu da se ponište glasovi putem pošte i ponovi glasanje.
"Pratićemo zakonske propise i uputićemo Ustavnom sudu zahtev za privremenu meru... dok se ne iscrpe svi pravni kanali ne može se glasati o potvrđivanju konačnih rezultata", rekao je Kurteši.
Prema konačnim rezultatima, pobedu na izborima je odneo Pokret Samoopredeljenje sa 42,30 odsto glasova, a slede Demokratska partija Kosova sa 20,95 odsto i Demokratski savez Kosova sa 18,27 odsto osvojenih glasova.
Na četvrtom mestu je koalicija Alijanse za budućnost Kosova i Socijaldemokratske inicijative, koja je dobila 7,06 odsto.
Srpska lista – najveća srpska stranka na Kosovu – osvojila je 4,26 odsto glasova.
Nakon potvrđivanja konačnih rezultata izbora, sledi konstituisanje novog saziva Skupštine Kosova, a potom i formiranje nove Vlade.
Prema Ustavu i Poslovniku Skupštine, nakon potvrđivanja konačnih rezultata izbora, predsednica Kosova Vjosa Osmani mora da sazove konstitutivnu sednicu Skupštine u roku od 30 dana.
Mesto predsednika Skupštine pripada stranci koja je pobedila na izborima, u ovom slučaju Pokretu Samoopredeljenje.
U međuvremenu, najveće političke stranke predlažu kandidata za potpredsednika, dok poslanici iz redova srpske i drugih nevećinskih zajednica predlažu po jednog zamenika za mesto potpredsednika Skupštine.
Predsednik i potpredsednik se biraju većinom glasova. Konstitutivna sednica, prema Poslovniku o radu Skupštine, završava se njihovim izborom.
Potom sledi formiranje nove Vlade a predsednica Kosova je dužna da mandat najpre dodeli pobedničkoj partiji.
Za novu Vladu Kosova mora da glasa najmanje 61 poslanik.
Pokret Samoopredeljenje je osvojio 48 poslaničkih mandata, Demokratska partija Kosova 24, Demokratski savez Kosova 20 mesta, Srpska lista devet i koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratska inicijativa osam mesta u Skupštini.
Nijedna stranka nema većinu da formira Vladu već će se morati praviti koalicije.
Samoopredeljenje je ranije navelo da novu Vladu planira da formira uz podršku manjinskih nesrpskih zajednica.
Najveće albanske stranke takođe su rekle da neće podržati Vladu na čelu sa Samoopredeljenjem.
Ukoliko Samoopredeljenje za sastav Vlade ne obezbedi podršku najmanje 61 poslanika, predsednica je u obavezi da u roku od 10 dana ponovo pozove političke partije na konsultacije, te da sopstvenom nahođenju odredi novog mandatara koji uspe da dokaže da ima potrebnu većinu za formiranje Vlade.
Novi mandatar potom ima 15 dana da Skupštini predstavi sastav vlade.
Ukoliko se vlada ne formira ni posle 40 dana, predsednica Kosova mora da raspiše nove izbore, koji će se održati 40 dana nakon objavljivanja odluke.