Oko 100 ljudi protestovalo je ispred sjedišta Netflixa zbog emitovanja specijala komičara Davea Chappellea, za kojeg kažu da je bio transfobičan. Zašto?
Zaposlenici u platformi za streaming servis Netflix okupili su se u srijedu 20. oktobra ispred sjedišta kompanije u Los Angelesu kako bi izrazili protest zbog komentara komičara Davea Chappellea. Skup pod motom "Ustanite za solidarnost" posljednji je u nizu prigovora radnika na odluke i politiku kompanije.
Za transrodnu zajednicu čašu su prelili komentari poznatog američkog komičara u njegovom posljednjem specijalu pod naslovom The Closer koji se emituje na platformi Netflix.
U Chappelleovom šou programu emitovanom 5. oktobra on je reagovao na kritike kojima je izložen i pravio šale na račun transrodne zajednice. Izrazio je solidarnost sa autorkom knjiga o dječaku čarobnjaku Harryju Potteru, J.K. Rowling koja je bila izložena napadima nakon što je govorila o miješanju pola sa rodom i branila ideje koje sugerišu da je promjena biološkog pola prijetnja njenom vlastitom rodnom identitetu.
"Slažem se, čovječe", rekao je Chappelle u svom specijalu i nastavio sa omalovažavajućim šalama o tijelima transrodnih osoba, piše USA Today.
"Pol je činjenica. Svako ljudsko biće u ovoj prostoriji, svako ljudsko biće na Zemlji, moralo je proći između nogu žene da bi bilo na ovoj planeti. To je činjenica", rekao je Chappelle, dodajući da su transrodne osobe "preosjetljive".
Istorija neslanih šala
Chappelle (48) ima istoriju negativne percepcije njegovih šala na račun transrodnih i homoseksualnih osoba i često je nazivan transfobičnim ili homofobičnim. Takav slučaj se desio u Netflix specijalu iz 2019. "Sticks and Stones" gdje je rekao da "ljudima alfabeta (LGBTQ)" nije stalo do njega.
U proteklih nekoliko godina komičar se, kako piše magazin Vox, "našao u vrzinom kolu stand-up komedije protiv kulture otkazivanja (cancel culture)". U svojih šest specijala na Netflixu Chappelle se obrušavao na stavove koje smatra "progresivnim pokušajima da bude otkazan" zbog svojih zapaljivih šala dok se istovremeno rugao queer i transrodnoj zajednici kao i pokretu #MeToo.
Šta prekoračuje granicu?
Uprkos galami koja se podigla, jedan od direktora Netflixa, Ted Sarandos branio je Chappellea i njegove komičarske opaske. "Na Netflixu ne dozvoljavamo prozivanja koja potiču mržnju ili nasilje i ne vjerujemo da program The Closer prekoračuje tu granicu", napisao je u internoj e-mejl poruci od 8. oktobra koja je procurila u javnost, kako prenosi magazin Vox. Sarandos je u poruci istakao važnost podržavanja "umjetničke slobode".
Međutim, Sarandos je kasnije u intervjuu za Variety, ublažio je svoj stav izrazivši žaljenje pošto je rekao da Chappelleov program ne koristi "govor mržnje" jer ne poziva na "fizičko nasilje".
Ali s Chappelleom, koji na pozornici postavlja poziciju rodnog esencijalizma i izjavljuje da je "tim TERF" - čime se svrstava u radikalne feministkinje koje isključuju transrodnu zajednicu i tvrde da trans-žene nisu žene - mnogi gledaoci i zaposlenici Netflixa se ne slažu.
Pristup Netflixa cijeloj situaciji dovodio je do ostavki radnika, reakcija, a sada i do protestne šetnje grupe unutar kompanije zadužene za trans zaposlenike i onih koji su im pružili podršku. Osoblje koje je učestvovalo u protestu predstavilo je Netflixu popis zahtjeva za povećanje broja sadržaja koji se tiče trans i nebinarnih osoba na platformi kao i da uvede i druge mjere kojima bi se izbjegavala "transfobija i govor mržnje". Netflix je deklarativno podržao ove stavove, ali je ostalo nejasno da li će ih ispuniti.
Uoči skupa, Netflix je objavio saopštenje u znak podrške aktivistima. Objavljen je i video s nekoliko Netflixovih zvijezda, uključujući Jonathana Van Nessa iz Queer Eyea i glumicu Jameelu Jamil, koji su se zahvalili ljudima što su učestvovali na protesnom okupljanju.
Druge poznate LGBT osobe, uključujući Elliota Pagea i Lilly Wachowski, izrazile su podršku na društvenim mrežama.
"Ovdje smo ne zato što ne znamo kako da primimo šalu na vlastiti račun već zato što se brinemo da ovakve šale uzimaju danak u životima", rekla je Ashlee Marie Preston, jedna od organizatorica skupa za agenciju France Presse (AFP).
Optužila je kompanije kao što je Netflix da "kapitalizuju tenzije" i koriste "algoritme na društvenim mrežama kako bi manipulisale i remetile naše percepcije samih sebe i drugih".
Prošle godine, u Sjedinjenim Američkim Državama, ubijene su 44 transrodne osobe, kako navodi nevladina organizacija Human Rights Watch (HRW).
Čija je odgovornost?
Neke kompanije iz Silicijske doline imaju godišnji prihod koji je jednak bruto domaćem proizvodu (BDP) država srednje veličine, piše BBC, dodajući da imaju ogroman uticaj u svijetu, ali da slabo preuzimaju odgovornost za svoje poteze.
Argument kojim se služe ove kompanije jeste da one nisu vlade država i da ne treba da regulišu takve stvari.
Ako su radnici nezadovoljni - to bi moglo biti loše po kompanije.
Netflix se suočio s mnogo kritika zbog emitovanja Chappelleovih programa. Međutim, kompanija će najviše poslušati kritiku vlastitih radnika – i loš publicitet koji se kreira, zaključuje BBC.
Protest radnika Netflixa koji su podržali transrodne osobe došao je dan pošto je kompanija objavila da ima rekordnih 213,5 miliona pretplatnika.