Dostupni linkovi

Ubistva, pljačke i bekstva iz zatvora: Ko je bio Faton Hajrizi?


Ilustrativna fotografija.
Ilustrativna fotografija.

Prvi put uhapšen 2000. godine zbog ubistva vojnika ruskog KFOR-a, Faton Hajrizi iz Srbice na Kosovu, postao je poznat po dugoj kriminalnoj istoriji i mnogim bekstvima iz kosovskih zatvora.

Poslednji put je pobegao iz zatvora otvorenog tipa na Kosovu, 6. jula 2024. godine.

Dok je bio u bekstvu, 18. jula je osumnjičen za ubistvo policajca u Srbiji, a potom su ga srpske vlasti ubile 19. jula.

Pred poslednje bekstvo s Kosova, Faton Hajrizi je opisan kao disciplinovani zatvorenik koji je čak stekao pravo da vikendom ide kući.

Od ubistava do krađe telefona: Kriminalna istorija Fatona Hajrizija

"Odrastao je u dobrim porodičnim prilikama i dobro mu je išlo do vremena rata", tako je opisan Faton Hajrizi u sudskom dokumentu iz 2001. godine.

Hajrizi je rođen u selu Donja Klina kod Srbice, 1985. godine.

Taj sudski dokument je najranija osuđujuća presuda u Hajrizijevoj kriminalnoj istoriji, koja je počela početkom 2000. godine, nekoliko meseci posle završetka rata između srpskih snaga i Oslobodilačke vojske Kosova 1999. godine.

Prema dokumentima do kojih je Radio Slobodna Evropa došao iz sudova Kosova, on je najmanje tri puta osuđivan pred dva različita suda za krivična dela u vezi sa ubistvom, ubistvom u pokušaju, krađom i pljačkom.

Faton Hajrizi je najpoznatiji po ubistvu ruskog vojnika NATO misije na Kosovu, KFOR, 29. februara 2000. Tada je imao 15 godina.

Kako je opisano u odluci Okružnog suda u Mitrovici, ubistvo se dogodilo na jednom od trgova u Srbici, nakon što je Hajrizi prvo uzeo oružje od vojnika, a zatim ga ranio.

Prema sudskoj dokumentaciji, vojnik inicijala I.K je potom preminuo 2. marta te godine od zadobijenih povreda.

Hajrizi je od početka 2000. godine bio u raznim pritvorskim centrima, dok mu je odlukom od marta 2001. izrečena "vaspitna mera" od jedne do pet godina, o čemu će kasnije biti precizno odlučeno.

Tom merom bi bio upućen u "centar za edukaciju" i bio bi "pod nadzorom stručnog tima".

Ne zna se gde je tačno Hajrizi poslat posle te odluke.

Ali, u nekoliko intervjua koje je poslednjih meseci dao kosovskim medijima, on tvrdi da je početkom 2000-ih bio u kontinuitetu slan u Kazneno-popravne centre zajedno sa odraslima, a ne maloletnicima, kojoj je kategoriji tada pripadao.

Faton Hajrizi u intervjuu za TV emisiju "Zakletva pravde", emitovanoj na Kohavisionu, tokom izdržavanja kazne u zatvoru Dubrava 5. april 2024.
Faton Hajrizi u intervjuu za TV emisiju "Zakletva pravde", emitovanoj na Kohavisionu, tokom izdržavanja kazne u zatvoru Dubrava 5. april 2024.

Pored ubistva vojnika, Hajrizi je presudom iz 2001. godine osuđen i za jedan slučaj ubistva u pokušaju, tri slučaja krađe, uglavnom delova automobila, i dva slučaja zloupotrebe automobila (korišćenje bez dozvole).

Sva ova krivična dela, prema sudu, uglavnom su počinjena od početka 2000. do početka 2001. godine, u Srbici, Glogovcu, Prištini i Južnoj Mitrovici.

Drugu sudsku presudu Fatonu Hajriziju ponovo je doneo tadašnji Okružni sud u Mitrovici, 24. januara 2008. godine.

Ovog puta osuđen je za dva krivična dela oružane pljačke koja je, prema oceni suda, počinio u saradnji sa osobom inicijala B.B., 2006. godine u Srbici.

U tim pljačkama su uzeli novac, telefone, pa čak i cigarete i pripejd kartice unapred plaćene telefonske minute.

Hajrizi je osuđen i zbog posedovanja oružja bez dozvole.

Ukupna kazna iznosila je šest godina zatvora i oduzimanje oružja.

U trenutku izricanja presude bio je u pritvoru od maja 2006. godine.

U Osnovnom sudu u Prištini za RSE je rečeno da je Faton Hajrizi takođe osuđen na tom sudu 2019. godine za pokušaj ubistva.

Ovaj put je osuđen na jednu godinu zatvora.

RSE nije mogao da dobije podatke od drugih lokalnih sudova o mogućim krivičnim predmetima ili osudi Fatona Hajrizija.

Veruje se da je Hajrizi pobegao oko devet puta iz kazneno-popravnih institucija Kosova, iako Kazneno-popravna služba Kosova (SKK) nije potvrdila tačan broj.

On je čak za kosovske medije izjavljivao da je jednom pobegao i iz američke baze Bondstil.

Kazneno-popravna služba je saopštila da je do trenutka bekstva u julu 2024. godine, Faton Hajrizi odslužio 17 godina i pet meseci zatvorske kazne, a da mu je preostalo još sedam godina i šest meseci zatvora.

'Od prozora toaleta do ventilacije'

Ubrzo pošto je prvi put došao u zatvor, Hajrizi je uspeo da pobegne.

Većina njegovih bekstava, najmanje tri ili četiri, dogodila se oko 2000. godine, kako je opisano u zvaničnim dokumentima i kako je naveo sam Hajrizi u intervjuima za medije.

"Kao maloletnika su me tretirali na sudu, ne i u zatvorima“, rekao je Hajrizi u intervjuu za emisiju "Zakletva pravde" emitovanoj na Kohavisionu, pravdajući svoja bekstva lošim tretmanom u kosovskim zatvorima.

Prema njegovim rečima, prvo je pobegao iz Pritvorskog centra u Severnoj Mitrovici oko pet sati ujutru, izašavši kroz prozora toaleta.

U drugim bekstvima, tvrdi Hajrizi, presekao je rešetke zatvorske ćelije testerama koje je prokrijumčario spolja i korišćenjem ventilacionog sistema da izađe.

Okružni sud u Severnoj Mitrovici u odluci o njegovoj osudi 2001. godine, pominje da je tada 15-godišnjak pobegao jednom iz Pritvorskog centra u Mitrovici u martu 2000. godine, a drugi put u novembru te godine godine, iz Pritvornog centra u Srbici.

Iako se ne navodi broj, u odluci se navodi i da je "pritvorenik ulagao napore i nekoliko puta uspeo da pobegne iz zatvora".

Poternica za Fatonom Hajrizijem kosovske policije.
Poternica za Fatonom Hajrizijem kosovske policije.

2005

Još jedno bekstvo Fatona Hajrizija, opisano je u izveštaju američkog Stejt departmenta.

Prema tom izveštaju, Hajrizi je pobegao iz zatvora u Peći u avgustu 2005. godine, a zatim je ponovo uhvaćen u oktobru 2006. godine.

"Ostao je u pritvoru do kraja godine (2006)", navodi se u izveštaju.

2007

Faton Hajrizi je pobegao sa šest osoba iz zatvora Dubrava u Istoku.

Prema tadašnjim izveštajima medija, "nakon što su prošli zatvorsku ogradu, sedam zatvorenika su dočekali drugi ljudi, koji su počeli da pucaju na zatvorske čuvare".

2012

Ovog puta iz pritvorskog centra u Prizrenu, Faton Hajrizi je pobegao tokom svoje svakodnevne šetnje.

Prema izveštajima, on je prešao preko zida dvorišta, "držeći se za oluk i kroz nekoliko krugova bodljikave žice skočio sa visokog zida od nekoliko metara".

"Tri hica iz pištolja 'Glok 19' čuvara podigli su alarm i vrlo brzo su stražari i policija počeli da jure begunce", rekao je za Kallko.com Hazir Beriša (Berisha), portparol regionalne policije u Prizrenu.

2024

Barem poslednjih meseci, Faton Hajrizi je boravio u zatvoru otvorenog tipa u Smrekonici, Vučitrn, što znači pod niskim merama bezbednosti.

Prema rečima zvaničnika Kazneno-popravne službe, on je tokom vikenda nekoliko puta koristio pravo da ode kući i čak se prijavio da radi van popravnih ustanova.

Njegovo bekstvo izvršeno je 6. jula oko jedan sat posle ponoći.

"Službenici Kazneno-popravne službe su privremeno suspendovani do okončanja uviđaja, jer se sumnja da nisu na vreme primetili odlazak osuđenika praćenjem kamera", navodi se u zvaničnom saopštenju Kazneno-popravne službe 8. jula.

Njegov bekstvo je potom izazvalo pometnju na društvenim mrežama pošto je Hajrizi video snimke objavljivao uglavnom na platformi TikTok, uglavnom kao odgovor institucijama koje su ga tražile.

"Ne možete me uhvatiti", bila je dominantna poruka u snimcima.

Ubistvo policajca u Srbiji i poslednje bekstvo Hajrizija

Dok su ga tražile kosovske vlasti, Hajrizijeva lokacija jedno vreme nije bila poznata.

Njegovo ime je ponovo se spomenulo 18. jula, kada je u Srbiji objavljeno da je ubijen policajac u gradu Loznica.

Prema prvim sumnjama, osumnjičeni je pobegao dok su na licu mesta pronađena dokumenta osobe po imenu Artan Hajrizi.

Kasnije se saznalo da je Artan Fatonov brat, koji je počeo da priča iz Nemačke, gde trenutno živi, tvrdeći da mu je brat ukrao dokumenta za bekstvo.

Kao osumnjičenog za ubistvo, Fatona su srpske vlasti tražile nekoliko sati, sve dok Ministarstvo unutrašnjih poslova nije saopštilo da je ubijen dok je bežao od policije.

Međutim, srpski ministar unutrašnjih poslova Dačić rekao je da će srpske vlasti tražiti od Nemačke i izručenje njegovog brata Artana Hajrizija, koji je, prema njegovim rečima, osumnjičen da je saučesnik u ovom slučaju.

XS
SM
MD
LG