Dostupni linkovi

Kina u izbornoj kampanji naprednjaka u Srbiji


Bilbord zahvalnosti kineskom predsedniku u Beogradu
Bilbord zahvalnosti kineskom predsedniku u Beogradu

Da li je „čelično prijateljstvo“ Srbije i Kine jedan od aduta na koji aktuelna vlast računa u pridobijanju biračkog tela uoči opštih izbora 21. juna?

Pored obilazaka radova na izgradnji različitih projekata u koje je uključena Kina, potpisani su i novi ugovori sa tom zemljom, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je Kini uputio i pismo podrške.

„Imamo promociju kineskih projekata u sklopu predizborne kampanje i to su veliki strateški projekti koji neupitno doprinose infrastrukturi države Srbije“, kaže za RSE Stefan Vladisavljev, programski asistent u nevladinom Beogradskom fondu za političku izuzetnost (BFPI).

On napominje da je simptomatično da do promocije dolazi kroz nastupe visokih zvaničnika Vlade Srbije koji su pripadnici vladajuće partije.

„Što ukazuje na povezanost ne samo Vlade Srbije i kineske države i kineskih kompanija već i političke partije koja je trenutno na vlasti“, navodi Vladisavljev.

Obilasci gradilišta, ugovori, pisma

Od 16. maja, kada je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) onlajn mitingom zvanično započela predizbornu kampanju, najviši državni zvaničnici i funkcioneri te stranke sa ambasadorkom Kine Čen Bo obilazili su različite radove u koje je uključena Kina. Iako oni to čine kao državni funkcioneri, ove njihove aktivnosti objavljuju se na društvenim mrežama SNS-a.

Najsvežiji primer je upravo današnja (četvrtak, 11. jun) poseta premijerke Srbije Ane Brnabić kineskoj kompaniji Ziđin u Boru. Ona je sa ministrom rudarstva i energetike Aleksandrom Antićem posetila tu kompaniju i susrela se sa menadžmentom Ziđina, koji je 2018. godine postao većinski vlasnik nekadašnjeg Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor sa 63 odsto udela, dok ostalo pripada državi Srbiji.

Zatim je 10. juna, ministarka građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, Zorana Mihajlović, potpisala sa dirеktorom „Putеva Srbijе“ Zoranom Drobnjakom i dirеktorom kineske kompanijе "Čajna Šandong" Džang Đančaom ugovor o projеktovanju i izgradnji brzе saobraćajnicе od Ivеrka do Lajkovca na zapadu Srbije i rеguluaciji rеkе Kolubarе. Potpisivanju komеrcijalnog ugovora prisustvovala jе i ambasadorka Kinе u Bеogradu Čеn Bo.

U utorak 9. juna, ambasadorka Kine je zajedno sa predsednicom Vlade Srbije, Anom Brnabić, obišla zonu u Nišu gde kineska kompanija Hinguu (Xingyu) gradi fabriku svetala za automobile.

Istog dana probijanju tunela Straževica, na obilaznici oko Beograda, prisustvovali su ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić i Jang Bo, generalni direktor kineske kompanije „Pauer Čajna“ koja gradi obilaznicu.

Ambasadorka Kine je 7. juna Vučiću uručila pismo predsednika Kine, u kome se Si Đinping zahvaljuje na podršci Srbije u očuvanju suvereniteta i nacionalne bezbednosti Kine, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.

'Zaokret Srbije ka Kini može biti kontraproduktivan'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:13:44 0:00


Prethodno je Vučić uputio pismo Si Đinpingu u kome je, povodom donošenja kineskog zakona o nacionalnoj bezbednosti za specijalni administrativni region Hongkong, naveo da Srbija podržava suverenitet, teritorijalni integritet i nacionalnu bezbednost Kine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ambasadorka Čen Bo su 30. maja obišli radove na izgradnji dela brze pruge Beograd-Budimpešta, projekta koji je dogovoren između Srbije, Kine i Mađarske u okviru globalne inicijative Kine - Pojas i put.

O geopolitičkim posledicama pandemije COVID 19 na 6. Beogradskom strateškom dijalogu, održanom 29. maja, pored predsednika i premijerke Srbije učestvovali su i ambasadori Kine i Rusije Čen Bo i Aleksandar Bocan Harčenko.

Gde su benefiti za SNS?

„U odnosu sa Kinom generalno svakako postoji benefit za SNS u smislu da su ekonomski odnosi dviju zemalja jako važni“, kaže za RSE Tena Prelec, naučna istraživačica na Univerzitetu Oksford (University of Oxford).

Ona navodi da je po nedavnim podacima Fajnenšel tajmsa (Financial Times) Srbija bila četvrta zemlja u celoj Evropi po primanju investicija iz Kine.

„To je važno jer to održavanje vrlo visoke stope inozemnih ulaganja je nešto na što je srpska vlada vrlo ponosna i to je krucijalno za cijeli Vučićev narativ o uspešnoj ekonomiji koja je vrlo važna za njega. S druge strane, naravno, postoji i interes Kine. No, taj interes je dugoročan i dio je njihove šire One Belt One Road Initiative (Inicijative Jedan pojas jedan put), kaže Prelec.

Inicijativa "Pojas i put", čiji je Srbija deo, pokrenuta je 2013. i favorizovani je projekat kineskog predsednika sa ciljem poboljšanja veza između Azije, Evrope i Afrike. Projekat je vredan 1.000 milijardi dolara.

Šta je Vučić za RSE rekao o Kini?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ukazuje beskrajnu zahvalnost Kini, ali ipak naglašava da je EU ubedljivo najveći investitor i ubedljivo najveći donator u Srbiji.

„Beskrajno joj hvala (Kini) i sa Železarom i sa rudnikom, Ziđinu u istočnoj Srbiji i kroz mnoge druge projekte koje zajednički radimo i da li su nam pomogli tokom korona virusa, svakako jesu, ali brojevi su tu čini mi se nedvosmisleni", rekao je Vučić za RSE 7. juna.

Takođe je napomenuo da Srbija ima specifičnu situaciju po pitanju Kosova i da podršku integritetu Srbija dobija upravo od Kine i Rusije.

Vučić za RSE: O Kosovu posle izbora u Srbiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:22:23 0:00


„Ja mislim da Vučić igra na kinesku kartu prvenstveno za domaću publiku“, kaže Tena Prelec.

Dodaje, međutim, da kao što postoji Vučićev narativ za internu upotrebu tako postoji njegov narativ za spoljnu primenu.

„I u tom smislu smo videli da je Vučić kasnije korigirao svoj stav prema EU te je priznao da su zemlje EU najveći investitor u Srbiji. To je nedavno uradio u intervjuu koji je dao za vaš medij“, navela je Prelec.

Saradnja za ubiranje političkih poena

Stefan Vladisavljev iz BFPI ukazuje da politička povezanost Srbije i Kine nije nužno vezana za infrastrukturne projekte i za ekonomsku saradnju.

„Kontekst u kome se to dešava – kontekst predizborne kampanje, promocije velikih infrastrukturnih projekata, izražavanja političke podrške, sve neposredno nakon onoga što je bio vrhunac promocije Kine tokom pandemije, jeste neupitno dokaz da se saradnja između dve države sada koristi za ubiranje političkih poena“, ocenjuje Vladisavljev.

On, ipak, kaže da tu promociju ne bi nužno povezao sa Kinom, navodeći da ne veruje da bi situacija bila drugačija da je bilo koja druga država sa finansijskim sredstvima i investicijama došla u Srbiju i uradila ono što je uradila Kina i kineske kompanije.

Iako pokazivanje dobrih odnosa sa Kinom nije ništa novo vrhunac je bio tokom pandemije korona virusa kada je kineska pomoć dočekivana sa državnom pompom za razliku od one koje je stizala sa Zapada. Tada je predsednik Srbije svog kineskog kolegu Si Đinpinga nazvao bratom.

U sredu, 11. juna, premijerka Srbije Ana Brnabić i ambasadorka Kine Čen Bo ispratile su na beogradskom aerodromu tim kineskih lekara, koji je 21. marta u Srbiju dopremio opremu i zaštitni materijal za borbu protiv COVID-a 19 i koji su pomagali zdravstvenim vlastima Srbije. Pre odlaska premijerka im je u Vladi Srbije priredila oproštajni sastanak.

Kina umesto Rusije?

Narativ državnih zvaničnika preuzimaju i građani pa je tako istraživanje Instituta za evropske poslove iz marta pokazalo da građani, nakon što su dugo verovali da je Rusija najveći donator Srbiji, sada veruju da je to Kina.

Naim Leo Beširi, direktor Instituta za evropske poslove, ocenjuje da postoji potencijal da se „želi da se izbegne Rusija“ na ovim izborima, odnosno da se marginalizuje ruski uticaj u Srbiji kako bi se pitanje Kosova eventualno moglo rešiti.

„Ali kada bi vlast izašla i rekla nećemo više da sarađujemo sa Rusijom to bi imalo veliki odjek u društvu. Sa druge strane, desno orijentisane političke stranke bi automatski počele da dobijaju podršku građana. Zato je političkoj eliti, pre svega SNS-u, vrlo bitno da ima neki drugi momenat podrške, a to je Kina kao jedna od dve najveće zemlje na svetu koje se protive nezavisnosti Kosova“, smatra Beširi.

Veze SNS i Komunističke partije

Veze Kine i Srpske napredne stranke nisu nove. Prethodni ambasador Kine u Srbiji, Li Mančang, inače tvorac kovanice „čelično prijateljstvo“, govorio je u oktobru 2018. godine na svečanosti povodom 10 godina Srpske napredne stranke u Kraljevu.

U oktobru prošle godine Sekretar Sekretarijata Centralnog komiteta Komunističke partije Kine Jang Šijado je, nakon sastanka u Beogradu sa potpredsednikom glavnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Markom Đurićem, rekao da je cilj njegove partije da dobro realizuju postignute konsenzuse lidera njihovih partija, kao i da pojačaju razmene i saradnju između dve partije.

Đurić je tada rekao da je "Srbija kuća otvorenih vrata za Kinu".

Saradnja na tekstu: Ognjen Zorić

XS
SM
MD
LG