Dostupni linkovi

Kina uvodi recipročne mere EU za kupovinu medicinske opreme


Zastave EU i Kine u zgradi Evropa u Briselu, 17. decembra 2019. godine.
Zastave EU i Kine u zgradi Evropa u Briselu, 17. decembra 2019. godine.

Kina je 6. jula uvela recipročne mere kompanijama iz Evropske unije (EU) na prethodnu zabranu kineskim firmama da u EU učestvuju na velikim javnim tenderima za medicinsku opremu.

Kinesko ministarstvo finansija je u saopštenju navelo da će kompanije iz Evropske unije, sa izuzetkom "onih sa evropskim kapitalom sa sedištem u Kini, morati biti isključene" iz porudžbina vrednih preko 45 miliona juana (6,3 miliona dolara).

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je prošle nedelje posetio sedište EU, kao i Francusku i Nemačku, u pokušaju da poboljša odnose sa blokom od 27 članica.

Međutim, duboki problemi ostaju oko ekonomskih veza uključujući ogroman trgovinski deficit od 357,1 milijardi dolara između Kine i EU.

Kineska zabrana, koja stupa na snagu 6. jula, pokriva širok spektar proizvoda, od protetskih sredstava i delova do medicinskih mašina i hirurških instrumenata.

Pekinško ministarstvo finansija je takođe preciziralo da udeo proizvoda iz EU ne može biti veći od 50 procenata u ponudama neevropskih kompanija.

Evropska komisija je u junu odlučila da isključi kineske kompanije iz ugovora o javnim nabavkama EU za medicinske uređaje vredne preko pet miliona evra (5.8 miliona dolara).

Evropska komisija je tada saopštila da je zabrana reakcija na "dugogodišnje isključivanje medicinskih uređaja proizvedenih u EU od strane Kine iz kineskih vladinih ugovora".

Prema navodima Brisela, nešto manje od 90 procenata ugovora o javnim nabavkama medicinskih uređaja u Kini "bilo je predmet mera isključivanja i diskriminacije" protiv firmi iz EU.

"Kina je više puta, kroz bilateralni dijalog, izrazila spremnost da reši ove sporove na odgovarajući način kroz konsultacije, dijalog i bilateralne aranžmane u oblasti javnih nabavki", saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine u posebnom saopštenju.

Tokom poslednje tri godine, Brisel i Peking su se sukobili u nizu ekonomskih sektora, uključujući električne automobile, železničku industriju, solarne panele i vetroturbine.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG