Dostupni linkovi

Kina istražuje antidampinški uvoz svinjetine iz EU zbog carina na njene automobile


Kina je ubedljivo najveće svetsko tržište za svinjsko meso.
Kina je ubedljivo najveće svetsko tržište za svinjsko meso.

Kina je otvorila antidampinšku istragu uvoza svinjskog mesa i prerađevina iz Evropske unije (EU), kao odgovor na najavu Evropske komisije (EK) da će uvesti carine do 38 odsto na uvoz jeftinih kineskih električnih automobila. Brisel optužuje Peking da državnim subvencijama svojoj automobilskoj industriji narušava principe poštene tržišne konkurencije.

Rastuća uzbuna zbog prevelikih kineskih industrijskih kapaciteta koji preplavljuju EU jeftinim proizvodima, uključujući električna vozila, otvara novi front u trgovinskom ratu Zapada sa Pekingom, koji je počeo 2018. američkim carinama na uvoz robe iz Kine.

Peking sada reaguje slično kao i 2013. kada je Evropska unija uvela carine od 11,8 odsto na solarne panele iz Kine. Ona je odgovorila pretnjom carinanama na vino iz Evrope, a zatim je pokrenula uspešnu kampanju ubeđivanja vlada zemalja članica EU da odvrate lidere u Briselu od pomenutih mera, podsećaju svetski mediji.

Kina optužuje EU za preterano subvencionisanje uzgoja svinja

Državni list Global Times objavio je da su kineske kompanije zvanično podnele zahtev vlastima za istragu uvezene svinjetine iz EU, prenosi Volstrit džornl (The Wall Street Journal).

Kina, najveće inostrano tržište u EU za ove namirnice, uvezla je svinjsko meso, uključujući iznutrice, u vrednosti od 6.45 milijardi dolara 2023. godine, a Španija, Francuska, Danska i Holandija su među najvećim dobavljačima. Samo iz Španije stiže petina ukupnog kineskog uvoza svinjskog mesa, prema podacima Interporca, španskog udruženja proizvođača svinjskog mesa.

Od ukupnog kineskog uvoza svinjskog mesa i prerađevina iz EU je stizalo 54 odsto između 2020. i 2023. godine, navodi se u dokumentu Kineskog udruženja za stočarstvo.

Smanjene cene, ogromne subvencije i promene u navikama evropskih potrošača koji manje konzumiraju ovu vrstu mesa nego ranije, glavni su razlozi za skok izvoza svinjetine iz EU u Kinu u poslednjih nekoliko godina, dodaje se u pomenutom dokumentu. Takođe postoji "veliki višak kapaciteta" u ovom sektoru.

Kinesko udruženje za stočarstvo tvrdi da su ogromne subvencije evropskih država za odgoj svinja prilično poremetile tržište, a proizvođači na starom kontinentu su iskoristili takve konkurentske prednosti da preplave kinesko tržište ogromnim količinama ovog mesa po niskim cenama.

Kao dodatni signal moguće odmazde protiv povećanih tarifa EU, društvene mreže kineske državne televizije objavile su prošle nedelje da će zvanični Peking verovatno objaviti preliminarne rezultate slične istrage o uvozu žestokih pića iz Evropske unije do kraja avgusta.

Kina je pokrenula istragu u januaru, a najviše na udaru je bio francuski konjak. To je protumačeno kao pritisak na Pariz, glavnog pobornika istrage EU o kineskim električnim vozilima, jer je pokušavao da zaštiti svoje proizvođače automobila.

Isti izvor navodi da Peking razmatra uvođenje dodatnih nameta na uvoz automobila sa zapreminom motora većim od 2,5 litara, što će verovatno najviše pogoditi nemačke proizvođače automobila.

EU je lobirala u Pekingu da izuzme poljoprivredu iz trgovinskih sporova, jer želi da poveća izvoz prehrambenih proizvoda u Kinu. Evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojčehovski rekao je kineskim zvaničnicima u aprilu da prehrambeni proizvodi treba da budu isključeni iz problema u drugim sektorima i da je to presudno za globalnu bezbednost hrane.

Kina je treći po veličini uvoznik prehrambenih proizvoda iz EU 2023. godine, navodi Delegacija EU. Najpopularniji su hrana za bebe, žitarice, svinjetina i vino, navela je Delegacija u aprilskom postu.

Težak udar na evropske proizvođače u slučaju kineskih carina

Danski savet za poljoprivredu i hranu upozorio je da bi proizvođači mesa u ovoj zemlji bili "veoma teško pogođeni" ograničenjima prodaje u Kini, prenosi Rojters (Reuters).

Izvoznici svinjskog mesa iz Južne Amerike, Sjedinjenih Država i Rusije mogli bi da iskoriste priliku za dobijanje većeg udela na kineskom tržištu, ako Peking ograniči uvoz iz Evropske unije.

Portparol Evropske komisije rekao je da blok nije zabrinut zbog toga što Kina otvara istragu i rekao je novinarima da će EU intervenisati na odgovarajući način kako bi osigurala da istraga bude u skladu sa svim relevantnim pravilima Svetske trgovinske organizacije.

Posle Španije kao najvećeg izvoznika, druga i trećeplasirana, Holandija i Danska su prošle godine izvezle u Kinu proizvode od svinjskog mesa u vrednosti od 620 miliona dolara, odnosno 550 miliona.

Kineski ministar trgovine Vang Ventao otputovao je početkom ovog meseca u Španiju u nastojanju da pridobije tamošnje zvaničnike pre nego što je Evropska komisija objavila odluku da li kineski proizvođači električnih vozila imaju koristi od državnih subvencija.

Da li je evropsko vino sledeće na udaru Pekinga?

Čini se da potez Pekinga već ostvaruje željeni efekat, piše Politiko (Politico).

Španija, najveći svetski izvoznik svinjskog mesa i — iza Francuske — zemlja koja je najsnažnije podržala istragu Evropske komisije o kineskim električnim vozilima, uverava Peking da će sarađivati sa zvaničnicima EU na pronalaženju kompromisa.

"Kao što ne može biti trgovinskog rata, ne može biti ni utrke u subvencijama", rekao je ministar ekonomije i trgovine Karlos Kuerpo.

"Mi već radimo unutar Evropske unije na pronalaženju rešenja koja će obezbediti put napred bez štete po sektor", naveo je Kuerpo.

Špansko udruženje izvoznika svinjskog mesa Interporc, bilo je jednako pomirljivo.

Dok kineska istraga o izvozu francuskog konjaka ulazi u peti mesec, nedavno je bilo pozitivnih signala o izvozu poljoprivrednih proizvoda, a Peking je u maju proširio asortiman francuskih proizvoda od svinja koji bi mogli da se isporuče takođe olakšavajući uvoz živine.

Obim odgovora Pekinga na Evropu bio je skoro savršen, pogađajući tri zemlje EU koje su nedavno bile najoštrije prema njemu — Francusku, Španiju i Holandiju, koje su ograničile izvoz u Kinu svojih ultra-strateških alata za proizvodnju čipova — dok je minimizirao kolateralnu štetu prijateljskim zemljama, prema Džejkobu Ganteru (Jacob Gunter), vodećem ekonomskom analitičaru Merkator instituta za kineske studije.

"Svi veći izvoznici svinjskog mesa u Kinu imaju svoje grehe [u očima Pekinga]", rekao je Ganter za Politiko.

Neutralne Belgija i Austrija bi neznatno pretrpele, ali obim njihovog izvoza je relativno mali, dok simpatična Nemačka nije povređena s obzirom da je njen izvoz svinjskog mesa već zamrznut zbog lokalizovanih epidemija afričke svinjske kuge (ASF). Izuzetak je Danska, gigant u proizvodnji svinjskog mesa.

Prema nezvaničnim izvorima, na koje se poziva Politiko, evropsko vino je označeno kao sledeća meta Pekinga.

"To naravno nije prihvatljivo za nas", rekla je Ksenija Simović, viši savetnik za trgovinu u Copa-Cogeca, najvećem evropskom lobiju za farmere.

"Komisija treba da se pobrine da još jednom naš sektor ne plaća račune za sporove koji se tiču drugih sektora", istakla Simović.

Kina optužuje EU za protekcionizam

Saopštenje Kineskog udruženja za stočarstvo od ponedeljka, 17. juna, smatra se uvodom u odmazdu zbog predstojećih tarifa EU na kineska električna vozila na baterije (BEV), za koja se sumnja da su u velikoj meri subvencionisana i prodaju po veštački niskim cenama, piše Juronjuz (Euronews).

Evropska komisija je prošle nedelje saopštila da će uvesti dodatne carine na ovu robu 5. jula osim ako Peking ne predloži instrumente koji će garantovati fer konkurenciju. Predložene evropske dažbine bi se kretale od 17.4 do 38,1 odsto na postojećih deset procenata.

Rastuća potražnja potrošača za električnim automobilima, njihov strateški značaj u klimatskoj tranziciji i geopolitičke tenzije koje traju već duže vreme, dodatno su podigli ulog, tako da je istraga Evropske komisije o ovom pitanju postala jedna od najznačajnijih.

Ministarstvo trgovine Kine osudilo je istragu EU kao "ogoljeni protekcionistički čin" koji je "veštački konstruisao i preuveličavao takozvane subvencije". Ovo ministarstvo je takođe najavilo da će "odlučno preduzeti sve neophodne mere da se čvrsto odbrani legitimna prava i interesi kineskih kompanija", što je jezik kojim se nagoveštavaju skore odmazde.

EU je najveći svetski izvoznik svinjskog mesa i prerađevina od svinjetine, a većina je usmerena ka istočnoj Aziji, pre svega Kini.

Ogromni suficit kine u trgovini sa EU

Trgovinska komora EU u Kini saopštila je da potez Pekinga nije iznenađujući nakon nedavnih tarifa Brisela na kineska električna vozila, prenosi Njujork tajms (The New York Times). Komora je dodala da "podstiče obe strane da preduzmu mere za depolitizaciju poslovnog okruženja i pronađu načine za rešavanje osnovnih uzroka".

Odabirom uvoza svinjskog mesa kao očigledne odmazde za evropske tarife na kineska električna vozila, Peking poseže za instrumentom koji je koristio u poslednjem velikom trgovinskom sporu sa EU.

Evropska unija je 2013. godine uvela carine od 11,8 odsto na solarne panele iz Kine. Kina je odgovorila pretnjom carinama na uvoz vina sa starog kontinenta, a zatim je pokrenula uspešnu kampanju da ubedi vlade zemalja članica da odvrate Brisel od te mere.

Za sada se ne zna da li će Kina uspeti da spreči uvođenje tarifa EU na električna vozila. Kineski uvoz solarnih panela desetkovao je evropsku proizvodnju u ovoj oblasti nakon što je Brisel ukinuo uvozne tarife.

Evropske vlade i dalje traže načine da ožive industriju solarnih panela. Malo ko u Evropi želi da domaća proizvodnja električnih automobila doživi sličnu sudbinu.

Kina ima ogroman ukupni suficit u trgovini sa EU. Poslednjih meseci na svaka četiri kineska kontejnera sa robom namenjena izvozu u Evropu, sa starog kontinenta je slat na drugu stranu samo jedan kontejner.

Kada je reč o kineskom tržištu, carine na uvoz svinjetine mogu pomoći u zaštiti ove važne industrije od međunarodne konkurencije. Cene svinjskog mesa pale su za 14 odsto prošle godine, nakon što su domaći proizvođači proširili kapacitete. Cene su počele da se oporavljaju u poslednjih mesec dana, ali su i dalje upola niže nego pre tri do pet godina, kada je epidemija afričke svinjske kuge pokosila veći deo kineskog kontigenta.

Kina je ubedljivo najveće svetsko tržište za svinjsko meso, jedno od glavnih proizvoda u ishrani u ovoj zemlji.

Peking tek treba da uzvrati zbog odluke administracije američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) početkom maja da podigne tarife na električne automobile, litijumske baterije i druge proizvode iz Kine. Peking je kritikovao američke tarife, ali se uzdržao od brze eskalacije uzvratnim carinama što je činio tokom administracije Donalda Trampa (Trump). Taj pristup u 2018. i 2019. na kraju se pokazao lošim po Peking. Trampova administracija je brzo proširila svoje tarife, od kojih su mnoge ostale na snazi.

Peking uvozi prilično malo iz Sjedinjenih Država nakon višegodišnjih napora da smanji zavisnost od uvoza, tako da je imao ograničene mogućnosti za široku odmazdu.

'Automobilski rat' EU i Kine
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG