Novi komandant Mirovne misije NATO-a na Kosovu (KFOR), general-major Enriko (Enrico) Barduani, tokom sastanka sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem, izjavio je da je dijalog sa Srbijom jedina platforma za rešavanje nerešenih pitanja.
Barduani je istakao da je dijalog za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije ujedno i jedina platforma "da se dođe do rešenja koje poštuje prava svih zajednica, a to je ključno za dugoročnu bezbednost širom Kosova i za regionalnu stabilnost", saopštio je portparol KFOR-a.
Komandant je takođe naveo da je posvećen promovisanju jedinstva u naporima "kako bi se osigurala koordinacija i smanjila mogućnost delovanja koje može da dovede do tenzija".
U međuvremenu, premijer Kurti je rekao da je tokom sastanka izrazio spremnost za blisku saradnju Vlade u Prištini, bezbednosnih institucija i KFOR-a.
"Razgovarali su o značaju redovne komunikacije i koordinacije u službi bezbednosti i mira u zemlji, kao i o saradnji i zajedničkim aktivnostima KFOR-a i kosovskih bezbednosnih institucija", rekao je Kurti, saopštila je njegova kancelarija.
Prošle godine tenzije između Kosova su porasle nakon što su u maju novi albanski gradonačelnici preuzeli dužnost u četiri opštine na severu, naseljene većinom Srbima. Tokom protesta ispred zgrade opštine u Zvečanu, povređeno je više desetina pripadnika KFOR-a, nakon tuče sa srpskim demonstrantima.
Tenzije su kulminirale 24. septembra, kada je naoružana grupa Srba u Banjskoj napala kosovsku policiju i ubila policajca Afrima Bunjakua. U razmeni vatre su potom ubijena i trojica srpskih napadača.
Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste, glavne stranke Srba na Kosovu koja uživa podršku Beograda.
Kosovo krivi Srbiju za organizovanje ovog napada, ali zvanični Beograd negira umešanost.
Pravosudni organi podigli su optužnicu za ovaj slučaj protiv Radoičića i još desetina ljudi, od kojih su trojica uhapšena na Kosovu.
Smatra se da su Radoičić i ostali na slobodi u Srbiji.
I ranije je KFOR više puta ponavljao da je dijalog jedini način da se reše otvorena pitanja između Prištine i Beograda.
Kosovo i Srbija od 2011. vode dijalog, uz posredovanje Evropske unije. Taj proces podržavaju i Sjedinjene Države i KFOR.
U Evropskoj uniji, ali i u NATO-u, sve više se izražava nezadovoljstvo dosadašnjim tokom dijaloga, navodeći da taj proces ne daje očekivane rezultate. Ovo je izjavio generalni sekretar NATO-a Mark Rute (Rutte), izražavajući zabrinutost zbog toga.