U Kalesiji, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, u noći sa srijede na četvrtak ubijeni su 37-godišnja Inela Selimović i njen 13-godišnji sin, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa glasnogovornik Tužiteljstva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović.
"Nakon obavljenog uviđaja, bit će izdana naredba za obdukciju tijela preminulih. Prema prvim saznanjima, najvjerovatnije su usmrćeni davljenjem", kazao je Arnautović.
Potvrdio je i kako je osumnjičeni za dvostruko ubistvo Inelin suprug i otac dječaka Emir Selimović.
On se nalazi u bjekstvu i za njim tragaju policijski organi u Bosni i Hercegovini.
Selimović je primijećen na području banjalučke regije, u Republici Srpskoj.
"Aktivno tragamo s ciljem lociranja pomenutog lica. Uključeni su svi kapaciteti Ministarstva unutrašnjih poslova i u stalnoj smo komunikaciji s Ministarstvom unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona", navela je za Radio Slobodna Evropa glasnogovornica Ministarstva unutrašnjih poslova RS Mirna Miljanović.
Ubistvo se, kako je potvrdila policija, dogodilo u porodičnom stanu para u Kalesiji.
Policijske snage su, nakon dojave, a uz odobrenje kantonalnog tužitelja i suca Općinskog suda nasilno ušle u stan i zatekle beživotna tijela.
Direktor Centra za socijalni rad Kalesija, Muhamed Majdančić kazao je kako u ovoj porodici ranije nije bilo prijavljenih slučajeva nasilja.
"Oni su bili u postupku razvoda braka i ništa nije naslućivalo da bi se moglo dogoditi nešto ovako. S obzirom da imaju stan koji se nalazi u zajedničkom vlasništvu, živjeli su i dalje zajedno i pokušavali naći odvojeno stambeno rješenje. Nijednu prijavu nasilja nismo nikada dobili", kazao je Majdančić medijima.
Samo tokom prošle godine u ovom dijelu BiH ubijeno je pet žena, a u augustu 2023. godine u istom kantonu ubijena je Nizama Hećimović.
"Praćenje slučajeva pravosuđa je pokazalo da se veliki broj slučajeva ubistava žena već neko vrijeme dešava u Tuzlanskom kantonu", kaže Meliha Sendić iz Centra ženskih prava Zenica, koji ove slučajeve prate od 2013. godine.
Kako ističe Gorica Ivić iz Udruženih žena Banja Luke, još nema odgovora na pitanje zbog čega je nasilje rašireno u ovom dijelu BiH, jer institucije nisu izašle sa podacima koji bi mogli ukazati na razloge ubistava žena u "porodično-partnerskom kontekstu".
"Bilo bi važno da se nadležne institucije obrate građanima i građankama sa podacima u vezi sa obavezama i mjerama koje se poduzimaju prilikom nasilja", pojašnjava Ivić.
Ubistvo Inele Selimović dolazi i nekoliko dana nakon što je u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Federacije BiH prošao izmijenjeni zakon o zaštiti od nasilja nad ženama.
Za njegovo stupanje na snagu slijedi dugačka parlamentarna procedura, no prema riječima zastupnice i predsjednice Komisije za ravnopravnost spolova Federalnog parlamenta Alme Kratina zakon jeste prvi sveobuhvatni korak zaštite žrtava.
"Kroz ove užasne slučajeve ubistava žena u proteklom periodu u Federaciji mi smo vidjeli fokusne tačke koji treba mijenjati u sistemu," kaže Kratina.
Također dodaje da je mnogo toga izmijenjeno u zakonu koji je prvi put usvojen 2013. godine.
"Pred nama je još uvijek zadatak da napravimo punu zaštitu," dodaje Kratina.
Nasilje u BiH se može prijaviti na SOS brojeve gender centara i to 1265 za Federaciju BiH i 1264 za Republiku Srpsku.
Nasilje se može prijaviti i na broj policije na 122.
Na teritoriji BiH postoji osam sigurnih kuća sa ukupno 200 raspoloživih mjesta za žene i djecu žrtve nasilja. Detaljnije pronađite u linkovima ispod.
- Kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini?
- Prošao zakon za odbranu života žene u BiH
- 'Ispričaj mi' - Priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje i svjedočenja porodica žena kojih više nema
Skoro polovina žena u Bosni i Hercegovini je iskusila neki oblik nasilja od svoje 15. godine, pokazalo je istraživanje OSCE-a o nasilju nad ženama u BiH.
Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, samo u periodu između 2021. i 2022. ubijeno je 19 žena u BiH, dok njihovi podaci također pokazuju da se za nasilje nad ženama najčešće izriču uslovne kazne, a manje zatvorske i novčane.
Ipak, čak 84 posto slučajeva nasilja nikada se ne prijavi.