Južnokorejci će od naredne godine postati mlađi, jer je u ovoj zemlji ukinut tradicionalan način brojanja godina.
Ova zemlja je u četvrtak (8. decembar) donijela zakone za ukidanje svoje tradicionalne metode brojanja godina i usvajanje međunarodnog standarda.
Ovim potezom će Južnokoreanci biti jednu ili dvije godine mlađi na službenim dokumentima, navodi Reuters.
Ovaj zakon stupa na snagu u junu 2023. godine. Zašto?
Naime, u Južnoj Koreji se smatra (po aktuelnom računanju) da njihovi državljani imaju godinu dana kada su rođeni, a godina se dodaje svakog 1. januara.
Postoji i poseban sistem za potrebe regrutacije ili izračunavanja zakonske dobi za konzumaciju alkohola i pušenja, u kojem se starost osobe računa od nule pri rođenju, a godina se dodaje 1. januara.
Od ranih 1960-ih, međutim, Južna Koreja je za medicinske i pravne dokumente također koristila međunarodnu normu računanja od nule pri rođenju i dodavanja godine na svaki rođendan.
Konfuzni niz sistema nestat će (barem na službenim dokumentima) kada novi zakoni koji propisuju korištenje samo međunarodnog metoda brojanja starosti stupe na snagu u junu 2023.
"Revizija ima za cilj smanjenje nepotrebnih socio-ekonomskih troškova jer postoje pravni i društveni sporovi, kao i konfuzija zbog različitih načina izračunavanja starosti", pojasnio je Yoo Sang-bum, poslanik Narodne skupštine Republike Koreje za Reuters.
Suštinski, u Južnoj Koreji su osobe uvijek jednu ili dvije godine starije nego što bi bile u ostatku svijeta. Korejci smatraju da se godina u materici majke računa u godine života, tako da svako ima godinu dana na dan rođenja.
Svakom se na Novu godinu doda još jedna godina u tzv. korejskom uzrastu. Koreanci tako slave dva rođendana. Jedan 1. januara, drugi na datum kada su rođeni.
Ovo je takođe jedina zemlja koja praktikuje ovakav sistem brojanja godina života.
"Sjećam se da su me stranci gledali zbunjeno jer mi je trebalo toliko vremena da odgovorom koliko imam godina", izjavila je za Reuters Jeong Da-eun, 29-godišnja službenica.
"U ostalom, ko ne bi želio biti godinu-dvije mlađi", dodala je.
Kako se računaju godine u Južnoj Koreji?
Evo jednostavnog načina, starosna dob u Južnoj Koreji uvijek će biti najmanje godinu dana starija od međunarodne dobi. To je zato što 'korejsko doba' dodaje jednu godinu zbog vremena koje ste proveli u maternici prije rođenja (otprilike godinu dana).
Vaše 'korejsko doba' će se promijeniti na Novu godinu, a ne na vaš rođendan, odnosno datum kada ste rođeni.
Ljudi u Južnoj Koreji i dalje slave rođendane na dan kada su rođeni i računaju svoju stvarnu starost. Međutim, to ne utiče na njihovu starost u Koreji jer se ona mijenja tek 1. januara.
Na primjer, da ste rođeni 1. aprila, i dalje biste slavili svoj rođendan 1. aprila. Međunarodna dob će se promijeniti za vas, a ne stara 'korejska dob', jer se ona neće promijeniti do 1. januara.
Korejska starost se dakle ne računa na osnovu vašeg rođendana.
"Korejski starosni sistem" je najrasprostranjenija metoda izračunavanja godina starosti u Južnoj Koreji (koja prema podacima iz 2021. ima 51,74 miliona stanovnika), a kako smo ranije rekli - jedina je zemlja koja praktikuje ovaj sistem.
Posljednja odluka vlade, odnosno usvajanje standardnog, međunarodnog sistema, naišla je na generalno odobravanje u ovoj zemlji.
Facebook Forum