"Rešavanje" slučaja pre završene istrage.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić komentarisao je u medijima slučaj ubistva Đorđa Mijatovića, brata ministra u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine Vojina Mijatovića.
Mijatović je od posledica prebijanja u beogradskom naselju Voždovac 26. maja preminuo u Urgentnom centru.
Dvojica osumnjičenih maloletnika su od 28. maja u pritvoru i tužilaštvo im na teret stavlja teško ubistvo.
Dačić je, međutim, dan pre njihovog privođenja, izjavio da taj slučaj "sigurno nije ubistvo".
A onda su nalazi obdukcije i ostali dokazi pokazali suprotno.
MUP za Radio Slobodna Evropa (RSE) nije odgovorio na pitanja o Dačićevim izjavama povodom ovog slučaja - zašto je izneo komentare pre završene istrage.
"Ministar u ovim slučajevima ne treba ništa da se izjašnjava, nego prosto bi o tome trebalo nešto da kaže tužilac i to bi bilo primereno", izjavio je za RSE advokat i nekadašnji koministar policije Božo Prelević.
Pukovnica MUP-a u penziji i opoziciona poslanica u parlamentu Srbije Slavica Radovanović izjavu ministra Dačića opisuje kao "ishitrenu, preuranjenu, sa malo informacija i neprofesionalnu".
"U svakom slučaju nedostojno je da takve izjave daje ministar unutrašnjih poslova", navela je.
Ćutanje policije i Dačićevo prvo oglašavanje
Prve vesti o smrti Đorđa Mijatovića pojavile su se u medijima u Bosni i Hercegovini 26. maja, u večeri kada se napad dogodio.
Oni su se pozivali na "nezvanične izvore", a policija u Srbiji se nije oglašavala.
A onda je, jutro posle, na beogradskoj "Blic" televiziji, ministar unutrašnjih poslova Srbije ispričao prvu verziju događaja.
Kako je rekao, policiji je prijavljeno da je došlo do "neke tuče", a preneo je i deo izjave Mijatovićeve supruge - da se njihov sin igrao lopte na igralištu, da su mu oteli loptu i da se on požalio ocu.
"Onda je otac sišao i čula se neka galama, i kada je supruga izašla…on je rekao da je imao sukob sa dvojicom mladića", naveo je ministar.
Dačić je dalje ispričao da je policija zatekla povređenog na licu mesta sa suprugom, da su otišli u Urgentni centar i da je on tamo preminuo.
Dodao je da mora da se izvrši obdukcija kako bi se utvrdio uzrok smrti.
A potom je kvalifikovao delo, pre završetka istrage:
"Ali, sigurno nije ubistvo, znači ubistvo u smislu sada da je došlo do nekog ubistva na licu mesta. Da li je preminuo od posledica tog sukoba ili ne, lekari kažu da je bilo i nekih zdravstvenih problema, neki epileptični napad, ili možda srčani napad, ali to je sada pitanje", ocenio je Dačić.
Rekao je i da MUP o ovom slučaju nije izdao saopštenja "navrat nanos", jer moraju da se uzmu izjave i sagledaju sve okolnosti, te da policija za time "intenzivno traga".
"Problem je samo što nema kamera, nema svedoka", zaključio je.
Šta su potom saopštili policija i Tužilaštvo?
Prvo saopštenje policije poslato je medijima oko pola sata nakon Dačićeve izjave.
Bez mnogo detalja, u saopštenju su naveli da policija intenzivno radi na pronalasku dve, tada nepoznate osobe, za koje se sumnja da su pretukle četrdesetogodišnjeg muškarca koji je u Urgentnom centru preminuo.
Naveli su i da se radi na utvrđivanju svih činjenica i okolnosti.
"Policija je odmah po prijavi, juče u 18.20 časova, da su u jednom parku na Voždovcu dve osobe pretukle četrdesetogodišnjeg muškarca, izašla na lice mesta", saopšteno je.
Policija je tada navela i da je telo prevezeno na Institut za sudsku medicinu, radi obdukcije.
Nisu navedeni inicijali žrtve.
A ubrzo nakon policije, oglasilo se i Više javno tužilaštvo u Beogradu.
U saopštenju su naveli da je policiji dat nalog da identifikuje učesnike i prikupi sve neophodne podatke u vezi sa događajem na Voždovcu, nakon kojeg je u Urgentnom centru u Beogradu preminuo Đ.M. (37).
"Tužilaštvo je naložilo obdukciju sa toksikologijom Đ.M. kako bi se utvrdio tačan uzrok smrti. Tužilaštvo će u saradnji sa policijom rasvetliti sve okolnosti ovog događaja, nakon čega će javnost biti obaveštena o daljem postupanju", saopšteno je.
Da je ubijen njegov brat Đorđe Mijatović, potvrdio je i ministar u Vladi Federacije BiH Vojin Mijatović u objavi na Fejsbuku.
"Juče je u Beogradu ubijen moj mlađi brat. Sve što bih sada rekao nema smisla, jer ovo što se desilo svakako nema smisla", napisao je, između ostalog, Mijatović.
Snimak i izjave svedoka u medijima
Suprotno izjavi ministra policije Ivice Dačića, svedoci i snimci su se pojavili.
Ali, prvo u medijima čije su ekipe bile na licu mesta.
Televizija N1 je došla do snimka incidenta i objavila deo u kojem dvojica muškaraca beže nakon napada na Đorđa Mijatovića. Policija nije potvrdila autentičnost snimka.
Svedokinja događaja Marija Dimitrijević je 27. maja ispričala za N1 da je videla prvo Đorđa Mijatovića na zemlji, i da na zemlju potom pada jedan od napadača.
"On ga je šutirao samo u ovaj deo glave (pokazuje), a onda je drugi prišao pa ga šutirao i ovako po ovim slabinama i po leđima", rekla je.
Jedna od stanovnica naselja je pred kamerama izjavila i da se u kvartu odavno plaše napada mladića sa kapuljačama.
"Pravo da vam kažem, čim padne mrak retko kad izlazim i ne idem napolje uopšte", dodala je žena, koja se nije predstavila.
Zašto su se građani obratili medijima?
Advokat i nekadašnji koministar policije Božo Prelević rekao je za RSE da je deo medija zaslužan za to što su detalji ovog slučaja naknadno rasvetljeni.
Obraćanje građana njima, umesto policiji, govori o "nepoverenju" u tu instituciju, ističe Prelević.
"Neki svedoci su se odlučili da izađu u javnost, a neki se nisu odlučili, jer računaju da može neko njima sutra da zakuca na vrata", ocenio je.
Prema njegovim rečima, građani u Srbiji se osećaju nebezbedno, a u delu javnog prostora vrši se "afirmacija nasilja".
To je, kako je naveo, jedan od uzroka ovakvih nasilnih slučajeva.
"To su bestijalna (zverska) ubistva, nisu to ubistva sa motivom", rekao je.
Prema istraživanju nevladinog Bezbednosnog centra za bezbednosnu politku iz oktobra 2022, policiji veruje oko 53 odsto građana Srbije.
Najmanje poverenja ispitanici su imali u tužilaštvo (34,3 odsto) i sudove (37,2 odsto).
Osumnjičeni u pritvoru
Osumnjičeni za slučaj ubistva na Voždovcu u pritvoru su od 28. maja, a ministar Dačić je ovog puta dao nešto drugačiju izjavu.
On je tog dana rekao da su dvojica osumnjičenih identifikovani uz pomoć nekoliko zaplenjenih snimaka sa kamera na okolnim objektima, jer "nema direktnog snimka" tog igrališta.
"Jedno lice je privedeno, sa inicijalima F.B, 2008. godište", naveo je ministar, dodajući da se drugi osumnjičeni, sa inicijalima N.Z. 2007 godište, "upravo predaje policiji".
Dačić je naveo i da je obdukcijski nalaz potvrdio da je Mijatović preminuo od povreda glave.
"Pošto smo u međuvremenu došli do snimaka, mislim da je sada potpuno jasno, da je posle te tuče u kojoj su učestvovali, da je on bio toliko povređen da je od tih posledica preminuo u Urgetnom centru", rekao je.
Policiju je pohvalio, ocenjujući da je slučaj bio "izuzetno komplikovan jer nije bilo svedoka", a medije zamolio da "vode računa" o izveštavanju, te da "dobro provere informacije koje objavljuju kako ne bismo imali konfuziju i zbrku".
Tužilaštvo je delo kvalifikovalo kao teško ubistvo.
Odeljenje za maloletnike Višeg suda u Beogradu odredilo je pritvor dvojici osumnjičenih.
Zašto je ministar dao oprečne izjave?
Pukovnica MUP-a u penziji i opoziciona poslanica Slavica Radovanović ističe da je postala "praksa" vrha vlasti da saopštavaju informacije iz istrage ili da kvalifikuju krivično delo, iako je to posao tužioca i policajaca koji rade na rasvetljavanju slučaja - na osnovu prikupljenih dokaza.
"Tužilac je taj koji kvalifikuje krivično delo i pokreće dalji proces vođenja tog postupka. To svakako nisu ni ministar ni predsednik", dodaje.
Istakla je i da "neko treba da snosi posledice" zbog toga što je ministar policije objavio informaciju koje su se ispostavila kao netačne.
"Jer ministar nije mogao sam da izmisli i da kaže šta se desilo. Znači on je te prve informacije dobio, potrčao da ih izjavi, i osoba iz policije koja mu je dala te informacije treba da bude smenjena", navodi Radovanović.
Prema njenoj oceni, trebalo bi da usledi i izvinjenje zbog iznošenja netačnih informacija – ali, kako kaže, to nije manir predstavnika vlasti.
"Da kažu, mi smo pogrešili, nije trebalo to tako da kažemo, uradimo, informacije sada govore da se neki događaj odigrao drugačije - to nije pravilo vladajuće partije i njihovih koalicionih partnera, niti se to od njih može očekivati", dodaje Radovanović.
I advokat Božo Prelević smatra da je Dačić u svom prvom medijskom nastupu "verovatno rekao ono što su njemu rekli" saradnici u policiji.
"A oni (policija) to (istragu) nisu uradili kako treba, jer uglavnom i tako rade, zato što su one koji znaju da rade ili izbacili iz policije ili su ih toliko omalovažili i degradirali da oni to gledaju sa strane i krste se", naveo je.
Prelević ocenjuje da je u policiji primetan "nedostatak kapaciteta".
"Sigurno je da tu (u policiji) nisu njegovi (Dačićevi) kadrovi. Policijski kadrovi su počišćeni za vreme prethodnih ministara, a novi ljudi nisu tu dovedeni zato što su stručni, pametni, eksperti u svojoj oblasti, i oni ne mogu da rode kvalitet", dodao je.
Dačić je, kao šef Socijalističke partije Srbije i dugogodišnji koalicioni partner Srpske napredne stranke, za ministra policije imenovan 2. maja 2024, kada je izabrana nova Vlada.
Na čelo MUP-a vratio se posle deset godina.
Od 2014. godine tu funkciju su obavljali Nebojša Stefanović, Aleksandar Vulin i Bratislav Gašić.
U prethodnom sazivu Vlade, Dačić je bio šef diplomatije.