Dostupni linkovi

Italijanka puštena iz kućnog pritvora u Mađarskoj nakon što je izabrana u Evropski parlament


Učiteljica italijanskog jezika Ilaria Salis, suočena s optužbama za učešće u antifašističkom napadu na aktiviste ekstremne desnice, na sudu u Budimpešti, 24. maja 2024.
Učiteljica italijanskog jezika Ilaria Salis, suočena s optužbama za učešće u antifašističkom napadu na aktiviste ekstremne desnice, na sudu u Budimpešti, 24. maja 2024.

Italijanska aktivistica Ilaria Salis kojoj se sudilo u Mađarskoj, puštena je iz kućnog pritvora u Budimpešti nakon što je izabrana za poslanika u Evropskom parlamentu, što znači da je stekla imunitet od optužbi za navodni napad na neonaciste u februaru 2023.

Salis je postala goruće političko pitanje u Italiji nakon što su se pojavile slike na kojoj je vezana lisicama i okovana u mađarskoj sudnici gdje joj je suđeno. Pošto je u zatvoru provela više od godinu dana, odlukom žalbenog suda Italijanka je stavljena u kućni pritvor u maju ove godine.

Slučaj je bio delikatan za ekstremno desničarsku vladu Giorgia Meloni, koja je uspostavila prijateljske veze sa svojim mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, pišu svjetski mediji.

Kraj ‘noćne more’

Italijanska antifašistkinja Ilaria Salis vratila se u subotu uvečer (15. juna) u kuću svojih roditelja u gradu Monza na sjeveru Italije, nakon što je dan ranije puštena iz kućnog pritvora u Budimpešti, javio je Associated Press.

"Noćna mora je gotova", rekao je njen otac Roberto Salis novinarima koji su je čekali u njenom domu. "Sada moramo osigurati da ova optužba, za koju Ilaria vjeruje da je nevina, bude odbačena", dodao je.

Ilaria Salis je puštena na slobodu nakon što je ranije ovog mjeseca izabrana za novog člana Evropskog parlamenta italijanske Zeleno-lijeve alijanse (AVS).

Više od 170.000 birača u Italiji upisalo je njeno ime na glasački listić u, naglašava AP, pokušaju da je vrate kući iz Mađarske gdje je bila zatočena više od godinu dana.

Italijanska aktivistica bila je u kućnom pritvoru u Mađarskoj, gdje joj se sudi po optužbama za navodni napad na demonstrante krajnje desnice.

Tužilaštvo je tereti za pokušaj ubistva nakon što je bila dio grupe antifašista optuženih za napad na pojedince za koje su vjerovali da su povezani s krajnje desničarskim Danom časti prošle godine.

Događaj, koji se održava svake godine 11. februara, na kojem aktivisti krajnje desnice obilježavaju neuspjeli pokušaj nacističkih i savezničkih mađarskih vojnika da pobjegnu iz Budimpešte tokom opsade Crvene armije 1945. godine. Navodne žrtve napada se, kako ističe Associated Press, nisu žalile policiji.

Prije izbora za Evropski parlament ranije ovog mjeseca, otac Ilarije Salis je više puta izražavao zabrinutost zbog suđenja njegovoj kćeri, rekavši da joj prijeti do 24 godine zatvora. Mađarski tužilac tražio je kaznu od 11 godina zatvora.

Uslovi u mađarskim zatvorima

Slučaj Ilarije Salis, 39-godišnje učiteljice iz Monze, u blizini Milana, izazvao je diplomatske proteste i bijes u Italiji nakon što je u lancima, vezanih ruku i okovanih stopala dovedena na sud u Mađarskoj, naglasio je Guardian.

Nakon hapšenja u februaru prošle godine, Salis je u pismu svom advokatu detaljno opisala uslove s kojima se suočila u zatvoru: ćelije pune pacova i buba, nedostatak hitne medicinske njege te da joj danima nije bilo dozvoljeno da kupa, ukazao je list dodajući da joj je u maju ove godine određen kućni pritvor u Budimpešti.

Nakon izbora za poslanika u Evropskom parlamentu, njeni advokati su zatražili njeno oslobađanje na osnovu imuniteta koji uživaju poslanici EU. Sud je odgovorio da čeka zvaničnu komunikaciju o njenom izboru u parlament.

Salis je 10. juna nazvala svoje advokate u Italiji da ih obavijesti da je primila odluku mađarskog sudije o puštanju iz kućnog pritvora.

"Zahvaljujemo se svima onima koji su, poput nas, bili ogorčeni i nisu prihvatili užasno stanje u kojem je držana u Orbanovim zatvorima ovih mjeseci. Sada zajedno sa nama može braniti građanska i socijalna prava najugroženijih", rekli su su Angelo Bonelli i Nicola Fratoianni, iz italijanske stranke Zeleni i ljevičarski savez, misleći na premijera Mađarske Viktora Orbana.

Odgovor Budimpešte

Euronews također ističe kako je pojavljivanje Ilarije Salis na sudu s lancima oko ruku i gležnjeva u nekoliko navrata u proteklih 15 mjeseci izazvalo šok i proteste širom Italije.

Nakon negodovanja javnosti, Rim je pozvao mađarskg ambasadora i na kraju osigurao njeno prebacivanje u kućni pritvor u maju.

Nakon zvaničnih proteste italijanske vlade, dodaje evropski televizijski kanal, Budimpešta je u više navrata branila svoj tretman prema italijanskoj aktivistkinji naglašavajući da je to standardna procedura za zatvorenike u Mađarskoj.

Slučaj je, kako ukazuje Euronews, bio delikatan za ekstremno desničarsku vladu Giorgie Meloni, koja je uspostavila prijateljske veze sa svojim mađarskim kolegom.

Italijanski političari Angelo Bonelli i Nicola Fratoianni, koji su odlučili da stave Salis kao kandidatkinju na listama Alijanse Zelenih i ljevice za izbore za Evropski parlament, rekli su da su "sretni i još više uvjereni" u svoj izbor.

"Sada, nakon ove prve pobjede, tako važne za nju i sve nas, želimo da je vratimo u Italiju, a zatim u Brisel kao europarlamentarku", rekli su.

S druge strane, ukazuje Reuters na saopštenje mađarskog suda 14. juna, regionalni sud Budimpešte zatražit će od Evropskog parlamenta da suspenduje imunitet Ilarije Salis jer je optužena za krivična djela nasilja i njen slučaj je u toku.

"Ovo nije baš pozitivna slika italijanske demokratije", rekao je Gergely Gulyas, šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, dan ranije na brifingu za novinare o Salisovom izboru u Evropski parlament.

"To ne znači mnogo dobro ni za Evropski parlament ni za glasače koji su odlučili da pošalju kriminalca u parlament", rekao je Gulyas.

Salis nije osuđena i njen slučaj je u toku, naglašava Reuters i dodaje da članovi Evropskog parlamenta imaju jak pravni imunitet od krivičnog gonjenja, čak i ako se optužbe odnose na krivična djela koja su navodno počinjena prije njihovog izbora.

Marš desničara u Evropi
molimo pričekajte
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG