Dostupni linkovi

Da li će Italija zadržati 'zamrznutu imovinu' ruskih oligarha?


Italija je od prošle godine zaplijenila imovinu, vile i jahte vrijedne više od dvije milijarde eura od bogatih Rusa, koji su redovno dolazili u zemlju na odmor i kupovali nekretnine na mnogim prestižnim lokacijama.
Italija je od prošle godine zaplijenila imovinu, vile i jahte vrijedne više od dvije milijarde eura od bogatih Rusa, koji su redovno dolazili u zemlju na odmor i kupovali nekretnine na mnogim prestižnim lokacijama.

Megajahte, vile i kompanije koje imaju veze s ruskim oligarsima u vrijednosti od više od dvije milijarde eura zaplijenjene su u Italiji.

Italija prednjači u primjeni sankcija evropskih država protiv Vladimira Putina i njegovih sljedbenika. Zašto?

Italijanski sud uputio je Evropskom sudu za pravdu odluku o tome hoće li nastaviti zamrzavanje imovine milijardera Ališera Usmanova u vrijednosti većoj od 80 miliona eura, prema presudi.

Kao dio zapadne akcije protiv bogatih Rusa nakon invazije na Ukrajinu, italijanska policija zaplijenila je vilu na ostrvu Sardinija zajedno sa šest firmi koje su u posjedu nekretnina, te luksuzne automobile metalskog i telekomunikacijskog tajkuna rođenog u Uzbekistanu.


Glavne kompanije koje su uključene: Sardegna Servizi, Delemar, Punta Capaccia i Machina, žalile su se administrativnom sudu u Rimu, rekavši da ih kontroliše trust na Bermudama, Pauillac Property Ltd, koji je osnovao Usmanov, ali iz kojeg je biznismen isključen u februaru u 2022. godine.

Stoga, tvrdili su, Usmanov od tada nije imao kontrolu i upravljanje zaplijenjenom imovinom.

U presudi koja je saopćena strankama i koju je na uvid imao Reuters, sud u Rimu je rekao da će poslati dokumente Sudu pravde u Luksemburgu, tražeći da se, prema evropskim pravilima, zamrzavanje može primijeniti na osobu koja više nije korisnik trusta i nema ovlasti da koristi oduzetu imovinu.

U očekivanju odgovora Tribunala Evropske unije, italijanske sudije su naložile obustavljanje predmeta, navodi Reuters.

Advokati kompanija koje su se žalile nisu komentarisali presudu.

Foreign Policy navodi da su neki ruski oligarsi pokušali sakriti brojnu imovinu, mahom na italijanskim obalama, a ta zemlja se pokazala kao lider u pronalaženju takvih stvari.

Isti izvor navodi da je sakrivanje imovine "zeznuta umjetnost", jer većina oligarha sakriva svoju imovinu čak kada je i ona lako uočljiva (poput megajahte, vile) jer vlasničke strukture mogu biti toliko složene da se vlasti bore da dokažu da je stvar zapravo, vlasništvo kažnjene/sankcionisane osobe.

"Guardia di Finanza" - drevno italijansko "oružje"

Italijanska Guardia di Finanza je upravo napravljena zbog toga.

Tačnije, napravljena je za trenutak kada je 1774. godine sardinijski kralj Viktor Amadeus III odlučio da mu je potrebna vojna granična snaga koja bi također mogla nadzirati novac koji ulazi i izlazi iz dva dijela kraljevstva – ostrvo Sardiniju i regiju Pijemont.

Nakon ujedinjenja, Italija je zadržala jedinstvene granične snage Sardinije.


Iste vještine su izuzetno korisne u istrazi izbjegavanja poreza, krivotvorina i korupcije.

"Mafijaši se ne plaše odlaska u zatvor. To je njima kao promocija unutar njihovih organizacija. Ono čega se plaše je gubitak svog bogatstva. Zato je oduzimanje imovine uvijek prvi cilj u našim istragama", izjavio je za FP brigadir-general Salvatore Russo, bivši komandant odreda za organizovani kriminal.

Guardia di Finanza je dio italijanskog pristupa kriminalu, domaćoj sigurnosti i "zakonu i redu" općenito, koji je u posljednje tri-četiri decenije dao značajne rezultate na međunarodnom planu, pojasnio je Stefano Stefanini, bivši italijanski ambasador pri NATO-u i diplomatski savjetnik predsjednika Italije.

"Ima vojnu strukturu usmjerenu na civilne ciljeve. To garantuje vojne profesionalne standarde u obuci, disciplini, komandovanju i kontroli."

Italija je od prošle godine zaplijenila imovinu, vile i jahte vrijedne više od dvije milijarde eura od bogatih Rusa, koji su redovno dolazili u zemlju na odmor i kupovali nekretnine na mnogim prestižnim lokacijama.

Italijanski sud je u julu 2022. godine odbacio zahtjeve za odmrzavanje jahte Lady M, milijardera Alekseja Mordašova, čija je cijena 65 miliona eura.

Zaplijenjen "džeparac" od devet milijardi

Od tada su se drugi ruski oligarsi kojima je zaplijenjena imovina u Italiji žalili administrativnom sudu u Rimu, uključujući biznismena milijardera Andreja Igoreviča Melničenka, čija je 143-metarska superjahta Sailing Yacht A vrijedna 530 miliona eura zaplijenjena prošle godine.

Ti slučajevi su još u toku pred italijanskim sudom.

U budućnosti, prodaja ove pokretne i nepokretne imovine, ako se bude pravilno izvela, može postati jedan od izvora za finansiranje rekonstrukcije Ukrajine.

Od aprila 2023. Forbes procjenjuje da su zapadne zemlje zamrznule ili zaplijenile najmanje 15 jahti u vlasništvu milijardera, 11 mlaznjaka i helikoptera i 124 kuće ukupne vrijednosti devet milijardi dolara.

To je mala promjena u poređenju sa zajedničkim bogatstvom od 310 milijardi dolara od 46 sankcioniranih milijardera iz Rusije na Forbsovoj listi svjetskih milijardera za 2023. godinu.

Tih devet milijardi dolara uključuje imovinu koja je zamrznuta, što znači da ih milijarder i dalje posjeduje, ali im ne može pristupiti ili ih prodati niti platiti njihovo održavanje.

Relativno malo imovine je formalno zaplijenjeno od vlasti, što omogućava vladama da preuzmu vlasništvo i prodaju ih.

SAD su zaplijenile Vekselbergov Tango i jahtu Amadea Sulejmana Kerimova i još devet kuća u New Yorku, Floridi i Washingtonu D.C. koji pripadaju Vekselbergu i Olegu Deripaski. Sveukupno, zaplijenjena imovina je procijenjena na 635 miliona dolara.

Prilikom izračunavanja neto vrijednosti ruskih milijardera, Forbes je isključio vrijednost svih domova, jahti ili aviona koji su bili zamrznuti ili zaplijenjeni.

Sankcije ostaju, trajno?

Najmanje 20 sankcioniranih milijardera podnijelo je tužbe Općem sudu Evropske unije tražeći ukidanje sankcija. Oleg Deripaska podneo je peticiju Vrhovnom sudu SAD-a prošlog juna zbog sankcija koje datiraju iz 2018. godine, dok je tajkun čelika Aleksander Abramov istog mjeseca tužio Australiju zbog sankcija toj zemlji.

Čak i ako dobiju svoje slučajeve u Evropi, malo je vjerovatno da će sankcije biti ukinute, tvrdi Victor Winkler, advokat za sankcije sa Harvarda.


"Vjerovatnoća da će Zapad ikada ukinuti sadašnje sankcije ruskim oligarsima je vrlo, vrlo mala. Činjenica da vlasnik ostaje vlasnik je nebitna, jer blokada imovine kroz sankcije zabranjuje ne samo njemu, već bilo kome bilo kakvo korištenje imovine, ma koliko mala ona bila", rekao je za Forbes dodavši:

Iako sankcije nisu mnogo pogodile džeparac oligarha, imale su uticaj tako što su ih fizički odsjekle od njihove luksuzne imovine na Zapadu.

Propale investicije počasnog državljanina BiH iz Rusije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:09 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG