Sledeće 'oružje' Irana u Ormuzu moglo bi da pogodi Google, Metu i streaming servise
Iranski mediji predlažu da se Ormuski moreuz pretvori u ključnu tačku kontrole interneta - uz pretnju naplate, regulacije ili čak sabotaže podmorskih kablova koji prenose značajan deo globalnog internet saobraćaja.
Žene snose najveći teret blokade interneta u Iranu s urušavanjem paralelnog tržišta rada
Urednica u izdavačkoj kući u Teheranu, onlajn instruktorka joge i majka sa sela koja prodaje domaću hranu preko Instagrama tek su tri od mnogih žena u Iranu čiji je izvor primanja uništen stalnim blokadama interneta u njihovoj zemlji.
Tri isključenja interneta u Iranu poslednjih meseci – uključujući i trenutnu blokadu koja je najduža u istoriji – nanela su razoran udarac ekonomiji. I u mnogim slučajevima, žene su te koje najviše osećaju posledice.
Instruktorka joge u Teheranu rekla je za Radio Farda (Iranski servis RSE) da su je ograničenja interneta sprečila da drži onlajn časove, lišavajući je jedinog izvora prihoda.
"Baš sam počela da se osamostaljujem, ali ne mogu da priuštim pouzdan VPN pristup. Preskupo je i ne radi kako treba", rekla je mlada žena. Radi njene bezbednosti, ne možemo da navedemo njeno ime pošto je RSE zabranjen u Iranu.
"Imam sreće što živim s roditeljima, ali poznajem koleginice koje više ne mogu da plaćaju kiriju", dodala je ona.
"S ratom i isključenjem interneta, život je za mnoge stao", rekla je ona, opisujući digitalnu blokadu kao "mučenje". Pročitajte više OVDE
Napadi dronovima na kamp kurdskih milicija u iračkom Kurdistanu
Dva napada dronovima prijavljena su na kamp kurdskih milicija koje se protive Iranu, sjeverno od grada Erbila, u iračkom Kurdistanu.
Prema sigurnosnim izvorima, meta je bilo skladište opreme i municije unutar kampa. Nema izvještaja o žrtvama niti o pričinjenoj šteti.
Prije tri dana sličan napad izveden je na drugi kamp istočno od Erbila.
U posljednjim mjesecima, iranski Korpus čuvara islamske revolucije više puta je dronovima i projektilima gađao položaje kurdskih milicija u regionu Kurdistana.
Džej Di Vens: Napredak u razgovorima s Iranom
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da Vašington veruje da je postignut "napredak" u pregovorima s Iranom, ali da još nije jasno da li je taj napredak ispunio uslove koje je postavio predsednik Donald Tramp.
Vens je u sredu novinarima u Beloj kući rekao da je o Iranu razgovarao s Džaredom Kušnerom i Stivom Vitkofom, izaslanicima američkog predsednika u mirovnim pregovorima, i da je bio u kontaktu i s arapskim zvaničnicima.
"Pitanje je da li je taj napredak dovoljan da se ispuni predsednikova crvena linija", rekao je on.
Prema Vensu, Trampova "crvena linija" je da SAD obezbede da se uspostavi "broj zaštitnih mera" kako bi se osiguralo da Iran nikada ne dobije nuklearno oružje.
Tramp je ranije ove nedelje rekao da je novi iranski predlog u pregovorima "potpuno neprihvatljiv".
Iran i SAD održali su svoje prve direktne razgovore u Islamabadu ubrzo pošto su 8. aprila objavili dvonedeljni prekid vatre. Vens i Mohamed Baker Kalibaf, predsednik iranskog parlamenta i glavni pregovarač Teherana, predvodili su američku i iransku delegaciju na razgovorima.
Ti razgovori su završeni bez dogovora. Tramp je potom produžio prekid vatre s Iranom, bez objavljivanja roka do kojeg će trajati. Posle toga, po njegovom naređenju, američke vojne snage u regionu započele su pomorsku blokadu Irana, koja je i dalje u toku.