Dostupni linkovi

Odloženo iseljavanje institucija Srbije smeštenih u opštinskoj zgradi u Severnoj Mitrovici


Sporna zgrada u kojoj deluju četiri institucije Srbije, naselje Bošnjačka mahala u Severnoj Mitrovici, 23. avgust 2023.
Sporna zgrada u kojoj deluju četiri institucije Srbije, naselje Bošnjačka mahala u Severnoj Mitrovici, 23. avgust 2023.

Opština Severna Mitrovica je odložila iseljavanje njihove zgrade u naselju Bošnjačka mahala od institucija Srbije koje su smeštene unutra, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa iz kabineta gradonačelnika Erdena Atića.

"Pomerili smo datum na dve nedelje. Nakon dve nedelje, odluka će biti izvršena prema predviđenom rasporedu", naveo je u odgovoru šef kabineta gradonačelnika, Visar (Syla) Sulja.

Nije precizirao razlog zbog kojeg je ova odluka odložena.

Lokalne vlasti u Severnoj Mitrovici su na zgradi zakačile i zvaničnu odluku da se odluka o oslobađanju objekata odlaže do 8. septembra.

Prethodno je policija Kosova u nekoliko navrata patrolirala ulicom u kojoj se nalazi ova zgrada. RSE ima saznanja da se unutar zgrade nalazi oko 30 žena.

Unutra se nalaze radnici četiri institucije koje rade u srpskom sistemu: Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije, Direkcije Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Kosovsko-Mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad iz Vučitrna.

Opštinska inspekcija je 22. avgusta od ovih institucija zatražila da u roku od tri dana napuste zgradu jer nisu dostavile dokumenta ili ugovor o korišćenju tog objekta.

Tvrde da je zgrada u njihovom vlasništvu i da je potrebno da se oslobodi zbog "radova". Nisu precizirali o kakvim radovima je reč.

Na čelu opštine Severna Mitrovica je Erden Atić, koji dolazi iz redova Samoopredeljenja premijera Kosova Aljbina (Albin) Kurtija.

Vlada Kosova nije želela da komentariše ovu odluku opštine Severna Mitrovica uz obrazloženje da se radi o "lokalnim pitanjima".

Međutim, iz ambasade SAD su za RSE 23. avgusta rekli da su njihovi saveti Vladi Kosova ali i gradonačelnicima na severu, bili da se "uzdrže od preduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu da povećaju tenzije".

Podvukli su da su SAD priznale izborne rezultate u opštinama na severu ali da su pojedini američki zvaničnici izrazili očekivanje da će izabrani gradonačelnici brinuti o svim zajednicama.

Reagovala je i Evropska unija koja je, pored ostalog, navela da ovo pitanje treba rešavati u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

Na severu Kosova živi većinsko srpsko stanovništvo koje je bojkotovalo aprilske lokalne izbore a kao rezultat toga na vlast u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, došli su albanski gradnačelnici. Oni su potom krajem maja uz pomoć policije ušli u opštinske zgrade što je izazvalo revolt lokalnog srpskog stanovništva i podiglo tenzije.

Došlo je i do eskalacije situacije 29. maja u Zvečanu kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima KFOR-a, vojne misije NATO-a na Kosovu.

Čija je sporna zgrada u Severnoj Mitrovici?

Sporna zgrada za koju obe strane tvrde da je njihova, izgrađena je u predratnom periodu.

Zakon o agenciji za upoređivanje i verfikaciju imovine reguliše pitanje ovakvih objekta.

Ovaj zakon je stupio na snagu 2016. godine, nakon čega je formirana Kosovska agencija za upoređivanje i verifikaciju imovine, čiji je mandat da rešava i pitanja imovine koja je do juna 1999. bila u vlasništvu Srbije.

Srpska lista je bila protiv ovog zakona i tražila da ga Ustavni sud proglasi neustavnim.

Međutim, to se nije desilo.

Reakcije Srpske liste i Beograda oko sporne zgrade

Srpska lista, najveća partija kosovskih Srba koja ima podršku Beograda, saopštila je 22. avgusta da su "nelegitimni gradonačelnici otišli korak dalje i žele da oduzmu i naše prostorije".

S druge strane, iz opštine Severna Mitrovica navode da je njihove službenike sačekao potpredsednik Srpske liste Igor Simić, koji im je rekao da "nema nikakav dokument o objektu i da ne zna čije je vlasništvo".

Simić je, inače, na čelu Direkcija Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ova institucija se, pored ostalih, nalazi u spornoj zgradi.

Istog dana je reagovala i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije uz navode da se odlukom opštine Severna Mitrovica "ugrožava egzistencija i pravo na rad za oko 40 zaposlenih koji rade u ovoj zgradi i pružaju usluge, kako Srbima, tako i Albancima, Bošnjacima, Gorancima, Romima".

Dan kasnije, 23. avgusta ponovo je reagovao direktor Kancelarije za Kosovo, Petar Petković, uz ocenu da postoji "opasnost po novu krizu ne severu" zbog odluka Vlade u Prištini.

"Krhi mir koji postoji na prostoru Kosova i Metohije odoleva i čuva se zahvalјujući odmerenosti srpskog naroda koji mesecima ne naseda na svakodnevne provokacije režima u Prištini", rekao je Petković.

Inače, Kosovo i Evropska unija su 10. jula postigli dogovor o deeskalaciji situacije u opštinama na severu. Jedan od koraka je raspisivanje novih izbora na kojima bi bez uslovljavanja učestvovali i pripadnici srpske zajednice.

XS
SM
MD
LG