Pratima Kumari je zdravstvena radnica u istočnoj indijskoj državi Bihar.
Svakog jutra skuterom prelazi velika polja kukuruza i voćnjake ananasa kako bi posjetila sela i upoznala mlade, bračne parove.
Ona besplatno nudi kondome i kontracepcijske pilule u okrugu Kišangandžu i razgovara s parovima o kontroli rađanja te prednostima imanja dvoje djece.
Međutim, za Kišangandžu to je najčešće izgubljena bitka. Ovaj okrug ima najveću stopu nataliteta od svih ostalih u Indiji - zemlji koja će uskoro postati najmnogoljudnija na svijetu.
"Onog trenutka kada kažem parovima da koriste kondome ili predložim trajnu kontrolu rađanja, oni to ignoriraju ili jednostavno promijene temu", rekla je Kumari za Reuters.
Kišangandž i Bihar su izuzeci u Indiji, koja decenijama kontrolira rast broja stanovništva.
Prema zvaničnim podacima, nacionalna stopa plodnosti, odnosno broja djece koju žena u prosjeku ima, pala je za 2,0 za period 2019. - 2021. godina, što je ispod stope od 2,1.
Bihar, jedna od najnerazvijenijih indijskih država, ima najveću stopu plodnosti od 2,98. Državni zdravstveni zvaničnici ovu stopu u Kišangandžu procjenjuju na 4,8 ili 4,9.
I prethodne vlade ove države bile su svjesne problema porasta broja stanovništva, posebno u Kišangandžu te su pokrenule programe za smanjenje stope nataliteta.
Osim besplatne distribucije kondoma i kontracepcijskih pilula, država plaća 3.000 indijskih rupija (36,50 dolara) ženama koje se odluče na sterilizaciju, odnosno 4.000 rupija muškarcima. Zdravstveni radnici koji obavljaju sterilizaciju dobivaju 500 rupija po operaciji.
Međutim, željeni rezultati još nisu postignuti.
Strah od sterilizacije
"Razgovaram sa ženama dok doživljavaju porođajne bolove i tjeram ih da se podvrgnu sterilizaciji odmah nakon porođaja", kaže Parvati Radžak, medicinska službenica u jednom od sedam vladinih zdravstvenih centara u Kišangandžu.
"Konačnu odluku uvijek donosi porodica", ističe ona, nekoliko minuta nakon što je pomogla ženi da na svijet donese svoje peto dijete.
Jahan Šeik, majka četvero djece i ponovno u drugom stanju, kaže da nije za sterilizaciju.
Ona priča da joj je svekrva rekla da je dobro imati najmanje petoro djece jer će joj ona pomagati na farmi i kod kuće.
"Zbog operacije sterilizacije postajem nervozna. Šta ako dođe do problema nakon operacije? Ko će se brinuti o mojoj djeci", upitala je Jahan.
U izvještaju odjela za planiranje i razvoj Bihara za 2021. godinu, navodi se da je država u 2020. imala cilj da sterilizira 871.307 ljudi, ali je uspjela samo 401.693 ili 46 posto.
Muškarci odbijaju da se podvrgnu sterilizaciji jer smatraju da će taj postupak naštetiti njihovoj muškosti, navode zdravstveni radnici.
U Kišangandžu je sterilizirano samo 0,2 posto muške populacije, odnosno 22,8 posto ženske, navodi se u izvještaju državne vlade.
Samo nekoliko minuta nakon što je rodila svoje peto dijete u vladinoj klinici u Kišanganju, Zamerun, čiji je suprug zidar, kaže da će pokušati dobiti suglasnost muža da se podvrgne sterilizaciji, prije nego se vrati kući.
"Moje tijelo više ne može izdržati ovaj pritisak da imam bebe", rekla je ona za Reuters. "Imala sam sreće što sam svaki put preživjela."
Nakon što je njen suprug pristao, Zamerun je kasnije bila podvrgnuta sterilizaciji.
Djeca za rad
Za potrebe ove priče Reuters je razgovarao s 14 žena i šest državnih medicinskih službenika. Osam od 14 žena je reklo da njihove porodice očekuju da imaju najmanje petoro djece.
Prednost imaju sinovi.
"Četvrti put sam dobila djevojčicu. Sada ću čekati nekoliko godina prije nego što pokušam roditi dječaka", rekla je Čandani Devi (36) dok se pokušavala izboriti sa suzama u očima na bolničkom krevetu nakon porođaja.
Njena novorođena djevojčica ležala je pored nje, dok su joj medicinske sestre pomagale da nahrani nejaku bebu.
Visoki vladini zvaničnici kažu da se suočavaju s teškim zadatkom.
"Dajemo sve od sebe, ali u demokratiji možemo učiniti samo ovoliko, ne možemo diktirati pravila o planiranju porodice", kaže Tedžašvi Jadav, zamjenik glavnog ministra u Biharu koji vodi resor zdravstva.
I sam ima osam braće i sestara.
Sandžaj Kumar Pansari, direktor Uprave za ekonomiju i statistiku vlade u Biharu, ističe da stopa rađanja u državi polako pokazuje znakove pada.
"Fokus državne vlade je da osigura da se intervencije politike provedu do temelja, dok se njeni mehanizmi, kao što su besplatna sterilizacija i privremeni instrumenti za kontrolu rađanja, aktivno koriste", rekao je Pansari za Reuters.
"Problem je što se ljudi ustručavaju koristiti ih, pa ih stalno moramo na to podsjećati."
Facebook Forum