Četiri dana nakon incidenta na skijalištu Platku iznad Rijeke u kojem su učestvovala trojica MMA boraca, oglasila se policija.
Okvalificirali su sve kao prekršaj.
"Policija ni u kom slučaju nije pokušala zataškati ovaj događaj. Mi smo danas dovršili kriminalističko istraživanje i danas smo dobili kvalifikaciju da se radi o lakšim ozljedama. Policija ne može kvalificirati ozljede, već to radi ovlašteni kvalificirani liječnik", kazao je zamjenik načelnika Policijske uprave primorsko-goranske Hari Brnad 2. veljače.
Što se dogodilo?
Policija u Rijeci prekršajno je prijavila svih pet sudionika tučnjave koja se desila u nedjelju 29. siječnja navečer na popularnom skijalištu.
Trojica MMA (Mixed Martial Arts) boraca su navečer prema izjavama svjedoka vozili automobil po skijalištu, koji se kasnije zaglavio u snijegu.
Pripadnik Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) koji je cijeli dan volontirao na skijalištu je odbio da im pomogne da izvuku limuzinu iz snijega nakon čega se desila tučnjava. Peti čovjek je priskočio u pomoć pripadniku Gorske službe.
Reakcija HGSS
U Stanici Rijeka Hrvatske gorske službe spašavanja iznenađeni su odlukom policije da prekršajno prijave i pripadnika HGSS-sa i čovjeka koji mu je priskočio u pomoć.
Njih dvojica su i lakše povrijeđeni, kao i djevojka pripadnika Gorske službe koja je bila prisutna i pokušala zaustaviti napad. MMA borci nisu povrijeđeni.
"Je li to procedura koja mora biti pa je remećenje javnog reda i mira da moraš dobiti prijavu ako nekoga braniš? Ako je tako – u redu. Mislim da svatko treba odgovarati za svoj dio", kazao je za Radio Slobodna Europa (RSE) pročelnik Stanice Rijeka HGSS-a Marko Andrić.
Andrić je u nedjelju navečer bio je na Platku.
"Svjedočio sam nečemu katastrofalnom – da je jedan od napadača udario našeg bespomoćnog prijatelja koji je ležao nogom odostraga u glavu i oduzeo mu svijest. Naš prijatelj udaren je prvi od strane jednog od napadača i tako je započeo napad na njega", prepričava Andrić događaje na skijalištu za RSE.
Brojne osude nasilja
Uslijedile su brojne osude nasilja i policijske inertnosti, među njima i gradskih vlasti u Rijeci.
Zamjenica gradnonačelnika Sandra Krpan zatražila je da policija poduzme sve korake da se ovaj čin oštro kazni.
"Jer takvo ponašanje je neprihvatljivo. Vidljivo je da je u Hrvatskoj veliki porast nasilja, i fizičkog i verbalnog. Samo je u prošloj godini u Hrvatskoj ubijeno 13 žena. Odgovor Hrvatske ne može biti 'da' nasilju već 'ne', i da svi zajedno kao društvo, kao zajednica moramo to oštro osuditi i reagirati na to", poručila je zamjenica riječkog gradonačelnika.
Jedan od trojice MMA boraca koji je aktivni amaterski natjecatelj zbog ovog je incidenta izbačen iz riječkog kickboxing kluba Dynamite.
Osuda Hrvatske MMA Unije
Također, iz z Hrvatske MMA Unije najoštrije su osudili svaki oblik nasilja izvan granica sporta i naglasili da ne podržavaju i ne odobravaju bilo kakva nasilna ponašanja.
"Upoznati smo s incidentom u kojem je sudjelovao jedan aktivni amaterski MMA borac, sad već bivši član kickboxing kluba Dynamite iz Rijeke. U ime svih naših članova želimo iskazati zgražanje nad svakim činom nasilja, kao i našu predanost u promicanju sportskog fair playa i pozitivnih vrijednosti", poručuju iz krovne hrvatske MMA organizacije.
Stigle su i reakcije političkih stranaka.
"Zgroženi smo činom nasilja i izostankom adekvatnog djelovanja i reakcije policije, koja je napad gotovo posprdno okarakterizirala kao drsko i nepristojno ponašanje, pritom namjerno zanemarujući činjenice da se radi o MMA borcima i da se jedna žrtva napada morala oživljavati", poručili su iz "Možemo" Rijeka.
Zastupnica oporbene Socijaldemokratske partije (SDP) s Krka Mirela Ahmetović je u priopćenju za javnost kazala da je "zgrožena bestijalnim napadom" na pripadnika HGSS-a. Podsjetila je da su pred godinu dana dvije osobe nedaleko Zadra privedene zbog vrijeđanja premijera Andreja Plenkovića na društvenim mrežama.
"U ovom slučaju, tri mahnita pojedinca pretukla su troje ljudi i pušteni kući, dok su njihove žrtve u bolovima prebačene u bolnicu. Očito je da pred zakonom nismo svi jednaki", navela je Mirela Ahmetović.
Oporba traži očitovanje ministra
Kaže i da je zatražila očitovanje od ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića "jer je evidentno da je policija propustila postupiti po Zakonu, a nasilnike pustila kući. Da je policija postupila po članku 323. a Kaznenog zakona, morala bi podnijeti kaznenu prijavu, počinitelje privesti pritvorskom nadzorniku, a nakon toga i državnom odvjetniku", tvrdi politička tajnica SDP-a.
Na upit RSE Ured pučke pravobraniteljice odgovorio je kako su "o ovom slučaju otvorili predmet na vlastitu inicijativu, temeljem medijskih objava, i tražimo podatke od MUP-a vezano za njihovo postupanje, odnosno kvalifikaciju događaja", stoji u njihovom odgovoru.
Skijalište turistička destinacija
Kako je skijalište Platak iznad Rijeke i poznata turistička destinacija, RSE je zatražio reakciju i Hrvatske turističke zajednice (HTZ), koja je u svom odgovora naglasila kako "fizičkim obračunima nije mjesto u civiliziranim i uređenim društvima te najoštrije osuđujemo svaki oblik nasilja".
Oni podsjećaju da je Hrvatska globalno percipirana i promovirana "kao sigurna turistička zemlja ugodnih, pristojnih i gostoljubivih domaćina te nam je želja da tako u budućnosti i ostane".
HTZ ne želi ulaziti u detalje i okolnosti slučaja, ali izražavaju "iskreno žaljenje što su domaći i inozemni gosti bili svjedocima neprimjerenog i opasnog ponašanja.
Riječ je o izoliranom događaju kojeg su svojim neprimjerenim ponašanjem kreirali pojedinci koji će za to u konačnici i odgovarati pred nadležnim tijelima i institucijama", stoji u odgovora HTZ na upit RSE.