Dostupni linkovi

Hrvatska očekuje osudu incidenta sa Šešeljem


Delegacija Hrvatskog sabora napušta Beograd u pratnji policije
Delegacija Hrvatskog sabora napušta Beograd u pratnji policije

Delegacija Hrvatskog sabora predvođena predsednikom Gordanom Jandrokovićem prekinula je zvaničnu posetu Srbiji posle, kako je saopšteno, incidenta koji je izazvao predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) i narodni poslanik Vojislav Šešelj, koji je prošle sedmice osuđen za ratne zločine. Poruka hrvatskih lidera je da incident ne sme omesti dijalog Zagreba i Beograda. Reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Na posebnoj konferenciji za novinare u Zagrebu po povratku sa prekinute posete Srbiji Goran Jandroković je kazao kako očekuje da predsednik Srbije osudi ponašanje Šešelja, koji je, prema saopštenju SRS-a, gazio hrvatsku zastavu.

„Mi nemamo alternative za budućnost. Mi moramo nastaviti razgovarati. Globalna situacija je vrlo složena“, kazao je Jandroković.

Hrvatski premijer Andrej Plenković ceo događaj vidi kao „incident Vojislava Šešelja i njegovih pristaša“ za koji nakon razgovora s Jandrokovićem nije stekao dojam da ga podržava bilo ko od sagovornika sa strane Srbije.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ​izjavio je da je ono što se desilo veoma štetno za Srbiju, te da žali zbog odluke hrvatskog premijera da povuče posetu delegacije Sabora, ali je i dodao da je Šešelj pravio incidente u Skupštini Srbije tokom obraćanja visoke predstavnice EU Federike Mogerini, a da ona nije napustila ni parlament, a kamoli Srbiju.

Prema njegovim rečima, posledice tog incidenta osetiće 186.000 Srba koji danas žive u Hrvatskoj.

U posebnom saopštenju hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović osudila je Šešeljev postupak i kazala kako je „njegovo gaženje hrvatske zastave izraz nemoći predvodnika poražene zločinačke politike koja je donijela mnoga zla hrvatskom narodu, uključujući Hrvatima u Vojvodini.“

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske saopštilo je da je ambasadorku Srbije u Zagrebu Miru Nikolić pozvalo kako bi joj bila uručena oštra protestna nota zbog incidenta koji je u Beogradu učinio Vojislav Šešelj, ali da je ona odbila da je primi.

Jandroković: Početak bio dobar

Uoči odlaska iz Beograda Gordan Jandroković, predsednik Hrvatskog sabora, izjavio je da je hrvatska delegacija došla sa željom da se učini korak u popravljanju odnosa Hrvatske i Srbije.

“Dobro je krenulo, imali smo dva jako dobra sastanka. Međutim, tada se dogodio taj incident sa Šešeljem. Rečeno je da je on gazio po hrvatskoj zastavi. To je gnusno i neprihvatljivo. Smatram da je to nešto preko čega ne možemo i nećemo preći. Iz tog razloga odlučili smo da prekinemo posetu, i evo vraćamo se u Zagreb”, rekao je Jandroković.

Povređeno dostojanstvo Hrvatske: Delegacija Sabora napušta centar Beograda
Povređeno dostojanstvo Hrvatske: Delegacija Sabora napušta centar Beograda

Reporteri Radija Slobodna Evropa videli su u 15.40 časova službene automobile sa zagrebačkim registracionim tablicama, na uglu ulica Bulevar kralja Aleksandra i Kneza Miloša, u neposrednoj blizini zgrade Skupštine Srbije, kako u pratnji vozila policije Srbije napuštaju centar Beograda. Dvodnevna poseta delegacije Hrvatskog sabora zvanično je počela u 9.30 sastankom sa predsednicom Skupštine Srbije Majom Gojković.

Oglasio se i Hrvatski sabor u čijem saopštenju se, između ostalog, kaže.

"Šešelj je na ulazu u Narodnu skupštinu zajedno sa još jednim radikalnim zastupnikom Filipom Stojanovićem oskrnavio hrvatsku državnu zastavu, a nakon toga je članovima hrvatskog izaslanstva uputio uvredljive poruke prolazeći pokraj njih. Zbog ovog čina kojim je grubo povređeno dostojanstvo Republike Hrvatske i Hrvatskog sabora prekinuli smo posetu".

Incident koji je izazvao Vojislav Šešelj oštro je osudila predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

“Srbija treba da nudi rešenja za sve izazove koje imamo, umesto da neodgovornim ponašanjem ruši mostove koje gradimo. Iskreno i duboko smo posvećeni saradnji, razumevanju i dijalogu. To su vrednosti Srbije koja je okrenuta bolјoj budućnosti za sve naše građane i stanovnike ovog regiona”, navela je premijerka Ana Brnabić.

Predsednica parlamenta Srbije Maja Gojković najoštrije je osudila brutalni pokušaj Vojislava Šešelja da ugrozi dostojanstvo Skupštine Srbije i delegacije Hrvatskog Sabora.

"Iskazano nepoštovanje prema državnim simbolima Hrvatske, čija se delegacija na čelu sa predsednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem nalazi u prvoj, istorijskoj poseti Srbiji nedopustivo je i predstavlja uvredu i za srpski narod koji se diči tradicijom gostoprimstva", izjavila je Gojković.

Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj psovao je hrvatsku delegaciju i gazio hrvatsku zastavu u Skupštini Srbije, saopštila je ta politička partija.

"Šešelj im je prišao i rekao da je izgazio ustašku zastavu i uputio psovke”, navodi SRS u svom saopštenju.

Dogodio se težak incident, ocenio je za Radio Slobodna Evropa Aleksandar Popov, predsednik nevladinog Centra za regionalizam. Ozbiljnost tog događaja, smatra Popov, ne umanjuje to što ga je izazvao opozicioni, a ne vladajući poslanik.

Deo krivice leži i na onima koji su trebali da obezbede normalan boravak hrvatske delegacije: Aleksandar Popov
Deo krivice leži i na onima koji su trebali da obezbede normalan boravak hrvatske delegacije: Aleksandar Popov

„Ipak se to desilo u zgradi Skupštine Srbije čiji je gost bio predsednik Sabora Hrvatske. Moglo se predvideti da će se tako nešto dogoditi s obzirom da je Šešelj i ranije, u više navrata po izlaska iz pritvora Haškog suda 2014. godine, na javnim mestima palio zastavu Hrvatske. Tako da deo krivice leži i na onima koji su trebali da obezbede normalan boravak hrvatske delegacije. Na njima je bilo da presude da li će prekinuti posetu ili će ostati. Ali s obzirom na složene odnose između Srbije i Hrvatske koji su bili u fazi zatišja nakon posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića u februaru, onda se može shvatiti da je ovo samo nastavak ranijih situacija u kojoj je bila dovoljna jedna mala varnica da poremeti naše odnose“, navodi Popov.

Srpska radikalna stranka najavila je da će 6. maja održati miting u Hrtkovcima, mestu u Vojvodini u kom je predsednik te partije Vojislav Šešelj pre 26 godina, prema pravosnažnoj presudi suda u Hagu, počinio ratni zločin.

"Na mitingu će govoriti predsednik srpskih radikala dr Vojislav Šešelj. Vidimo se", napisala je na svom nalogu na društvenoj mreži funkcionerka i poslanica SRS Vjerica Radeta.

Skupština Srbije nije pokrenula postupak za oduzimanje poslaničkog mandata Šešelju, nakon što mu je nedavno međunarodni mehanizam koji je nasledio Haški tribunal izrekao kaznu od deset godina zatvora zbog ratnog zločina progona Hrvata iz sela Hrtkovici u Vojvodini 1992.

Aleksandar Popov kaže da to nije jedino što pokazuje blag odnos vlasti prema Vojislavu Šešelju.

„Sada ponovo imamo Šešelja u izdanju iz devedesetih godina koji, da tako kažem, divlja i vrši stvari koje su neprimerene u svakom demokratskom društvu. Ne očekujem da će se Šešelj zaustaviti na ovome već mi se čini da će nastaviti da pravi incidente. To će biti veliki test za ovu vlast, da li će imati snage da se sa tim suoči i da reaguje. Do sada se videlo da nisu imali snage da mu oduzmu mandat, iako je to opozicija tražila i iako bi to bilo po zakonu.“

Zločini Vojislava Šešelja
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Apelaciono veće sudskog Mehanizma presudilo je 11. aprila da je Šešelj govorom koji je Hrtkovcima održao 6. maja 1992. podstakao progon, deportaciju i prisilno premeštanje Hrvata iz tog sela. Po pravosnažnoj presudi, Šešelj je tim govorom i "počinio progon nad Hrvatima kršenjem prava na bezbednost".

Pre nego što je došlo do incidenta i okončana poseta hrvatske delegacije, Gordan Jandroković izjavio je nakon sastanka sa koleginicom Majom Gojković u Skupštini Srbije da je najvažnije da Hrvatska i Srbija otvorena pitanja rešavaju razgovorom.

„Upravo je to ključni motiv zašto sam danas ovde. Bez obzira na one koji kritiziraju, bez obzira na one koji bi možda hteli nekakav drugačiji razvoj odnosa između naših dveju država“, poručio je Jandroković.

On je prvi predsednik parlamenta Hrvatske u istoriji odnosa dve države koji je stigao u posetu Srbiji.

Teme razgovora bile su i razvoj ekonomskih odnosa i Evropska unija. Predsednik Hrvatskog sabora rekao da je Hrvatska zainteresovana da proces proširenja EU ide dalje i naveo da je Zagreb voljan da Beogradu ponudi iskustva sa puta ka evropskom članstvu.

Neobično da se predsednik parlamenta koji dolazi u Skupštinu Srbije ne obrati narodnim poslanicima: Aleksandra Jerkov
Neobično da se predsednik parlamenta koji dolazi u Skupštinu Srbije ne obrati narodnim poslanicima: Aleksandra Jerkov

Posle izjava čelnika dva parlamenta medijima se obratila Aleksandra Jerkov, poslanica Demokratske stranke koju su predstavnici Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja prethodnog dana vređali na skupštinskom zasedanju nazivajući je ustašom, i ukazala da je na to izostala reakcija države i predsednice parlamenta.

„Puna su nam usta veoma dobre saradnje Srbije i Hrvatske, ali veoma je neobično da se predsednik parlamenta koji dolazi u Skupštinu Srbije ne obrati narodnim poslanicima u plenarnoj sednici. Mogu samo da pretpostavim da se oni koji vode parlament nisu usudili da ga puste da se obrati“, rekla je Jerkov.

U prepodnevnim satima predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković tokom posete Srbiji razgovarao je i sa članovima Odbora za spoljne poslove i Odbora za evropske integracije srpskog parlamenta. Prema službenim najavama, popodne je u Beogradu trebalo da otvori predstavništvo Hrvatske privredne komore.

Inicijativa mladih: Iznesite Šešelja
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG