Dostupni linkovi

Ko je bio Fethullah Gulen, turski vjerski vođa i bivši Erdoganov saveznik


Fethullah Gulen u svom domu u SAD-u, Saylorsburg, Pennsylvania, juli 2016.
Fethullah Gulen u svom domu u SAD-u, Saylorsburg, Pennsylvania, juli 2016.

Fethullah Gulen, istaknuti turski vjerski vođa koji je živio u Sjedinjenim Državama, bio je značajna ličnost u velikom dijelu muslimanskog svijeta.

Ovaj 83-godišnji islamski propovjednik (imam) i teolog, koji je godinama bio lošeg zdravlja, preminuo je u bolnici u Sjedinjenim Državama 20. oktobra, navodi se na njegovoj web- stranici.

Gulen je bio na čelu Hizmeta (na turskom "usluga") nejasnog ali moćnog društveno-vjerskog pokreta koji sponzoriše ili je povezan sa školama, kulturnim centrima i univerzitetima u više od 100 zemalja.

Hizmet, koji ima milione sljedbenika, generalno se smatra za promotora umjerenog oblika islama. No, neke zemlje pokret smatraju prijetnjom zbog njegovog uticaja na obrazovanje, biznis i medije širom Srednje Azije, Balkana, Afrike i Zapada.

Gulen, koji je živio u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji, posljednje godine života je proveo pod optužbama za orkestriranje pokušaja državnog udara 2016. protiv turskog predsjednika, Recepa Tayyipa Erdogana.

Optužbe je oštro negirao.

Stručnjak za Bliski istok Pieter Cleppe iz Brisela ističe da nije lako govoriti o značaju Gulenove ostavštine.

"Izgradnja obrazovnih institucija je pozitivan dio njegovog naslijeđa", kaže Cleppe. Međutim, dokaže li se da je Gulenov pokret zaista stajao iza državnog udara, "onda je to sasvim drugačija presuda", navodi.

Bivši saveznik Erdogana

Gulen je jedno vrijeme bio Erdoganov saveznik koji je pomogao konzervativnoj Stranci pravde i razvoja (AKP) da dođe na vlast 2002. godine.

Međutim, između saveznika je izbila svađa.

Turska je 2016. godine proglasila Gulenov pokret terorističkom organizacijom, a uslijedila je velika represija.

Turske vlasti otpustile su i zatvorile na hiljade navodnih Gulenovih pristalica iz redova vojske, pravosuđa i državnih tijela.

Od tada je uticaj Gulenovog pokreta globalno opao.

Godinama je Gulenov pokret bio dio "meke moći" u Turskoj i namjeravao je proširi uticaj Ankare u inostranstvu, navodi voditelj Centra za savremene studije Bliskog Istoka u Sankt Peterburgu, Gumer Isaev.

Međutim, "represija je uništila Gulenov pokret u Turskoj", dodaje.

Teolog koji se proslavio kao imam u Izmiru na zapadu Turske kasnih 1960-ih godina, 1999. je svojevoljno otišao u egzil nakon što su ga vlasti optužila da pokušava potkopati sekularnu državu.

Optužbe protiv njega kasnije su odbačene u odsutnosti, ali je Gulen ostao u Sjedinjenim Državama, gdje je živio kao povučeni vođa jedne od najvećih vjerskih civilnih organizacija u muslimanskom svijetu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG