Ukinute presude, predmeti vraćeni na ponovno suđenje, petogodišnje sudske rasprave, smanjene zatvorske kazne - ishod je slučajeva proizašlih iz afere masovnog prisluškivanja preko 20 hiljada građana, osam godina kasnije.
Bivše specijalno javno tužilaštvo u Severnoj Makedoniji podnelo je 17 prijava protiv 94 osobe, od kojih danas deset izdržavaju zatvorske kazne, a nekoliko njih živi u azilu.
Bivši gradonačelnik Bitolja Vladimir Taleski poslednji je funkcioner koji je 10. januara počeo izdržavanje pravosnažne kazne zbog nedozvoljene nabavke studentskog prevoza. Ovo je bio jedan od slučajeva bivšeg Specijalnog tužilaštva, koje je osnovano 2015. godine, nakon najveće afere za nezakonito masovno prisluškivanje u Severnoj Makedoniji.
Bivši gradonačelnik Bitolja je tri godine proveo u kućnom pritvoru, a ostale su mu četiri. Ovogodišnjom žalbom smanjena mu je zatvorska kazna sa osam na sedam godina. Za isti slučaj osuđen je i bivši sekretar Opštine Bitolj Slobodan Bončanovski, kojem je, takođe, smanjena zatvorska kazna sa šest godina na pet i po. Ostale su mu još dve godine i devet meseci kazne.
Jankulovska za godinu dana na slobodi
Pre njega, zatvorsku kaznu u "Idrizovu" počela je izdržavati Gordana Jankulovska, bivša ministarka unutrašnjih poslova, koja je osuđena za slučaj "Tenk", zbog kupovine blindiranog ekskluzivnog Mercedesa.
U zatvoru je od 2020. godine, nakon što je žalbom smanjena zatvorska kazna sa šest na četiri godine. To znači da bi ona trebala biti puštena sledeće godine. Međutim, protiv nje se vodi još jedan slučaj "Target Tvrdina", koji će, nakon poslednje odluke o poništenju presude, morati ponovo početi pred Krivičnim sudu u Skoplju.
Ovaj slučaj se odnosi konkretno na prisluškivanje, kao i na nezakonito uništavanje opreme za prisluškivanje.
Jankulovska se žalila da je bila žrtva prisluškivanja, a ne da je bila deo organizatora ovog zločina. Zajedno sa njom optužen je i načelnik Uprave za kontraobaveštajnu sigurnost Sašo Mijalkov, koji je poništenjem presude spašen od 12 godina zatvora.
Mijalkov u zatvoru otvorenog tipa
Mijalkov trenutno služi trogodišnju zatvorsku kaznu, ali ne u zatvoru Idrizovo u Skoplju, kao Jankulovska, već u zatvoru u Strugi, koji je otvorenog tipa. Zvanični razlog za to je činjenica da je promenio adresu, iz Skoplja u Ohrid.
Mijalkov mora odslužiti tri od do sada izrečenih 20 godina zatvora, jer se prošle godine nagodio s Tužilaštvom i priznao krivicu samo za slučaj "Imperija", gde je, zajedno sa biznismenom Jordanom Kamčevom, osuđen za prevare i pranje novca, kao i zloupotrebu službene dužnosti.
Kamčev izašao iz zatvora
Nakon dogovora sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, Mijalkov je državi uplatio 6 miliona evra, dok je Kamčev u budžet morao da vrati 5,2 miliona evra. Kamčev, koji je sporazumom dobio godinu dana zatvora, pušten je iz zatvora u Strugi u novembru nakon što je odslužio 4 meseca od potrebne dve godine, koliko je dobio u presudi u slučaju "Parcele na Vodnom".
Kamčev je u tom slučaju osuđen za takozvanu „Belize šemu“ u kojoj je, zajedno sa Mijalkovim i drugima pomogao Nikoli Gruevskom da za 1,3 miliona evra nezakonito prisvojenog partijskog novca kupi parcele na Vodnom i nekoliko apartmana.
Mijalkov je osuđen i za nezakonitu nabavku opreme za prisluškivanje poznate pod nazivom "Tresor", ali pošto presuda nije bila jasna sudijama u žalbenom postupku, oborena je i vraćena na krivični sud u Skoplju.
Prvi je na izdržavanje zatvorske kazne upućen bivši zamenik ministra unutrašnjih poslova Đoko Popovski. On je prvi osuđen zbog kupovine Mercedesa, a kasnije i zbog nelegalne kupovine 300 vozila za policiju.
Apelacioni sud mu je smanjio kaznu zatvora sa devet na pet godina, čime je ukupna zatvorska kazna za oba slučaja iznosila osam i po godina. Popovski je u Idrizovo ušao 2019. godine, zajedno sa još jednim štićenikom zatvorskog odeljenja, biznismenom Seadom Kochanom, koji je dobio četiri godine i osam meseci zatvora zbog nezakonito pribavljenog tendera 2011. godine za eksploataciju uglja i jalovine za Rudarsko-energetski kombinat "Bitola".
Kočan bi trebao biti pušten početkom sledeće godine.
Oduzimanje njegove imovine zapelo je u stečajnim postupcima, ali i smenom trojice vladinih službenika, šefice Tužilaštva za organizovani kriminal Vilme Ruskovske, direktora Finansijske policije Arafata Muaremija i državnog tužioca Fehmija Stafe.
Predmeti u fiokama
Nakon poništenja presuda "Target Tvrdina" i "Trezor", pažnja stručne javnosti prebačena je na žalbene postupke, u kojima je revizija Sudskog saveta pokazala da su predmeti mesecima držani u fioci. Prema izveštaju Sudskog saveta, pored ova dva predmeta, apelacione sudije su tri godine u fioci držale i predmet "Transporter".
Time je bilo moguće produžiti rok važenja kazne glumcu i gradonačelniku Vladimiru Talevskom, koji je u to vreme primao platu od Pozorišta dok je bio u kućnom pritvoru.
Veliki deo predmeta koji su proizašli iz afere nezakonitog prisluškivanja na skopskom sudu još traju. Prema podacima nevladine organizacije "Svi za pošteno suđenje", polovina je vraćena barem jednom na početak. Najčešći razlozi za to bili su probijeni zakonski rokovi za zakazivanje ročišta ili promena porotnika.
Zbog navršavanja 60 godina porotnika, najveći i prvi slučaj Specijalnog tužilaštva "Titanik" sa 21 optuženim, "Talir" za finansiranje stranke VMRO-DPMNE nezakonito stečenim novcem, i "Tenderi", vraćeni su na početak.
Statistika Koalicije "Sve za pravično suđenje" pokazuje da je oko polovine ročišta odgođeno zbog odbrane, uglavnom zbog nedolaska okrivljenog, advokata ili su imali zahteve prema sudu.
Gruevski u azilu
Slučaj "Trajektorija" o kineskim autoputevima, koji je počeo 2017. i ima svega trojicu optuženih, budući da je bivši premijer Nikola Gruevski u bekstvu, neće uskoro okončati.
U međuvremenu, slučaj za koji se tereti Gruevski je zastareo. Presude čita iz medija, jer je u novembru 2018. otišao iz Severne Makedonije i dobio azil u Mađarskoj.
Izvan teritorije Makedonije nalaze se dvojica obaveštajaca koji su pobegli iz zemlje i bili su deo Uprave za sigurnosti i kontraobaveeštajne službe i subjekti ilegalnog prisluškivanja.
Bivša ministarka kulture Elizabeta Kančeska Mileska juče je ponovo sela u tužilačku fotelju u skopskom krivičnom sudu nakon što je slučaj "Tenderi" po peti put vraćen na početak. 13. marta 2018. godine održane su uvodne reči, ali ni nakon tačno pet godina nema prvostepene presude, već se suđenje vraća na početak.