Dvije izjave o građanima Crne Gore islamske vjeroispovijesti izazvale su oštre kritike. Jednu je dao gradonačelnik Podgorice Saša Mujović na iftaru a drugu sekretar Udruženja novinara Crne Gore, Ivan Milošević, na Gradskoj televiziji.
"Malo je nepristojno da u državi u kojoj imate 74 odsto pravoslavnog stanovništva, spoljnu politiku vodi predstavnik nacionalne manjine", rekao je Milošević 25. marta.
Ministar vanjskih poslova je Ervin Ibrahimović, predsjednik Bošnjačke stranke.
Ova izjava je diskriminatorska, nacionalistička i "na tragu fašizma", ocijenila je grupa deset najuticajnijih nevladinih organizacija i građanske aktivistkinje Jovana Marović i Dina Bajramspahić. Smatraju nedopustivim stav "da religijska pripadnost treba da bude preduslov za obavljanje državne funkcije u sekularnoj državi".
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore izjavu je ocijenio rasističkom.
A u znak protesta funkcioner Bošnjačke stranke i sekretar Ministarstva dijaspore, Adel Omeragić, vratio je Udruženju novinara nagradu koju je dobio 2019.
Poručio da ne pristaje na poruku da određeni narod ima supremaciju nad drugim, niti da u građanskoj Crnoj Gori "Ervin, Adel ili Izet ne mogu biti dovoljno dobri za odgovorne funkcije".
Ministar Ibrahimović se nije oglasio.
U toku same emisije novinar nije reagovao na Miloševićevu izjavu.
Gradska televizija, javni servis glavnog grada, finansiran parama svih građana Podgorice, izjavu je ocijenila kontroverznom, poručivši da to nije politika te kuće.
Kako je izjava data na podgoričkom javnom servisu Miloš Mašković, odbornik u lokalnom parlamentu je, kako kaže, očekivao reakciju gradonačelnika.
"Porazno je i ćutanje gradonačelnika Saše Mujovića, koji je juče upriličio iftar u čast svetog mjeseca Ramazana".
A upravo na iftaru dva dana ranije Mujović je dao izjavu koja je naišla na oštre reakcije.
'Naša' i 'vaša' Crna Gora
On se na iftaru zahvalio Islamskoj zajednici koja, kako je kazao, uvijek iskazivala lojalnost prema gradu i državi.
"Hvala što ste uvijek iskazivali lojalnost prema ovome gradu, što ste bili i ostali naše dobre komšije ... i hvala vam što ste našu Crnu Goru uvijek doživljavali kao svoju zemlju", rekao je Mujović.
Dodao je da ih zbog takvog odnosa doživljava "blisko kao svoju pravoslavnu braću".
Da ova izjava gradonačelnika Mujovića tretira muslimane kao građane drugog reda, ocijenio je Adnan Striković, potpredsjednik Socijaldemokratske partije.
"Mujoviću, ne volimo mi vašu, nego našu Crnu Goru. Mi rezervne države nemamo", poručio je Striković.
Pajović: Posljedica višedecenijske klerikalizacije
Sve što slušamo i gledamo sa najviših funkcija danas predstavlja logičnu posljedicu višedecenijske klerikalizacije države pod vođstvom Srpske pravoslavne crkve (SPC) i vladajućih elita koje sprovode politike kreirane u manastirima, ocjenjuje građanski aktivista Dušan Pajović.
Kulminacija ovog procesa, kako navodi, postala je naročito vidljiva nakon promjene vlasti avgusta 2020. godine.
Pajović kaže da izjave i postupci zvaničnika, poput Mujovića, ukazuju na uvjerenje da u Crnoj Gori postoji monopol nad definisanjem stvarnosti:
"Pri čemu se ekskluzivno pravo na to daje (srpskom) pravoslavnom stanovništvu".
Kaže da je problematično i to što Mujović vjerovatno smatra da pokazuje liberalizam "dopuštajući" muslimanima da Crnu Goru "osjećaju" kao svoju:
"Iako je ona njihova država sama po sebi, bez potrebe da im to iko priznaje ili dozvoljava".
Reagovao je i bivši gradonačelnik Ivan Vuković. On je rekao da vjeruje da Mujović nije loše mislio ali da je njegova poruka vrlo problematična i potencijalno opasna.
"Zahvaljivati ljudima što grad u kom njihove familije žive vjekovima doživljavaju kao svoj? I što su 'naše' dobre komšije - ko smo 'mi', a ko su 'oni'", napisao je Vuković na mreži X.
Problematizovao je i Mujovićevo zahvaljivanje jer Crnu Goru doživljavaju kao svoju državu, pitajući se "zašto bi je doživljavali drugačije".
Bejto Šahmanović iz Bošnjačkog demokratskog pokreta ocijenio neprihvatljivim "isticanje vjerske pripadnosti kao osnove za društvenu bliskost".
Kako kaže, crnogorsko društvo je u "procesu bosnizacije" i "razgradnje građanske države".
Mujović, koji je iz Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića, na septembarskim lokalnim izborima osvojio je duplo manje glasova od Nermina Abdića iz opozicione Demokratske partije socijalista.
Ipak, pošto se gradonačelnik ne bira neposrednim izborom, koalicija partija koje imaju većinu u lokalnom parlamentu izglasala je krajem decembra prošle godine Mujovića za gradonačelnika.
Mujović, koji je prethodno bio ministar energetike, posvećeni je vjernik Srpske pravoslavne crkve, što je nedavno potvrdio i mitropolit Joanikije.
A u toku kampanje Abdić je bio na udaru upravo zbog svoje religijske pripadnosti.
Prethodila 'islamizacija Podgorice'
Vjerskom i nacionalnom pripadnošću Abdića bavio se sekretar Udruženja novinara Crne Gore Ivan Milošević u kolumni "Koncert za Nermina: Islamizacija Podgorice?" koja je objavljena pa povučena sa portala Borba.
U njoj je Milošević naveo da Nermin "ipak pripada religioznoj i nacionalnoj manjini i teško može da pod svoje skute objedini ono što je Podgorica bila, a i danas je. Ipak, ovaj grad je naselje pravoslavnih stanovnika i njihova tradicija..."
Milošević je vlasnik portala Srpska 24, koji veliča četnički monarhistički pokret, i "Udruženja za genocid" čija je djelatnost, kako se navodi, "istraživanje genocida u Crnoj Gori tokom njene istorije".
Udruženje novinara čiji je Milošević sekretar posljednjih godina nagradilo je ambasadora Rusije u Podgorici Vladislava Maslenikova, posthumno Darju Duginu, ćerku Aleksandra Dugina koji se smatra ideologom Kremlja, Sputnjik iz Srbije...
U Crnoj Gori od 2020. na vlasti su partije bliske rasformiranom proruskom Demokratskom frontu, prosrpske Demokrate i Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića.
Sve ove partije bliske su Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori.