Dostupni linkovi

Zbog srednjeg prsta na intoniranju himne, prijava protiv gradonačelnika Nikšića


Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević sa saradnicima na svečanosti 3. jula
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević sa saradnicima na svečanosti 3. jula

Protiv gradonačelnika Nikšića Marka Kovačevića biće podnijeta krivična prijava zbog sumnje da je počinio krivično djelo povreda ugleda Crne Gore.

Kovačević je 3. jula na svečanosti, obilježavanja godišnjice rada Centra za djecu sa smetnjama u razvoju, tokom intoniranja državne himne, učinio neprimjerenu gestikulaciju – ispružen srednji prst, što su zabilježile kamere Službe za odnose sa javnošću predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića koji je takođe prisustvovao svečanosti.

Gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević je funkcioner prosrpske i proruske Nove srpske demokratije, koja je pripadala nedavno rasformiranom Demokratskom frontu.

Nakon što je tužilac pregledao video zapis sa svečanosti, ocijenio je da postoje elementi krivičnog djela u gestu Kovačevića.

"Tužilac se izjasnio da se u radnjama predsjednika opštine Nikšić Marka Kovačevića stiču elementi krivičnog djela povreda ugleda Crne Gore, te će protiv njega biti podnijeta krivična prijava", navedeno je u saopštenju Uprave policije.

Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore predviđena je novčana ili kazna zatvorom do jedne godine, za onoga ko izloži poruzi Crnu Goru, njenu zastavu, grb i himnu.

U prvom redu na svečanosti, pored Kovačevića bili su predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i predsjednik Skupštine Nikšića Nemanja Vuković.

Reakcije Kovačevićevih partnera i opozicije

Kovačević u Nikšiću vlada uz pomoć koalicionih partnera iz Demokrata Alekse Bečića i Pokreta Ura aktuelnog premijera Dritana Abazovića.

Iz Pokreta Ura je saopšteno da će se odrediti o daljoj podršci Kovačeviću nakon odluke nadležnih institucija povodom događaja na svečanosti:

"Tražimo od svih javnih službenika i funkcionera da se prema simbolima države, od koje im nimalo ne smeta da uredno i redovno primaju platu, odnose s poštovanjem, u skladu sa pozicijama na kojima su."

Kovačevićev gest osudile su opozicione stranke predvođene Demokratskom partijom socijalista, ocjenjujući da je Kovačević demonstrirao elementarno nevaspitanje.

"Nema kraja inovativnosti u bezočnom utrkivanju u ponižavanju države Crne Gore".

Oni su pozvali Kovačevićeve koalicione partijere iz Ure i Demokrata da se odrede, kako su rekli, sramnom događaju.

Kovačević okrivljuje tužilaštvo

Nakon što je u javnosti objavljen Kovačevićev gest tokom intoniranja himne, Služba za odnose s javnošću predsjednika Crne Gore je povukla video snimak događaja sa zvaničnog Youtube kanala i saopštila da državni simboli Crne Gore moraju biti zaštićeni u svakom trenutku i svakoj prilici

"Nakon medijskih navoda da je na snimcima i fotografijama prisutan gest koji bi mogao da ukazuje na nepoštovanje državnih simbola, predmetne fotografije i video snimak su povučeni sa sajta Predsjednika. A na nadležnim organima je da ispitaju da li u predmetnom gestu ima elemenata krivičnog djela", navedeno je u reakciji Službe predsjednika.

Potom je Kovačević 4. jula saslušan u policiji u Nikšiću.

Nakon najave krivične prijave, Kovačević je za Televiziju Nikšić rekao da je 'procesuiran samo zato što se zna da je Srbin'.

"Ovim činom je tužilaštvo povrijedilo ugled Crne Gore kao i svi oni koji su u ovoj hajci učestvovali ugledajući se na principe postupanja kakvi su važili samo u nacističkoj Njemačkoj i Nezavisnoj državi Hrvatskoj", rekao je Kovačević.

Negator genocida u Srebrenici

Gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević je i do sada iznosio ekstremno desničarske stavove, od negiranja genocida u Srebrenici, preko tvrdnje da je za njega Srbija država matica.

Kovačević, kao i njegova partija, imaju podršku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Kada je Kovačević na proljeće 2021. stupio na dužnost gradonačelnika Nikšića, na preporuku Vučića stigla mu je donacija od dva miliona eura .

Protiv njega i dalje traje sudski postupak jer je u televizijskom gostovanju negirao genocid u Srebrenici, dan nakon što je Skupština Crne Gore 17. avgusta 2021. godine izglasala Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.

U genocidu 1995. godine u Srebrenici je ubijeno više od 8.000 civila bošnjačke nacionalnosti. Skupština Crne Gore je donijela Rezoluciju kojom se 11. jul proglašava Danom sjećanja na žrtve Srebrenice, a ujedno zabranjuje javno negiranje postojanja ili umanjenje genocida u Srebrenici.

Nakon što je Osnovni sud u Nikšiću ga oslobodio odgovornosti, Viši sud u Podgorici je utvrdio da je Kovačević negirao genocid u Srebrenici ali da time nije izazvao nacionalnu i vjersku mržnju.

Slučaj je pred Apelacionim sudom koji treba da se izjasni na žalbu tužilaštva.

Kovačević je bio jedan od čelnika crnogorskih opština koji su u decembru 2022. godine podnosili izvještaj Skupštini Srbije o stanju u lokalnim zajednicama. On je pred tamošnjim Odborom ocijenio da je Srbija "matica svih Srba" i njegova država.

XS
SM
MD
LG