Ukop sedam žrtava
Dženaza za sedam žrtava genocida bit će klanjana u petak u Memorijalnom centru u Potočarima, u blizini Srebrenice.
Najmlađe žrtve su Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su imali 19 godina kad su ubijeni u julu 1995. godine. Osim njih, bit će ukopani Rifet Gabeljić, Hasib Omerović, Sejdalija Alić i Amir Mujčić. Najstarija žrtva je Fata Bektić, koja je imala 67 godina u trenutku smrtii, i jedina je žena koja će biti ukopana ove godine.
Dan žalosti u jednom dijelu BiH
U entitetu Federacija BiH 11. juli je proglašen Danom žalosti. Na nivou Bosne i Hercegovine za to već godinama nema suglasnosti. Protiv proglašavanja dana žalosti u cijeloj državi prošle godine su glasali ministri iz entiteta Republika Srpska u Vijeću ministara BiH.
Posljednji put je odluka o proglašenju 11. jula danom žalosti u cijeloj BiH usvojena 2019. godine.
Cijelu vijest pročitajte OVDJE.
Tabuti sa posmrtnim ostacima žrtava
Tabuti sa posmrtnim ostacima sedam žrtava srebreničkog genocida u četvrtak, uoči obilježavanja godišnjice, su izneseni iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima do prostora Musale u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.
Tabute su na rukama prenijeli članovi porodica i građani koji su došli da odaju počast.
Hiljade učesnika obilježavanja
Hiljade učesnika Marša mira stiglo je u četvrtak Potočare, dan uoči obilježavanja godišnjice, nakon što su pješačili tri dana iz Nezuka u blizini Tuzle. Prošli su istim stazama kojima su se Srebreničani u julu 1995. godine pokušavali probiti do slobodne teritorije u Tuzli ili Kladnju.
"Marš mira" se održava od 2005. godine, a svake godine se broj učesnika povećava.
Dolazak na obilježavanje godišnjice genocida najavile su brojne delegacije. Predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" Munira Subašić izjavila je ranije da se očekuje dolazak više od 150.000 ljudi.