Predsjednik EU vijeća: Negiranju genocida nema mjesta u Evropi
Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Luis Santos da Costa kazao je će Evropska unija sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici čuvati zauvijek.
"U Evropi niti bilo gdje drugo nema mjesta negiranju genocida i veličanju zločinaca. To truje našu budućnost i naša je dužnost je da se suočimo sa istinom u cijelosti. To je prvi korak kako bismo osigurali da se ovakvi zločini više nikad ne ponove", kazao je Luis Da Costa.
Dodao je da je Europska unija rođena iz pepela i da se tom istom vizijom danas vode kod proširenja na zemlje Zapadnog Balkana te naglasio da je BiH mjesto u EU kao mjestu inkluzije, vjerskih sloboda i različitosti.
'Srebrenica simbol opomene', kazao Plenković
Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković kazao je da je Srebrenica više od mjesta stradanja i da je simbol opomene.
"Ovdje je zlo doseglo najvišu, krajnju genocidnu formu. Ovdje su zakazali međunarodni mehanizam i temeljna načela čovječnosti", kazao je Plenković na komemoraciji u Potočarima.
Naglasio je da su BiH i Hrvatska bile žrtve režima Slobodana Miloševića te da su obje zemlje bile poprišta teških zločina i razaranja.
Subašić: Neka žive u mraku oni koji nisu glasali za rezoluciju o genocidu
Munira Subašić, predsjednica Udruženja majki Srebrenice i Žepe, zahvalila se svim zemljama koje su u Generalnoj skupštini UN-a glasale za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
"Oni koji nisu, neka žive u mraku", kazala je Subašić.
Predsjednica Udruženja majki Srebrenice i Žepe kazala je da je poslije genocida ostalo više od 5.500 djece koja su ostala bez očeva ili majki i da mnoga od njih nemaju ni fotografiju kako izgledaju njihovi roditelji.
"Svijet i Evropa su nijemo posmatrali dok su ubijali našu djecu pred očima cijelog svijeta, koji treba da se stidi. Mi smo odgajali našu djecu da ne mrze, da se školuju, da postanu inženjeri ili doktori", kazala je Subašić.
Međunarodnu zajednicu je pozvala da se svi zajedno borimo protiv mržnje, ubijanja i silovanja.
"Mnoge majke i u Ukrajini i Palestini danas doživljavaju ono što smo mi doživljavali 1995. godine. Svijet nije ništa naučio. Našu mrtvu djecu niko ne može vratiti, ali možemo privesti zločince, možemo privesti onog ko je ubio mog sina i mog muža", kazala je Subašić kojoj su u genocidu ubijena 22 člana najbliže porodice.
Evropu je pozvala da se probudi kazavši kako se "u 21. vijeku ponovno budi fašizam umjesto da bude još više pravde".
Rutte pozvao na izgradnju svjetlije budućnosti
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte kazao je da nikada neće biti zaboravljeni mračni dani genocida u Srebrenici.
Rutte je u video poruci koja je prikazana na komemeoraciji u Potočarima kazao da je odgovornost svih da grade svjetliju budućnost i da će NATO u tome igradi aktivnu ulogu.
"Zapadni Balkan je od strateške važnosti za sigurnost i nećemo dopusiti sigunorsni vakuum", kazao je Rutte, ističući da je nedopustiva politička retorika koja BiH vodi unazad.