'Nema budućnosti dok se negira prošlost', poruka kralja Charlesa
Vojvotkinja od Edinburgha Sophie Helen Rhys-Jones pročitala je na komemoraciji u Potočarima poruku britanskog kralja Charlesa.
U poruci je navedeno da su mnogi do danas osuđeni za genocid u Srebrenici, ali da to ne oslobađa nikoga od odgovornosti za neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi stradanje u ljeto 1995.
"Ne može biti zajedničke budućnosti dok se negiraju događaji iz prošlosti", navedeno je, uz ostalo, u poruci.
Predsjednik turske skupštine: Danas se sramotimo u Gazi
Numan Kurtulmuš, predsjednik Skupštine Turske, kazao je da je međunarodna zajednica ostala nijema u Srebrenici, kao i danas u Gazi.
"Ako ne uzmemo lekciju iz ovih događaja bit će to žalosno za nas. Prva lekcija je da se međunarodna zajednica nije oglasila, da je ostala nijema, da su svi ovi događaji motivisani etničkim čišćenjem", kazao je Kurtulmuš, pored ostalog.
On je ocijenio da je poslije Drugog svjetskog rata međunarodno pravo ostalo "samo slovo na papiru" i pitao je "kako je bilo moguće da se dogodi genocid u Srebrenici i da se danas događa genocid u Gazi".
"Mi moramo stati protiv genocida kako se više nikad nigdje u svijetu ne bi dogodio. Današnja komemoracija pokazuje kako poslije 30 godina veliku važnost pokazuje pronalazak jedne kosti žrtava. Strah me je da se ne zaboravi i da se poslije završetka rata u Gazi ne budu pronađene hiljade kostiju kao što se ovdje dešava. Danas se sramotimo pred Gazom", kazao je Kurtulmuš.
Međunarodnu zajednicu je pozvao da zajedno rade i budu solidarni.
U Beogradu osvanuo spomenik o Srebrenici i prekrečen grafit
U Beogradu je danas osvanuo spomenik žrtvama genocida u Srebrenici, nezvanični memorijal koji je postavljen u širem centru grada. Za sada nije poznato ko je autor.
Istovremeno, prekrečen je grafit u Beogradu na kojem je na engleskom jeziku pisalo "Jedini genocid na Balkanu bio je nad Srbima".
Kako se danas moglo vidjeti, natpis koji je stajao na zgradi u Knez Mihailovoj ulici kod Trga Republike više ne postoji.
Komesarka EU: Suprotstavimo se negiranju genocida i veličanju zločinaca
Marta Kos, komesarka za proširenje Evropske unije, kazala je da Srebrenica ostaje dubok ožiljak u evropskoj historiji.
"Desila se za mog života u našoj blizini u državi u kojoj sam bila rođena, koja danas više ne postoji. Podsjeća nas da su ljudi sposobni da učine nezamislivo i da mržnja i dehumanizacija mogu dovesti do najtežih zločina. Naša je dužnost da se sjećamo i da se suprotstavimo mržnji i podjelama, da se suprotstavimo negiranju genocida i veličanju zločinaca", kazala je Kos.
Kos je pozvala da učimo iz prošlosti i da gradimo zajedničku budućnost u jedinstvenoj Evropi temeljenoj na poštovanju različitih uvjerenja, vjerske i nacionalne pripadnosti, identiteta i jezika.