Odgovornost nizozemskog bataljona
U noći pred zauzimanje Srebrenice od pripadnika Vojske RS, 11. jula 1995., desetine hiljada stanovnika, većinom žena, djece i starijih osoba, pobjeglo je pred Vojskom RS u bazu UN-a, pet kilometara od grada.
U bazi, u kojoj su bile raspoređene nizozemske mirovne snage, bilo je i oko 300 muškaraca dok ih je, prema procjenama, nekoliko stotina bilo ispred. Pripadnici tog bataljona istjerali su ih iz baze 13. jula, kada su muškarci razdvojeni od žena i djece. Nakon toga su likvidirani.
Prije četiri godine, sudskom presudom je utvrđeno da je Nizozemska djelimično odgovorna za njihovu smrt. Srodnici žrtava imaju pravo na odštetu od Nizozemske, a procijenjeno je da je riječ o oko hiljadu osoba.
Iz arhive donosimo priču RSE.
Godina poricanja genocida u Srbiji
"Došlo je vreme za istinu" – tako su provladini mediji u Srbiji najavljivali filmove i "specijalne emisije" koje negiraju genocid u Srebrenici. Emitovane su u danima obeležavanja tridesete godišnjice ubistva više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dečaka.
O genocidu kao "obmani" govorili su, pored ostalih, predsednik bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske Milorad Dodik i osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj.
Na televizijama "Informer" i "Prva", koja ima nacionalnu frekvenciju, prikazan je serijal koji "razotkriva najveću političku manipulaciju usmerenu protiv srpskog naroda".
Pročitajte cijeli tekst RSE na linku u nastavaku.
Hrvatski MVPE: Srebrenica mora ostati trajni podsjetnik
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske poručilo je da Srebrenica mora ostati podsjetnik na važnost zaštite mira, demokracije i ljudskog dostojanstva.
"Danas se prisjećamo žrtava genocida u Srebrenici, jednog od najtragičnijih događaja u novijoj povijesti. Republika Hrvatska izražava solidarnost s obiteljima žrtava i s Bosnom i Hercegovinom, ponovno potvrđujući svoju predanost miru, pravdi i pomirenju. Srebrenica mora ostati trajni podsjetnik na važnost zaštite mira, demokracije i ljudskog dostojanstva", stoji u objavi Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske na X-u.
'Dječak' iz Srebrenice i nizozemski major 29 godina kasnije: 'Bili ste mi jedina nada da se spasim'
Prošle godine RSE je uspio povezati nizozemskog vojnika koji je bio u Srebrenici i dječaka Amira. Njih dvojica su tokom rata razvili posebno prijateljstvo, a onda se nisu vidjeli ni čuli skoro 30 godina.
Kako je tužno ratno djetinjstvo iznjedrilo neobičnu priču, uspomenu i trajni podsjetnik u Memorijalnom centru na prijateljstvo djeteta i čovjeka koji je želio, ali nije mogao učiniti više nego sačuvati jednu drvenu igračku, fotografiju i papirić, i nadati se najboljem: