Preko 23,5 miliona evra - toliko su tri građevinske firme iz Srbije, sa crne liste Sjedinjenih Američkih Država (SAD), zaradile u 2023. godini.
Firma "Inkop" i njene ćerke firme - "Novi Pazar-put" i "Betonjerka", zabeležile su milionski plus na kraju godine u toku koje je iz njihovog vlasništva zvanično izašao Milan Radoičić - kako je sam javno priznao, organizator oružanog napada na policiju na severu Kosova.
Za zaradu na računima firmi zaslužni su, pored ostalog, poslovi koji se plaćaju iz državne kase.
To su pokazali poslednji finansijski izveštaji objavljeni na sajtu privrednog registra Srbije krajem aprila, tenderska i druga dokumentacija koju je analizirao Radio Slobodna Evropa (RSE).
Izgradnja brzih magistrala, održavanje lokalnih puteva ili pravljenje stubova za dalekovode – neki su od milionskih poslova ovih firmi.
Ministarstvo građevinarstva i infrastrukture Srbije do objave teksta nije odgovorilo za RSE šta firme sa crne liste SAD kandiduje za izvođenje tih radova.
To nisu objasnila ni dva javna preduzeća - Putevi Srbije i Elektroprivreda, za koje je RSE utvrdio da su sankcionisanim firmama dodelili poslove putem javnih nabavki.
Do objave teksta, odgovori o poslovanju i zaradi nisu stigli ni od firmi "Inkop", "Novi Pazar-put" i "Betonjerka".
'Inkop' i dalje najunosnija firma
"Inkop", registrovan u Ćupriji u centralnoj Srbiji, doneo je najveću zaradu - oko 17 miliona evra.
Dobit te firme je u 2023, kako pokazuju finansijski podaci, ostala na sličnom nivou kao godinu ranije.
Radoičić je u oktobru 2023, nakon što je preuzeo odgovornost za napad naoružane grupe Srba u Banjskoj u kojem je ubijen kosovski policajac, izašao iz suvlasništva ovog milionskog biznisa.
Posao je prepustio dotadašnjim poslovnim partnerima, braći Žarku i Zvonku Veselinoviću, biznismenima sa severa Kosova, koji su, kao i Radoičić, od 2021. na listi sankcija SAD pod optužbama za organizovani kriminal i korupciju.
Radoičić je 40 posto svog udela u "Inkopu", Veselinovićima podelio na "ravne časti".
Obojici je prebacio po 20 odsto vlasništva, bez nadoknade.
Tako sada Zvonko Veselinović ima 60 odsto udela u "Inkopu", dok njegov brat Žarko ima preostalih 40.
Dok "Inkop" i njegove ćerke firme sa novim-starim vlasnicima nesmetano nastavljaju rad, Radoičić je na Interpolovoj poternici, a Srbija i Kosovo vode odvojene istrage zbog slučaja Banjska.
Pretpostavlja se da se Radoičić nalazi u Srbiji, a međunarodna zajednica poziva zvanični Beograd da procesuira odgovorne za Banjsku.
Mašine na istoku Srbije
Finansijski izveštaj ne otkriva detalje sa kim je firma "Inkop" poslovala u 2023, niti je Ministarstvo građevinarstva za RSE odgovorilo na kojim je državnim infrastrukturnim projektima ova firma trenutno angažovana.
Međutim, jedan posao "Inkopa" koji se plaća državnim novcem, vidi se na sajtu njihove ćerke firme "Novi Pazar-put".
Njihove mašine grade brzu saobraćajnicu Požarevac-Golubac na istoku Srbije, nazvanu "Dunavski koridor".
Na toj trasi je "Inkop" podizvođač kineskoj građevinskoj kompaniji Šandong (Shandong).
Šandong je, na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine, posao izgradnje ove saobraćajnice dobio direktnom pogodbom, bez tendera.
Podizvođače bira sam, a za njihovo angažovanje potrebna je saglasnost države.
Kako je RSE ranije pisao, "Inkop" od februara 2022. ima saglasnost ministarstva građevinarstva da radi na deonici od Požarevca do Golupca.
Prema poslednjim najavama zvaničnika, očekuje se da taj put bude završen do kraja 2025.
Kineska kompanija Šandong nije za RSE odgovorila šta je firme sa crne liste SAD, "Inkop" i "Novi Pazar-put", kandidovalo za poslovne partnere.
Kilometri puteva od Priboja, preko Sjenice, do manastira Žiče
Ćerka firma Inkopa, "Novi Pazar-put", zaradila je u 2023. godini oko 5,7 miliona evra, pokazuje finansijski izveštaj.
Zarada je nešto manja u odnosu na 2022, kada je firma zabeležila dobit od oko 6,5 miliona evra.
Lokalni putevi u Priboju, Tutinu, Prijepolju, Kraljevu, Sjenici, Novom Pazaru i oko srednjevekovnog manastira Žiča - to su sve "tekući projekti" - kako ih firma opisuje na svom sajtu.
Radovi se plaćaju državnim novcem.
Investitor je javno preduzeće "Putevi Srbije", ali po podacima sa sajta firme "Novi Pazar-put" nije poznato u kojoj su trenutno fazi radovi i koliko tačno koštaju.
"Novi Pazar-put" je, kako sami navode, u 2023. imao i preko deset završenih projekata na lokalnim putnim pravcima u više opština.
I njih su finansirali "Putevi Srbije".
Iz ovog javnog preduzeća za RSE odgovaraju da je "Novi Pazar-put" angažovan na redovnom održavanju državnih puteva, kao i na "rehabilitaciji i urgentnim radovima".
Izostao je, međutim, odgovor na pitanje kako je "Novi Pazar-put", kao firma sa crne liste SAD, izabrana za saradnika.
Mreža državnih puteva koje održava ta firma, na području Novog Pazara, Kraljeva, Raške, Sjenice i Tutina, duga je 800 kilometara.
"Novi Pazar-put" se krajem februara na svom sajtu sam pohvalio i za "rekordno asfaltiranje"- da su zbog povoljnih vremenskih uslova pojačali aktivnosti na lokalnim gradilištima tokom zime.
Za rizlu i so 650.000 evra
Saradnja sa "Putevima Srbije" vidi se i u godišnjoj finansijskoj dokumentaciji firme "Novi Pazar-put" za 2023. godinu.
"Putevi Srbije" su im uplatili avans od oko 650.000 evra.
Kako je iz tog javnog preduzeća odgovoreno za RSE, avans je uplaćen za "nabavku soli i rizle" za zimsko održavanje puteva.
A krajem novembra 2023, firma "Novi Pazar-put" je objavila i da je "pre roka" u saobraćaj pušten rekonstruisani most u Adranima kod Kraljeva.
Taj posao, vredan oko milion evra, dogovorila je sa "Putevima Srbije" 27. septembra 2023 - tri dana nakon oružanog napada u selu Banjska, dok je Milan Radoičić još bio među vlasnicima firme.
Na pitanje RSE zašto je "Novi Pazar-put" dobio posao i da li je odluka preispitivana nakon napada u Banjskoj čiji je organizator Radoičić, preduzeće "Putevi Srbije" je tada odgovorilo da Zakon o javnim nabavkama "ne predviđa preispitivanje odluke o dodeli ugovora" u tom slučaju.
Tada su naveli i da "nije bitno ko je vlasnik firme koja učestvuje u javnoj nabavci".
Po podacima koje su "Putevi Srbije" dostavili RSE, firma "Novi Pazar-put" je tokom 2023. gradila i obilaznicu oko Novog Pazara, vrednu oko 2,25 miliona evra.
Iste godine su završili još jedan posao koji im je država poverila – sanaciju puta od Raške do Novog Pazara, vrednu oko 14 miliona evra.
Milionski avans od kineske firme
"Novi Pazar-put" je u 2023. nastavio saradnju i na drugim većim državnim projektima, kao što je izgradnja brzih magistralnih saobraćajnica.
Finansijski izveštaj pokazuje nastavak njihove saradnje sa ogrankom kineske kompanije Šandong.
Šandong je firmi "Novi Pazar-put" u 2023. uplatio avans od oko 1,7 miliona evra.
Ne precizira se za šta im je novac uplaćen unapred.
"Novi Pazar-put" je, kako je RSE ranije pisao, od 2022. podizvođač na brzoj saobraćajnici od Valjeva (naselja Iverak) do Lajkovca, koju gradi Šandong.
Rokovi za završetak radova na ovoj trasi pomerani su više puta, a prema poslednjim najavama predstavnika vlasti, put bi trebalo da bude završen do kraja 2024.
Mašine firme "Novi Pazar-put", kako je objavljeno na njihovom sajtu, grade još jednu trasu gde je glavni izvođač radova jedan od ogranaka kompanije Šandong.
Na magistrali Požarevac -Golubac su preko "Inkopa" angažovani na poslovima odvodnjavanja.
Kakav je odnos Srbije prema 'crnim listama'?
Od stavljanja Milana Radoičića i Zvonka Veselinovića i sa njima povezanih firmi na "crnu listu" Sjedinjenih Američkih Država, zvanični Beograd te sankcije ne primenjuje, jer za to ne postoje međunarodne obaveze.
Sankcije se odnose na zamrzavanje njihove imovine i računa u SAD, ako ih imaju, i zabranu američkim preduzećima i građanima da sa njima posluju.
Od decembra 2022. Radoičić i Veselinović su i pod sankcijama Velike Britanije.
Betonski stubovi vredni milione
Firma "Betonjerka Aleksinac" je 2023. godinu završila sa oko 950.000 evra zarade.
To je za oko 200.000 evra bolji rezultat nego prethodne, 2022. godine.
Analiza RSE pokazuje da je "Betonjerka" u grupi firmi koje su zajednički ugovarale poslove sa državnim preduzećem zaduženim za isporuku struje - Elektrodistribucijom Srbije.
Dvogodišnji sporazum o izgradnji betonskih stubova za dalekovode, u vrednosti od oko 2,5 miliona evra, sklopljen je početkom septembra 2023. godine.
Da posao i dalje traje, vidi se iz tenderske dokumentacije.
RSE je, pretragom javnih nabavki, utvrdio da je poslednji u nizu ugovora u vezi sa ovim poslom objavljen krajem aprila 2024.
"Betonjerku Aleksinac", nekada prezaduženo preduzeće sa juga Srbije, kupila je firma "Inkop" u oktobru 2019. godine.
A sa novim vlasnicima, tokom narednih godina, "Betonjerka" je sklapala velike ugovore sa Elektrodistribucijom, dok su prihodi firme počeli da rastu - pokazuju finansijski izveštaji i dokumentacija sa portala javnih nabavki.
Elektrodistribucija nije odgovorila na pitanja RSE o sklopljenim poslovima sa "Betonjerkom".
"Betonjerka" je takođe od decembra 2021. pod američkim sankcijama.
Minus za hotel na Kopaoniku
Za razliku od ostalih preduzeća braće Veselinović koja su zabeležila dobit prošle godine, firma "Dolly Bell" poslovala je u minusu.
Ta firma upravlja luksuznim hotelom "Grey" na Kopaoniku, koji deli ime sa zaplenjenim restoranom Milana Radoičića u Severnoj Mitrovici na Kosovu.
Kako se navodi u finansijskom izveštaju za 2023, firma "Dolly Bell" je poslovala u gubitku od oko 1,47 miliona evra.
Time je minus udvostručen u odnosu na prethodnu godinu.
Optužbe na Kosovu, poslovi u Srbiji
U javnosti Srbije, Milan Radoičić i Zvonko Veselinović godinama su se predstavljali kao poslovni partneri, biznismeni poreklom sa Kosova.
Radoičić je do oružanog napada na kosovsku policiju bio potpredsednik Srpske liste, vodeće partije Srba sa Kosova koja uživa podršku zvaničnog Beograda.
Kada je u javnom pismu 29. septembra priznao odgovornost za napad u Banjskoj, objavio je i da podnosi ostavku na funkciju u Srpskoj listi.
I pre toga, Radoičić je bio u begu od kosovskih vlasti, ali zbog optužbi za korupciju.
Kosovski ministar policije Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) ga je označio kao jednog od čelnika kriminalnih struktura na severu Kosova.
Tužilaštvo Kosova je Veselinovića i Radoičića dovodilo u vezu sa ubistvom političara sa Kosova Olivera Ivanovića.
Oni su pomenuti kao navodni organizatori kriminalne grupe, ali protiv njih optužnica nije podignuta jer su tada bili u bekstvu.
Zakon Kosova ne dozvoljava da se protiv osoba u bekstvu podižu optužnice, ukoliko one nisu prethodno ispitane.
U decembru 2021. godine, komentarišući odluku SAD da Radoičića i Veselinovića stavi na crnu listu zbog optužbi za organizovani kriminal i korupciju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da će nadležni organi ispitati sve ukoliko postoje "neke ozbiljne optužbe".
Međutim, u mesecima nakon te izjave, javnost u Srbiji nije saznala da li su optužbe ispitane, niti su Vlada i Predsedništvo tada odgovorili na to pitanje Radiju Slobodna Evropa.
Nakon što je Interpol na zahtev Kosova raspisao poternicu za Radoičićem zbog Banjske, čelnici Srbije poručivali su da je njegovo izručenje "nemoguće" te da će se svi sudski procesi voditi "pred domaćim sudovima".
Optužnice, međutim, još nema.
Radoičićevu imovinu na Kosovu su, zbog učešća u napadu u Banjskoj, zaplenile kosovske institucije početkom aprila 2024.
Među zaplenjenom imovinom su stan i restoran u Severnoj Mitrovici i vila na jezeru Gazivode.
Ni na Kosovu još nema optužnice protiv Radoičića, iako je najavljeno da će biti podignuta do kraja marta ove godine.