Dostupni linkovi

Ministar ugostio šefove policije u BiH koje Tužilaštvo sumnjiči za saradnju sa narkobosom Edinom Gačaninom


Ministar Isak dočekuje puštene iz pritvora Munjića i Selmanovića ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH, 25. april 2024.
Ministar Isak dočekuje puštene iz pritvora Munjića i Selmanovića ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH, 25. april 2024.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine najavilo je da će uložiti žalbu na odluku Suda BiH kojom za dio osumnjičenih i uhapšenih u akciji "Crna kravata 2", u kojoj su pomoć pružili američki FBI i DEA te EUROPOL, nije određena mjera pritvora ili mjera zabrane.

"Žalba će u zakonskom roku biti upućena Sudu BiH. U žalbi će tužilac detaljno obrazložiti razloge za pritvor ili mjere zabrane", saopštilo je Tužilaštvo BiH u srijedu, 25. aprila.

Sud Bosne i Hercegovine je dan ranije saopštio da je odredio mjesec dana pritvora Adnanu Smajloviću, Sančezu Jukiću i Aidi Halać, koji su dva dana ranije uhapšeni pod sumnjom za organizovani kriminal, pranje novca i saradnju sa narkokartelom Edina Gačanina, "Tito i Dino".

Ostalih dvadeset uhapšenih u istoj akciji je pušteno da se brani sa slobode, među kojima su i dva visokopozicionirana policijska službenika, Vahidin Munjić, vršilac dužnosti direktora Federalne uprave policije (FUP), i Mustafa Selmanović, Komandir specijalne policije Federacije BiH.

Osim Selmanovića i Munjića, Sud BiH je odbio izreći pritvor i Senadu Kadiću, Adinu Ćatiću, Emiru Druškiću, Seadu Preljeviću, Davoru Curlu i Edinu Kačaru, koji su pušteni na slobodu.

Ministar s osumnjičenim policajcima nakon puštanja iz pritvora

Ramo Isak (prvi zdesna), Vahidin Munjić, Ervin Mušinović i Mustafa Selmanović
Ramo Isak (prvi zdesna), Vahidin Munjić, Ervin Mušinović i Mustafa Selmanović

Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, sastao se s dvojicom osumnjičenih visokorangiranih policajaca nakon što su pušteni iz pritvora.

Ministar Isak je u svom uredu ugostio Vahidina Munjića, v.d. direktora Federalne uprave policije i Mustafu Selmanovića, komandanta Specijalne policije. Ispred ulaza su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice. Oni su uhapšeni prije tri dana s još 21 osobom osumnjičenom za saradnju s Edinom "Titom" Gačaninom, osuđenim narkobosom kartela "Tito i Dino".

Osumnjičenom Tariku Zuloviću, Harisu Behramu, Mirsadu Skopaku, Maku Šemšiću, Elmiru Sariću, Smailu Šikalu i Gordanu Memiji, sud je odbio izreći pritvor, ali im je izrekao mjere zabrane, navodi se u saopštenju.

Memiji je izrečena mjera zabrane putovanja izvan Bosne i Hercegovine, te sastajanje sa određenim osobama, dok je ostalim osobama zabranjeno sastajanje, ali ne i putovanje.

Sud je upozorio osumnjičene Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopaka, Maka Šemšića, Elmira Sarića, Smaila Šikala i Gordana Memiju, da im se može odrediti pritvor ako se ne budu pridržavali izrečenih mjera zabrane.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) je 24. aprila zatražilo od Suda BiH da odredi pritvor za 18 osumnjičenih osoba, te mjere zabrane za još pet osumnjičenih koji su uhapšeni dva dana ranije.

Iz ove pravosudne institucije je saopšteno da je mjere pritvora i mjere zabrane, koje uključuju kućni pritvor, zatražilo kako bi se spriječilo ometanje istrage, prikrivanje dokaza i vršenje uticaja na svjedoke ili suučesnike.

Kao razlog je navedeno i omogućavanje nesmetanog rada Tužilaštvu sa partnerskim policijskim agencijama, kao i partnerskim institucijama iz inostranstva.

EUROPOL je saopštio da su uhapšene osobe dio "užeg kruga" narkobosa Edina Gačanina, koji je uhapšen u novembru prošle godine u Dubaiju, i koji kontroliše veliki dio evropskog tržišta kokainom.

Gačanin se od marta prošle godine nalazi na "crnoj listi" Ministarstva financija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC), koje je navelo da se radi o "jednom od najvećih svjetskih trgovaca drogom".

Američke vlasti su ga označile vođom kartela "Tito i Dino", koji uključuje članove njegove porodice i prijatelje iz BiH.

Podršku u policijskoj akciji 22. aprila su pružili američki Federalni istražni biro (FBI), Uprava za borbu protiv droga (DEA), te policijska agencija EU (EUROPOL).

XS
SM
MD
LG