Dostupni linkovi

EULEX: Sa Beogradom o tehničkim pitanjima


Puno funkcionisanje carine i povratak sudija na severu Kosova se ne može postići bez dogovora sa Beogradom, ocenjuju u EULEX-u

Portparol ove misije Kristof Lamfalusu za naš program kaže da su u toku redovni kontakti između predstavnika ove misije i zvaničnog Beograda o tehničkim pitanjima, koje on ocenjuje neophodnim.

„Neophodni su, to je nastavak posete de Kermabona Beogradu 19. marta. Od tada mi imamo redovnu tehničku saradnju u tri oblasti za koje imamo mandat - pravdu, carine i policiju. Znači kada idemo za Beograd da raspravljamo o tehničkim pitanjima mi imamo ljude iz sve tri kompenente.“


Carine na severu nisu do kraja funkcionisale, kao što ne funkcionišu do kraja ni Opštinski i Okružni sud u Mitrovici. Portparol EULEX-a kaže da se radi na normalizaciji stanja.

„To je pristup korak po korak koji mi ostvarujemo od prošlog meseca. Mi dobro napredujemo u carinama, poboljšavamo carinske službe na severu Mitrovice. Sud na severu funkcioniše, sada smo u procesu razgovora sa Prištinom i Boegradom o povratku srpskih i albanskih sudija u Mitrovici. Ali je ipak rano da se o tome govori, jer je potreban konačan dogovor“
, kaže Lamfalusy.

Međutim radnici pravosudnih organa – Opštinskog i Okružnog suda u Mitrovici nisu o tome informisani. Oni nastavljaju da svoj deo posla delimično ostvaruju u Vučitrnu. Predsednik Okružnog suda Kapllan Baruti za naš program kaže da nema informacija o mogućem napredku u vraćanju radnika ovog suda u objektu na severu Mitrovice.

„Ja sam informisan da su neki relevatni međunarodni subjekti angažovani na rešavanju ovog pitanja, ali što se tiče poslednjih informacija nemam nikakvih zvaničnih informacija, sve što znam znam iz medija“
, kaže Baruti.

Radnici Okružnog suda u Mitrovici ne mogu da koriste zgradu suda od marta prošle godine. Trenutno u njoj rade trojica međunarodnih sudija.

Ništa bolja situacija nije ni u oblasti carina. Roba koja iz Srbije ulazi na Kosovu preko graničnih prelaza na severu se ne carini već se evidentira. Međutim i to je praćeno protestima Srba sa severa Kosova, koji vrlo česko blokiraju puteve i onemogućavaju da carinici EULEX-a odlaze do graničnih prelaza i obavljaju posao.
.
Istovremeno i predstavnici Srba sa severa ocenjuju da EULEX ne obavlja svoj posao kako treba ali da bi bila velika greška prekinuti odnose sa njima.

Nebojša Jović predsednik Srpskog nacionalnog veća Severne Mitrovice.

„Mislim da bi bila velika greška prekinuti svaki kontakt sa EULEX-om, jer je to skoro nemoguće. Nemamo UNMIK na žalost. Mi ćemo se boriti jer i dalje mislimo da je najbolje rešenje da UNMIK bude zastupljen u najvećoj meri na teritoriji Kosova i Metohije, ali trenutno imamo situaciju da ih nema ili da ih ima, a tamo gde su su aktivni kao da ih nema. Situacija je takva da ako ne možete sarađivati sa UNMIK-om, na žalost nema državne institucije države Srbije, sa kojima bi smo sarađivali, ako svako sarađivanje sa albanskim institucijama uslovljava priznanje nezavisnosti Kosova, onda nam EULEX ostaje kao najmanje loša forma sa kojom se mora sarađivati da bi se rešili problemi“
, kaže Jović.

Nezadovoljni radom EULEX-a nisu samo Srbi sa severa. Analitičar Ilir Deda ocenjuje da evropska misija nije učinoila dovoljno da se situacija na severu Kosova vrati u normalu.

„Ova misije nije učinila ništa da promeni realnost na severu, već se prilagodila realnosti. Postavlja se pitanje želi li ova misija i da li je ona u funkciji održavanja jedinstva Kosova ili ne", kaže Deda.

Međutim, sa ovim stavom se ne slaže portparol EULEX-a Kristof Lamfalusu.

„Nije istina, ne možete ubediti Srbe u Mitrovici snagom, treba im dati argumente, treba da dokažete da je u njihovom interesu saradnja sa EULEX-om i Kosovom. Mi smo u fazi njihovog ubeđivanja“, kaže on.

Misija EULEX-a je uspostavljena u decembru prosle dogodine. U aprilu je, kako su saopštili, postala u potpunosti operativna, međutim opšta je ocena da će imati dosta posla da ostvari misiju, posebno na severu Kosova.
XS
SM
MD
LG