Evropska unija (EU) želi da računa na Srbiju kao pouzdanog partnera i potrebno nam je da nas uveri u svoj strateški pravac, poručeno je 24. aprila iz Brisela nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio da će ići u Moskvu na obeležavanje Dana pobede.
U odgovoru portparola Evropske komisije za Radio Slobodna Evropa (RSE), dodaje se da je Unija bila potpuno jasna sa partnerima, uključujući zemlje kandidate kao što je Srbija.
"Odnosi sa Rusijom ne mogu se odvijati po principu 'uobičajenog poslovanja' (business as usual) sa režimom Vladimira Putina, posebno u svetlu ničim izazvane i neopravdane agresije na Ukrajinu", dodaje u pisanom odgovoru portparol za proširenje i međunarodno partnerstvo Guillaume Mercier.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 23. aprila da nije promenio stav "uprkos pritiscima" i da će ići u Moskvu 9. maja, na paradu povodom 80. godišnjice pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
"Sa predsednikom (Rusije Vladimirom) Putinom sam uvek imao otvoren, iskren i srdačan odnos, koji nije uvek lak i jednostavan jer nismo uvek saglasni, ali verujemo jedan drugom kada nešto kažemo", rekao je Vučić.
Rekao je i da će u Moskvu verovatno ići sam.
"Ne želim da vlada Đura Macuta plaća cenu, želim da on ima priliku da radi sa Evropskom unijom sve kako treba i da niko ne može da mu kaže ništa. Teško da će Vojska Srbije ići, jer bi bila pod raznim udarima i sankcijama", kazao je Vučić.
On je naveo da će u Moskvi sa Putinom razgovarati i o novom gasnom aranžmanu i o rešenju za Naftnu industriju Srbije (NIS), kojoj su Sjedinjene Države uvele sankcije zbog većinskog ruskog vlasništva.
Odlazak u prvu posetu Rusiji otkako je Kremlj pokrenuo vojnu invaziju na Ukrajinu pre tri godine, predsednik Srbije je objavio početkom marta, nakon telefonskog razgovora sa Putinom.
U daljim obraćanjima, Vučić je insistirao da ne menja odluku o odlasku uprkos tome što bi, kako je rekao, Zapad mogao da odgovori nekim vidom sankcija.
Kao kandidat za članstvo u EU, Srbija je od decembra 2021. nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje.
U zastoju je zbog odbijanja da uskladi spoljnu politiku sa politikom Unije i uvede sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Brisel od Beograda traži i napredak u vladavini prava i dijalogu sa Kosovom.