Dostupni linkovi

Lideri EU: Ukrajina i Moldavija otvaraju pristupne pregovore, BiH kada ispuni kriterijume za članstvo


Okupljanje lidera Evropske unije pred početak samita EU u Briselu, 14. decembra 2023.
Okupljanje lidera Evropske unije pred početak samita EU u Briselu, 14. decembra 2023.

Lideri država i vlada Evropske unije odlučili su u četvrtak da otvore pristupne pregovore sa Ukrajinom i Moldavijom, a sa Bosnom i Hercegovinom kada se ispune kriterijumi za članstvo.

Gruzija takođe dobija status kandidata za punopravno članstvo u EU.

Odluku šefova država i vlada EU je potvrdio je predsednik Evropskog saveta, Charles Michel.

Evropski savet je pozvao Evropsku komisiju da do marta naredne godine obavesti o stepenu usklađenosti Bosne i Hercegovine sa kriterijumima, u cilju donošenja takve odluke.

Premijer Mađarske Viktor Orban koji je do poslednjeg trenutka pretio vetom na odluku o Ukrajini, na kraju se nije protivio odluci, ali je zato našao kreativno rešenje.

Izvori sa samita su potvrdili da je on "trenutno" napustio sastanak u trenutku kada je trebalo da se glasa o odluci o otvaranju pregovora o članstvu sa Ukrajinom.

Odsustvo Orbana je omogućilo jednoglasnu odluku Evropskog saveta, bez njegovog glasa.

Orban na samitu EU u Briselu, 14. decembra 2023.
Orban na samitu EU u Briselu, 14. decembra 2023.

Orban je na mreži X potvrdio da nije prisustvovao odluci o otvaranju pregovora o članstvu sa Kijevom, koju je ocenio "lošom".

O Zapadnom Balkanu i proširenju

U završnom dokumentu koji će lideri EU usvojiti na kraju samita u petak, potvrđuje se nedvosmislena posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU.

Šefovi država i vlada EU će pozvati na ubrzanje procesa njihovog pridruživanja.

"Evropski savet ostaje posvećen unapređenju postepene integracije između Evropske unije i regiona tokom samog procesa proširenja na reverzibilan način zasnovan na zaslugama", poručiće lideri 27 država EU putem zaključaka.

Oni će takođe naglasiti da je proširenje geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet, kao i pokretač za poboljšanje ekonomskih i socijalnih uslova evropskih građana, smanjenje dispariteta među zemljama i mora da neguje vrednosti na kojima je Unija zasnovana.

"Gledajući unapred u perspektivu daljeg proširenja Unije, i buduće države članice i EU treba da budu spremne u trenutku pristupanja. Rad na oba koloseka treba da napreduje paralelno, obezbeđujući da tempo proširenja uzme u obzir kapacitet Unije da apsorbuje nove članice", navodi se u dokumentu koji čeka na usvajanje od strane lidera.

Državama koje teže članstvu će se poručiti da one treba da pojačaju svoje reformske napore, posebno u oblasti vladavine prava, u skladu sa prirodom procesa pristupanja zasnovanom na zaslugama i uz pomoć EU.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG