Brisanje rodnog identiteta u Prijedlogu izmjena krivičnog zakonika RS neprihvatljivo je za Delegaciju Evropske unije u BiH.
Ovo je istaknuto u saopštenju u kojem navode da za Delegaciju EU u BiH usvajanje nacrta zakona "predstavljaju prijetnje temeljnim pravima i demokratskim vrijednostima".
"Ako se ovi propisi, kao takvi, u konačnici usvoje i stupe na snagu, predstavljali bi prepreku na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji", navode iz Delegacije.
Vlada Republike Srpske utvrdila je na sjednici 6. februara Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.
Navedenim zakonskim rješenjem briše se dio koji se odnosi na rodni identitet, a dodaju odredbe koje se tiču drugog ličnog svojstva.
Iz Vlade su saopštili da je ovo urađeno kako bi zakon bio u skladu sa entitetskim Ustavom.
U nacrtu zakona koji je već bio u skupštinskoj proceduri u oktobru prošle godine, nije bilo jasno definisano šta je "drugo lično svojstvo". Te definicije nema ni u Ustavu RS.
Prema postojećem Krivičnom zakonu predviđene su kazne zatvora do tri godine ili novčana kazna za javno pozivanje na nasilje ili mržnju ili narušavanje prava zbog nečijeg rodnog identiteta, termina kojeg vlasti u Republici Srpskoj sada žele da izbrišu iz zakona.
Delegacija EU u BiH pozvala je entitetske vlasti da povuku ovaj zakon, kao i Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koji je u javnosti poznat i kao zakon o "stranim agentima".
Prema najavama, u roku od šest mjeseci od usvajanja zakona trebao bi biti uspostavljen registar neprofitnih organizacija, osnovanih u Republici Srpskoj, koje finansijski pomažu strani subjekti.
Kao najrigorozniju mjeru Zakon predviđa gašenje nekih NVO.