Dostupni linkovi

Šta nose tenzije na granici Izraela i Egipta?


Muškarac sjedi u kampu za raseljene osobe u Rafahu na jugu Pojasa Gaze uz granicu sa Egiptom, 28. aprila 2024., usred tekućeg sukoba između Izraela i palestinske militantne skupine Hamas.
Muškarac sjedi u kampu za raseljene osobe u Rafahu na jugu Pojasa Gaze uz granicu sa Egiptom, 28. aprila 2024., usred tekućeg sukoba između Izraela i palestinske militantne skupine Hamas.

Smrt egipatskog vojnika u razmjeni vatre u blizini prelaza Rafah dodatno je pojačala tenzije koje su podrile odnose Egipta sa Izraelom od početka rata u Pojasu Gaze.

Koliko su duboke veze?

Nakon što je vodio ratove sa Izraelom 1948, 1956, 1967. i 1973. godine, Egipat je postao prva arapska zemlja koja je potpisala mirovni sporazum i uspostavila odnose sa Izraelom 1979.

Sporazum je rezultirao onim što se često naziva "hladnim mirom", pri kojem su ekonomske, kulturne i popularne veze ostale ograničene i obilježene nepovjerenjem.

Međutim, saradnja u području energije i sigurnosti bila je opsežna i intenzivirala se pod vlašću predsjednika Abdela Fattaha al-Sisija.

Egipat je počeo da uvozi izraelski gas 2020. godine i bio je domaćin Istočnomediteranskog foruma za gas, čiji je Izrael član.

Dvije zemlje takođe su podržale blokadu Gaze od 2007. kada je teritorija došla pod vlast Hamasa, ogranka islamističkog pokreta Muslimanskog bratstva koji je zabranjen u Egiptu.

Što je uzrokovalo nedavne napetosti?

Egipat je bio uznemiren izraelskom vojnom ofanzivom na Gazu i mogućnošću da bi to moglo rezultovati masovnim raseljavanjem Palestinaca na Sinajsko poluostrvo u Egiptu - ideja koju su neki izraelski političari spomenuli, ali kojoj se snažno protive arapske zemlje.

Zvaničnici Egipta i mediji povezani sa državom sve otvorenije kritikuju izraelsku kampanju, koja je pokrenuta kao odgovor na napad Hamasa 7. oktobra 2023.

Egipat je posebno upozorio protiv velike vojne operacije blizu egipatske granice u Rafahu, gdje su mnogi stanovnici Gaze potražili sklonište od nasilja na drugim mjestima na toj teritoriji.

Izraelski tenkovi u Rafahu, prijeti još veća humanitarna katastrofa
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Kada je Izrael pojačao operacije oko Rafaha početkom maja i preuzeo kontrolu nad palestinskom stranom prelaza Rafah, dostave humanitarne pomoći su zaustavljene, zbog čega Izrael i Egipat optužuju jedan drugoga.

Egipat tvrdi da mora biti obnovljeno palestinsko upravljanje tim prelazom.

Palestinci koji su raseljeni zbog izraelske vazdušne i kopnene ofanzive na Pojas Gaze, prolaze improvizovanim kampom u Rafahu, na granici sa Egiptom, 10. maja 2024.
Palestinci koji su raseljeni zbog izraelske vazdušne i kopnene ofanzive na Pojas Gaze, prolaze improvizovanim kampom u Rafahu, na granici sa Egiptom, 10. maja 2024.

Izrael je razljutio Egipat sugerirajući da Hamas koristi tunele ispod granice sa Sinajem za krijumčarenje oružja.

Na Međunarodnom sudu pravde ovog mjeseca, izraelski delegat je rekao da je u Rafahu identifikovano oko 50 takvih tunela.

Egipat smatra da je uništio mreže tunela koji vode prema Gazi prije nekoliko godina te stvorio zaštitnu zonu i granične utvrde koje sprječavaju krijumčarenje.

Izraelski vojnici u tunelu koji su pronašli ispod bolnice Shifa u gradu Gazi, 22. novembra 2023.
Izraelski vojnici u tunelu koji su pronašli ispod bolnice Shifa u gradu Gazi, 22. novembra 2023.

Šta je u igri?

Najvažnije su trenutno humanitarna pomoć koja dolazi u Gazu, gdje se dio populacije suočava sa glađu i nedostatkom zdravstvene pomoći.

Iako je neki oblik pomoći poslan alternativnim rutama, uključujući i američki izgrađeno pristanište, većina međunarodne pomoći je stigla na Sinaj i bila preusmjerena kroz Rafah.

Sisi i američki predsjednik Joe Biden su se krajem prošle sedmice složili da ponovo pokrenu pomoć preko obližnjeg izraelskog prelaza Kerem Shalom.

Isporuke su nastavljene ovom rutom, ali nije jasno u kojem obimu.

Egipatska strana izraelskog prelaza Kerem Shalom, 27. maja 2024.
Egipatska strana izraelskog prelaza Kerem Shalom, 27. maja 2024.

Egipat je bio u centru pregovora između Izraela i Hamasa i u cilju postizanja postupnog primirja i oslobađanja izraelskih talaca u Gazi, kao i palestinskih zatvorenika koje drži Izrael.

Razgovori su zapeli nakon što je Izrael ušao u Rafah. Egipat je zaprijetio povlačenjem iz svoje posredničke uloge nakon što je CNN citirao anonimne izvore koji su rekli da je egipatska obavještajna služba odgovorna za propast dogovora. Kasnije su egipatski izvori naveli da Egipat ostaje predan pregovorima.

U konačnici, regionalna stabilnost bi mogla biti ugrožena ako se odnos između Egipta i Izraela pogorša.

Međutim, dok Egipat upozorava da bi njegov mirovni sporazum sa Izraelom mogao biti narušen zbog događaja u Gazi i tvrdi da će se pridružiti tužbi Južnoafričke Republike protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), Jordan nije slijedio poteze u povlačenju svog ambasadora iz Izraela niti preduzeo druge formalne korake.

Zašto bi Egipat i Izrael očuvali veze?

Obje zemlje imaju interes držati kanale otvorenima dok pokušavaju upravljati posljedicama rata u Gazi, kao i domaćim i međunarodnim pritiscima.

Za Egipat je mirovni sporazum decenijama bio kamen temeljac spoljne politike, dobijajući od Sjedinjenih Država 1,3 milijarde dolara vojne pomoći godišnje.

Izrael takođe teži jačanju veza sa arapskim svijetom.

Obje zemlje će biti ključne za planske aktivnosti za Gazu nakon rata i moraće postići dogovor o bezbjednosnom upravljanju granice između Egipta i Gaze, uključujući prelaz Rafah i tampon zonu poznatu kao koridor Philadelphi.

Facebook Forum

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG