Dostupni linkovi

Dodiku sredinom aprila poziv na saslušanje o vili u Beogradu, tvrdi advokat


Predsjednik RS Milorad Dodik, Banja Luka, 25. februar 2025.
Predsjednik RS Milorad Dodik, Banja Luka, 25. februar 2025.

Advokat Goran Bubić, koji zastupa predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, izjavio je da bi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine sredinom aprila trebalo pozvati Dodika da da iskaz o vili u Beogradu, koju je kupio prije 18 godina.

Tužilaštvo BiH otvorilo je 2016. godine istragu o tome kojim novcem ili kreditom je Dodik 2007. kupio vilu u naselju Dedinje u Beogradu.

"Sve što znam je da će Dodik biti pozvan polovinom mjeseca, a tačan datum ne znam. Imamo takve informacije i čekamo sad poziv", kazao je Bubić za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Iz Tužilaštva nisu odgovorili na upit RSE o tome da li je istraga ponovno intenzivirana i je li Dodik bio ponovo pozivan.

Njegov advokat nije konkretno odgovorio na pitanje RSE da li će se Dodik odazvati pozivu Tužilaštva BiH, ukoliko ga dobije, ističući da je svima "stalo da se ovo pitanje razjasni".

Prema dostupnim podacima, iskaz u ovom slučaju Dodik je posljednji put dao 2022. godine, kada se pojavio u Tužilaštvu BiH i negirao sve optužbe.

Na upit da li je Dodik dobio poziv za saslušanje 2. aprila, o čemu su pisali pojedini mediji u BiH, Bubić nije konkretno odgovorio, ističući da je rekao "sve što je mogao reći".

"Tužilaštvo BiH vodi istragu i traženi su neki podaci iz Srbije, ali ne znam jesu li ih dobili", kazao je, ističući da nema informacije o tome da istragu o kupovini vile vodi i Vrhovno javno tužilaštvo Srbije, o čemu su, također, izvještavali pojedini mediji.

Iz Vrhovnog javnog tužilaštva Srbije nisu odgovorili na upit RSE da li vode istragu i da li u ovom slučaju postoje kontakti s pravosudnim institucijama u BiH.

U vrijeme dok je bio premijer entiteta RS, Dodik je vilu u Beogradu navodno 2007. kupio za 750.000 eura kreditom Pavlović banke iz Bijeljine, koja je kasnije prodana.

Krivičnu prijavu protiv njega podnijela je 2015. godine oporbena Srpska demokratska stranka (SDS), ustvrdivši da je vilu kupio gotovinom. Iz te stranke su u prijavi naveli da je Dodik ishodio fiktivni kredit u nekadašnjoj Pavlović banci, koji mu je poslužio kao pokriće za tu "sumnjivu transakciju".

Predmet istrage bili su i Slobodan Pavlović, vlasnik bivše Pavlović banke, te troje zaposlenika. Nakon jednomjesečnog pritvora svi su pušteni na slobodu.

Pavlovića, koji je 2021. poginuo u saobraćajnoj nesreći u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i troje zaposlenika banke, Tužilaštvo BiH je sumnjičilo za zloupotrebu položaja i pranja novca.

Dodik je u ranijim istupima negirao sve optužbe, pa i onu koja se odnosi na tvrdnju da je zahtjev za kredit ovjeren pečatom Vlade RS.

Protiv Dodika je proteklih godina pokrenuto više istraga, a trenutno se nalazi na centralnoj potjernici u BiH zbog odbijanja da se odazove pozivima za saslušanje u Tužilaštvu BiH, kao osumnjičeni za narušavanja ustavnog poretka zemlje.

Osim za Dodikom, potjernica je raspisana i za predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem i premijerom tog bh. entiteta Radovanom Viškovićem, također zbog sumnje da su narušili ustavni poredak BiH.

Vlast u entitetu RS, predvođena Dodikovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), počela je krajem februara usvajanje niza antiustavnih odluka, među kojima je i zakon o zabrani rada državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji tog entiteta.

Zajedno s članovima porodice, te ključnim političkim saradnicima, Dodik se zbog antidejtonskog djelovanja nekoliko godina nalazi na "crnoj listi" u SAD-u, a sankcije su mu uvele i Velika Britanija, Njemačka i Austrija.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG